Storczyki Borga

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyki Borga

Post »

Borg nie zapomnij że hibiskusy potrzebują wilgotnego podłoża (nie mylić z mokrym), i dużej wilgotności powietrza. Inaczej pąki i liście zaczną opadać.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyki Borga

Post »

Potwierdzam słowa przedmówcy ;:333
Ja spryskuję swoje hibki wodą destylowaną kilka razy dziennie- to też dobry sposób na uniknięcie inwazji przędziorków które kochają smak hibiskusa... ;:173

Co do cambrii, to chyba nie odważyłabym się zostawić jej teraz bez oprysku... Ale sam zadecyduj, bo nie chcę mieć kolejnej Twojej cambrii na sumieniu :lol:
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Storczyki Borga

Post »

Wiem, wiem, Russski. :)
Ktoś mi poradził, żebym zamiast je podlewać wstawiał do miski z woda, żeby same wciągnęły tyle wody ile potrzebują. Robię tak od kilku miesięcy i to się chyba sprawdza, skoro zakwitły.
Z tą wilgotnością niestety u mnie gorzej, wystawiam je na balkon jak pada i też staram się przynajmniej raz dziennie spryskiwać.
No i efekt mamy taki, że czerwony dalej się nie otwiera, za to żółty, który okazał się łososiowym dziś w nocy znienacka zrobił taki numer:

Obrazek Obrazek

:tan

Kahim, mam złe doświadczenia z pryskaniem cambrii więc jeśli się uda to będę próbował bez chemii. Odkąd ponownie zakwitła obserwuję ją codziennie i jak na razie nic nie łazi ani nie ma żadnych pajęczyn, więc może faktycznie robale były tylko na poprzednim pędzie. Jak przekwitnie to ją przesadzę i wtedy zobaczymy - w końcu znalazłem podłoże do cambrii wczoraj na wystawie w Ogrodzie Botanicznym, doniczka też już czeka. :)

Z innej beczki, oncidium też powinno mieć takie drobne podłoże jak cambria? Bo też już wychodzi z doniczki. :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyki Borga

Post »

Śliczny łosoś ;:333 Na tym drugim zdjęciu są trzy oddzielne doniczki?

No i kurcze, zapomniałam o wystawie ;:223

Nie znam się na oncidium, ale wydaje mi się, że dla nich też podłoże drobniejsze niż dla phalaenopsis :wink:
Życzę dalszych sukcesów w walce o cambrię :D
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Storczyki Borga

Post »

Wszystkie storcze z drobnymi korzeniami powinny mieć drobne podłoże, a z grubymi grubszej granulacji. Cieszę się, że cambria ma się dobrze! Obserwuj obserwuj, bo przędziory to potrafią znienacka się ujawnić jak już jest ich cała kolonia... A tak na marginesie możesz spróbować pałeczek przeciw insektom dodatkowo są z nawozem, więc zapobiegawczo można wsadzić w podłoże taką pałeczkę.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Storczyki Borga

Post »

Kahim, dwie doniczki, tylko ten różowy czy tam czerwony jest bardziej rozłożysty. A zakwitł tak:

Obrazek

Szału na wystawie nie było, jak znajdę trochę czasu to wrzucę zdjęcia. :)

Natka, obserwuję codziennie i na razie nic nie zaobserwowałem. Ale masz rację, pałeczki mogą być niegłupie, choć one bardziej chyba w ziemi się sprawdzają niż w korze.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Storczyki Borga

Post »

W korze też dadzą radę. Wtedy skracasz kąpiel do max 30 min i jest ok. Ja prewencyjnie wsadziłam taką pałeczkę do jednego z moich storczyków, w którym pojawiły się skoczkonogi (pałeczka jest na tarczniki, miseczniki i ogólnie upierdliwe insekty) i powiem szczerze, że chyba wyginęły, bo nie widać już tego białego zoo. Przy okazji przez 2 miesiące mam spokój z nawożeniem, bo mają też nawóz w składzie.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyki Borga

Post »

Wow (czyt. łoł) ;:oj

Piękny ten pełny czerwony/ różowy ;:oj

A co do pałeczek to ja im nie ufam- wielokrotnie mi spleśniały w podłożu :roll:
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Storczyki Borga

Post »

Raz zastosowałem w bluszczu, ale nie pamiętam czy coś złego się z nimi działo.

Hibek szaleje:
Obrazek

A to ostatni nabytek z przeceny w Obi. Szukałem, szukałem i w końcu znalazłem Odontoglossum Geyser Gold. Niestety przekwitający, ale mam nadzieję, że coś z tego będzie - wygląda w miarę zdrowo:

Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Storczyki Borga

Post »

Nowy nabytek, rewelacja! ;:333
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyki Borga

Post »

Śliczna nowość ;:oj
Widzę,że ma duże kwiaty ;:333
Dużo kosztowała? ;:204
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Storczyki Borga

Post »

Przeceniona z 29 na 15. Wziąłem, bo miała 3 psb całkiem zdrowo wyglądające, choć boję się, że mogli ją przelać, bo jak podniosłem to aż kapało z doniczki. Jeszcze 2 sztuki takie były, jedna z kwiatami, które były w dużo lepszym stanie, ale z samotną psb. Kiedyś pewnie wziąłbym właśnie najlepiej wyglądające kwiaty hehe.
Tak, kwiaty są spore. :D
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Storczyki Borga

Post »

Też wczoraj widziałam w OBI ale za 23 zł :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”