Storczyki Marzeny

ODPOWIEDZ
marzenka89
200p
200p
Posty: 208
Od: 17 lut 2014, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Storczyki Marzeny

Post »

Witam :wit Śledząc to forum od jakiegoś czasu postanowiłam i ja się podzielić tym co mam choć obok Waszych to są to takie bidulki ;)

Liczę też na Wasze rady jak je pielęgnować bo ostatnio mam z tym jakiś problem :(

Oto moi podopieczni :)
nr 1 ( coś mu wyrasta z pędu ale nie wiem co to może być choć podejrzewam że przedłużenie pędu (dodam że ma strasznie dużo korzeni):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
nr 2 to ciapek kupiony na przecenie za 7zł:
Obrazek
Obrazek
nr 3 mama chciała go wyrzucić bo długo nie kwitł. U mnie zakwitł w listopadzie ale niestety już kwiatki mu opadają.
Obrazek
nr 4 to tegoroczna walentynka 2 pędowa ;)
Obrazek
marzenka89
200p
200p
Posty: 208
Od: 17 lut 2014, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki Marzeny

Post »

A to moje "maleństwa". 2 miniaturki które niestety już od około roku nie kwitną :( nie jestem pewna kiedy je dokładnie kupiłam czy w lutym czy w marcu 2013r. Były w sumie 3 lecz niestety jedna w bardzo szybkim tempie zgniła choć nie była nadmiernie podlewana. Wszystkie 3 strasznie szybko straciły kwiatki. Może poradzicie co robię z nimi źle?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka_
1000p
1000p
Posty: 1510
Od: 21 gru 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Storczyki Marzeny

Post »

:wit
Śliczne storczyki :D
A miniaturki powinny niebawem zakwitnąć . Moje zakwitły po roku .
Przesusz je trochę bardziej niż zawsze i czekaj :wink:
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki Marzeny

Post »

ciekawa kolekcja ;:333 nie wiem czy przesuszanie miniaturek pomoże, zwłaszcza, że pierwsza wygląda na odwodnioną, sprawdzałaś jej korzonki? Storczyki inicjuje do kwitnienia amplituda temp. może nie zapewniasz im jej? Czy one stoją w łazience? Mam nadzieję, że jest tam okno? :wink:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
marzenka89
200p
200p
Posty: 208
Od: 17 lut 2014, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki Marzeny

Post »

agnieszka_ pisze::wit
Śliczne storczyki :D
A miniaturki powinny niebawem zakwitnąć . Moje zakwitły po roku .
Przesusz je trochę bardziej niż zawsze i czekaj :wink:
Dziękuję choć to zwykłe hybrydki ;)
Dlatego dałam je do łazienki bo miały ciągle mokrą korę :/ tam jest chyba najcieplej ;)
Uparciuchy z tych miniaturek ;)
Dufin pisze:ciekawa kolekcja ;:333 nie wiem czy przesuszanie miniaturek pomoże, zwłaszcza, że pierwsza wygląda na odwodnioną, sprawdzałaś jej korzonki? Storczyki inicjuje do kwitnienia amplituda temp. może nie zapewniasz im jej? Czy one stoją w łazience? Mam nadzieję, że jest tam okno? :wink:
Dziękuję za odwiedzinki :) Powiem tak miniaturki jak straciły kwiatki to zaczęły marnieć - WSZYSTKIE :( czemu to nie wiem...
Wtedy je wyciągnęłam z mchu i okazało się że jedna była totalnie zgnita a te dwie tak do połowy. Przesadziłam je najpierw do keramzytu a gdy korzonki się poprawiły i odrosły nowe włożyłam do drobniejszej kory która mam wrażenie nigdy nie przesycha...
Ogólnie to stoją albo w pokoju albo w sypialni ale że to nic nie dawało (często jest wietrzone wiec temp jest różna) dlatego postanowiłam dać je do łazienki żeby spróbować czegoś innego. Co do okna to jest nad nimi ;)

-- 21 lut 2014, o 18:46 --

A może wy wiecie co to rośnie na tym moim pierwszym falku? ;)

Marze o keiki bo odkąd mam pierwszego falka (hmm jakieś 5 lat) to nie wyrosło ani jedno :(
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki Marzeny

