Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty, które dają radość

Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty, które dają radość

Post »

Nie wiem czy mieszczę się w regulaminie z tym nowym wątkiem. To początki takiej mojej malej przygody ze storczykami, przeczytalam juz naprawde o nich wiele, a dalej mam wrażenie, że nie wiem nic. I martwie sie o swoje Marnotki, bo wygladaja dosyc cienko w porownaniu do zdjęć forumowiczow. Zatem licze na pomoc sugestie bardziej doswiadczonych osob "zapalonych" na storczyki jak ja:). To moja nowa milosc, kolejna milosc.
Mam moc kwiatow w domu, kolekcja setki kaktusikow oraz innych bardziej domowych ale teraz pora na storczyki, bo żadne kwiaty mnie tak nie urzekly jak te.

Prosze o ocenę moich kwiatkow.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

Obrazek Obrazek
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

:shock: martwia mnie tutaj korzenie, dziwny kolor sa twarde, jedrne co bylo nie tak to podcielam przed zrobieniem zdjec, pierwsze i ostatnie zdjecie to te dwa dostaly micoryze miesiac temu bo mialy przktyczne po 2 korzonki 2-3 centymetrowe zatem podrosly,
i ten pierwszy jest storczykiem 4-o letnim od sasiadki przed wyrzuceniem uratowalam, zrobila z niego 6 mlodych rozmnarzajac od tycz sadzonek wyrastajacych z ziemi, tu tez jest drugi przyrost, nie widac tam na zdjeciu ale ta mateczna czesc wypuszcza ped od korzenia, zakwitnie?
ostatniemu storczykowi po micoryzie wstaly prawie wszystkie liscie procz jednego, ale sa jakby lekko pomarszczone,
ten na 3 zdj tez ma jeden taki lisc i nad nim bedzie wyczodzil ped bo juz jest taka wystajaca gula ktora chce sie przebic.
Wogole wszystkie korzonki nie maja zielonych czubkow tylko nie ktore nawet czarne, jakby popalone nawozem a z tym uwazam i nie robie tego czesto i w duzo mniejszej dawce.

Wszystkie storczyki dostawalam w trakcie kwitnienia kwitly mniej wiecej po 4 miesiace, jak gubily kwiatki to wszystkie po kolei.
Zaden nie wypuszcza listka z tych przesadzanych, czy nie powinny po kwitnieniu? Tylko ten co dopiero rozwija paki ma malusi wychodzacy, zgubil niestety wiekszosc pakow bo go maz przymrozil kupujac.

Jestem zapewne wyczerpujaca, ALE MAM NADZIEJE ,ZE KTOS SIE NADE MNA ULITUJE I PODZIELI WIEDZA:)

dodam ,ze przed przesadzeniem kolo 2 storczykow lataly dziwne muszki, gdzies tu doczytalam ze mozna podlapac zolta podstawka z plynem do naczyn, okolo 30 sie zlapalo, jest 3 dni od przesadzenia, i zlapaly sie juz tylko 3, szukac na to srodku i popryskac? Czy to nie zabije grzyba?
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

Nie wiem na ile będę umiała pomóc, ale liczę na to, że ktoś jeszcze się wypowie i w ogólnym podsumowaniu czegoś się pożytecznego dowiesz ;)

Pierwsze zdjęcie, to dwie roślinki, nie wiem tylko czy położyłaś je obok sobie do zdjęcia czy są one tak zrośnięte. Jeśli są zrośnięte to jest to basal keiki (pod tym hasłem w wyszukiwarce możesz więcej doczytać) i o ile każdy z nich ma swoje korzonki, możesz je rozdzielić. Możesz je także zostawić, ale istnieje ryzyko, że będą ze sobą konkurować i po czasie jedna z roślin będzie marniała kosztem tej drugiej. Korzonki zdrowe choć wiele ich nie ma.. Zostawiłabym je na razie razem do wzmocnienia się i rozbudowania systemu korzeniowego.

Zdjęcie drugie - trochę ubogie korzonki. Jeśli są jędrne to nie martw się ich kolorem, w głębi doniczki zawsze mają one kolor żółtawy, gdyż nie dociera do nich światło a zatem nie uczestniczą w fotosyntezie i nie wykształcają chlorofilu. Jeśli są jędrne to jak najbardziej spełniają swoje funkcje.

Zdjęcie trzecie - ok ;)

Zdjęcia zbiorowe storczyków - bardzo dobrze, że zrobiłaś drenaż na dnie doniczki, mam nadzieję, ze użyłaś także odpowiedniego grubego podłoża do storczyków :)

Zdjęcie przedostatnie - ok
Zdjęcie ostatnie - trochę mało korzonków, takiego storczyka z ubogim systemem korzeniowym należy posadzić w mniejsza doniczkę, aby podłoże przesychało równomiernie. Standardowa 12 cm będzie za duża w takim przypadku. Jeśli nie masz mniejszej to zrób gruby drenaż aby dać mniej podłoża. Pomogą także dziurki po bokach doniczki.

Co to znaczy, że roślina wypuszcza "pęd od korzenia, bo nie bardzo rozumiem :D Pędy nie wychodzą z korzeni, lecz z zakątków liści, z rozety :) Czarne końce korzeni to może być zgnilizna, przepalenie nawozem lub zbyt twarda woda. Nie masz zielonych końcówek, bo korzenie nie rosną przez cały rok, choć większość budzi się własnie na wiosnę. Daj im czas. To samo z listkami. Może roślina jest zbyt słaba a może musi się zaaklimatyzować do nowych warunków czy tez nowego podłoża itd. Nie wszystko dzieje się od razu, pielęgnuj je zgodnie z ich wymaganiami a po jakimś czasie zobaczysz, że się obudzą :)

Te muszki to ziemiórki, żółte lepy czy miseczki z woda działają tylko na dorosłe osobniki, a jeśli masz ich dużo to na pewno sa juz jaja w podłożu i warto dowiedziec sie więcej o zwalczaniu ich. Jest tu na forum osobny wątek dotyczacy ziemiórek
skorzystaj z wyszukiwarki. Niestety larwy są najgroźniejsze bo podgryzają młode korzonki, łatwo wówczas o różnego rodzaju infekcje. Chemia nie zabije mikoryzy, bo stosować będziesz środki owadobójcze a nie grzybobójcze ;) Oczywiście możesz także spróbować naturalnych metod, o tym musisz doczytać i sama zdecydować.

Pozdrawiam!
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

Dufin dziekuje za odpowiedzi:)
Tak, na pierwszym zdjeciu sa one zrosniete, uznalam,ze za malo maja korzonkow by je juz rozdzielic. i wlasnie wyrasta ped z korzonka, w tym miejscu co zaczynaja sie liscie i korzonki, tak pomiedzy.
Podloze mam grube, duzo drenazu i dziurki tez sa w doniczkach zrobione, powietrze moze wedrowac ;P
Podlewam zawsze przegotowana odstala woda, i duzo zraszam w ciagu dnia.
Ten ostatni miesiac temu nie mial praktycznie korzeni, tylko male kikiutki i byl oklaply taki caly tyle co jest teraz to uroslo w miesiac po micoryzie, wiec moze jeszcze jest dla niego szansa na zycie.
Wlasnie przez te ziemiorki przesadzalam storczyki wiec mysle,ze nie ma jajeczek, chyba ze znow zacznie cos latac w wiekszej ilosci to wtedy pojde po srodek, mysle jeszcze by zamowic ten nawoz plant starter 10;52;10, moze to by tez pomoglo.
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

jajeczka mogą być tak małe, że ich nie zauważysz i mogą być nie tylko w podłożu ale i na korzonkach ;) W każdym razie obserwuj a jak coś znowu zacznie latać to zadziałasz :) Też mam takiego zdechlaczka bez korzonków, którego reanimuję :/ Mówisz, ze mikoryza pomogła? Troszkę nie rozumiem w jaki sposób, skoro mikoryza pomaga korzonkom a mój nie ma żadnego, chyba musiałby najpierw wypuścić cokolwiek? Zamowiłam na razie regenerator, stymulator wzrostu Asahi, czekam na paczkę, może on pomoże :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