Post »

Myślę, że Twoje miniaturki mają za drobną korę, z daleka wygląda prawie jak ziemia.. wymieniłabym na grubsze podłoże, keramzytu tez możesz domieszać do podłoża - spulchni je trochę. Winą też mogą być osłonki, bo wówczas dociera do korzonków mniej powietrza i słabiej przesychają..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
marzenka89
200p
200p
Posty: 208
Od: 17 lut 2014, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki Marzeny

Post »

Dufin pisze:Myślę, że Twoje miniaturki mają za drobną korę, z daleka wygląda prawie jak ziemia.. wymieniłabym na grubsze podłoże, keramzytu tez możesz domieszać do podłoża - spulchni je trochę. Winą też mogą być osłonki, bo wówczas dociera do korzonków mniej powietrza i słabiej przesychają..

Czyli lepiej wyjąć z osłonek? bo ja wszystkie moje storczyki mam w osłonkach... akurat z tych miniaturek są ciut szersze te osłonki niż doniczki. Czyli jutro jadę na zakupy i kupuję korę nową i keramzyt ;) Dziękuję za rady ;:180
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki Marzeny

Post »

sama nie wiem Marzenko.. ja na Twoim miejscu przesadziłabym storczyki w grubszą korę.. te w marketach zazwyczaj mają mnóstwo ziemi i innych miałkich elementów, wtedy powybieraj rękoma tylko większe kawałki kory. Przy okazji przesadzania powypalałabym z boku doniczki dziurki, wtedy podłoże równomiernie przesycha i może osłonki wówczas nie będą problemem :wink: Nie wiem czy doniczki nie są tez za duże jeśli piszesz, że większość korzonków była do wycięcia.. wtedy też podłoże gorzej przesycha gdy korzonków jest mało a kory dużo. Ciężko w marketach kupić tak malutkie doniczki, więc gdybyś potrzebowała to polecam pojemniki na mocz w aptece :) Oczywiście po wypaleniu dziurek ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
marzenka89
200p
200p
Posty: 208
Od: 17 lut 2014, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki Marzeny

Post »

A mam tu kolejny problem... Babcia wczoraj dała mi storczyka który jej się nie podoba przez korzenie i jeden listek mu żółknie a że ona musi mieć wszystko cudne na parapecie to też go przygarnęłam. Przedłużył pęd i ma już pączusie. Co z tymi korzeniami zrobić? Przesadzać go?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki Marzeny

Post »

raczej przesadzić... Te korzonki z góry nie sa dużym problemem bo ich kolor to chyba wina twardej wody i kamienia ale martwią mnie te na dnie doniczki, wyglądają na pognite :roll:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
marzenka89
200p
200p
Posty: 208
Od: 17 lut 2014, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki Marzeny

Post »

Dufin pisze:raczej przesadzić... Te korzonki z góry nie sa dużym problemem bo ich kolor to chyba wina twardej wody i kamienia ale martwią mnie te na dnie doniczki, wyglądają na pognite :roll:
Babcia wody im nie żałowała bo mam jeszcze jednego z odzysku od niej chyba wygląda nawet gorzej...
A jak go przesadzę to pewnie pąki opadną?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki Marzeny

Post »

jest takie ryzyko niestety, że opadną.. możesz się oczywiście wstrzymać ale nie wiem jak to się odbije na roślinie. Przy delikatnym przesadzaniu pączki mogą się ładnie rozwinąć, jednak obcięcie korzonków, to już jakaś głębsza ingerencja i tu już tylko od rośliny zależy jak na to zareaguje :wink:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
marzenka89
200p
200p
Posty: 208
Od: 17 lut 2014, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki Marzeny

Post »

To jutro pędzę na jakieś większe zakupy i biorę się za przesadzanie ;)
Dziękuję bardzo za rady ;:180
jak dziecko mi zaśnie to wstawię resztę fotek i mam nadzieje że też mi z nimi doradzicie bo o takich fachowców jest trudno :D
Ja to taki zieleniaczek jestem w tym temacie dlatego zaczynam od tych prostych storczyków i mam same falki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”