Obrazek
Dzisiejszy nabytek, bardzo mi sie spodobal, byly takie same aczkolwiek wiecej nawet pedow i kwiatow, lecz wszystkie procz tego mialy ped ze stozka wzrostu, dlatego wybralam tego, no i ten nie ma keikow jak tamte, ale jak dla mnie jest piekny:) Wole sie sama czegos na nim dochowac:)
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
Awatar użytkownika
sylcia199
500p
500p
Posty: 762
Od: 25 paź 2012, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

Piękny :D Też bym go wybrała ;:108
Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

jest ogromniasty w porownaniu do tych co mam, pedy maja prawie metr.. pierwszy raz sie szarpnelam na taki z kwaciarni, i z 58 wytargowalam jeszcze na 45 zl:)
Inne takie jak ten byly jeszcze duzo ladniejsze, zdjecie jakos tak tego nie oddaje.
Ale skoro tamte mialy ped w stozku wzrostu to chyba ich zywot bylby krotki? Gdzies tak czytalam ,ze wtedy nie moze storczyk wypuszczac lisci, i przez to stopnowo by zamieral, co prawda nie z dnia na dzien ale bylby na to skazany.
nie wiem tylko czy to na pewno phaleonopsis, bo pisze tylko orchidea.

Sylcia, Dzięki:D
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

Nie ma sensu kupować takiego z pędem ze stożka wzrostu, chyba, że się chce mieć storczyka tylko an chwilę ;) To na pewno phalaenopsis ;) Gratuluję zakupu, robi wrażenie! :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Shadow
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 kwie 2013, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

Nie jestem pewna czy na chwilę-mam jednego który również wypuścił pęd ze stożka wzrostu, a żeby tego było mało to po 4 miesiącach postanowił wypuścić drugi z tego samego miejsca :shock: Tak więc mam 2 pędy ze stożka wzrostu (i jeden normalny z boku)- jeden gruby i wysoki, drugi cienki do połowy wysokości pierwszego :lol: Minęło prawie półtorej roku i wygląda zdrowo. Czekam aż wypuści basal keiki, bo póki co to tworzy nowe rozgałęzienia na starych pędach i zawiązuje nowe pąki.

Tak więc jest zawsze jakaś szansa że coś jeszcze z niego będzie i nie powinno się tak szybko spisywać takich okazów na straty :)
Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

Dufin Dzięki ;:196
Shadow, wlasnie dlatego napisalam,ze taki storczyk nie pada z dnia na dzien bo zanim zgubi liscie do momentu zakonczonego stozka pedem, i zanim pedy przestana byc aktywne to potrwa, tylko chodzi o sam fakt ,ze tak czy siak skazany na smierc:cry: dlatego nie wzielam ,zednego z tamtych mimo,ze ladniejsze byly, nawet 5-o pedowe i z keikami, wzielam gorszego i poczekam, moze sam "urodzi dziecko" mysle,ze fajniej sie doczkac samemu niz kupic gotowca.
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Storczykowe wzloty i upadki, kwiaty ,ktore daja radosc:)

Post »

Hej, moje storczyki 4 na 6 wypuszcza listek, i tak sie teraz zastanawiam czy beda wypuszczaly po kilka lisci zanim zakwitna? Pedy nie uschly, ani tez nie widac nowych ani tez tego zeby rozwijaly sie stare pedy . Jak dlugo trwaja takie przerwy miedzy kwitnieniami? Czy teraz po prostu pora na wzrost lisci i korzeni a moze je zaszuszc troszke? Czekam na pomysly i pozdrawiam:)
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”