Mój kącik storczykowy :)

Zablokowany
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Mój kącik storczykowy :)

Post »

Na samym wstępie chcę bardzo serdecznie powitać Wszystkich zaglądających tutaj! :wit

Forum jest mi bliskie już od jakiegoś czasu, przeglądam z zazdrością wiele wątków storczykowych podziwiając piękne kwitnienia :) Sama długo zbierałam się z założeniem podobnego tematu, bo póki co wszystko przekwitło i nie ma się czym chwalić ;) To oczywiście w teorii.. bo w praktyce jak każdy wie, zawsze jest się czym chwalić :D A to nowym liściem, a to rosnącym korzonkiem a to po prostu nowym zakupem :) Nie chciałabym zaśmiecać innych wątków, aby móc się z Wami dzielić małymi radościami, więc stworzyłam swój azyl :)

Obecnie posiadam:
8 Phalaenopsisów - hybryd
1 Phalaenopsis violacea sumatra
1 Dendrobium nobile
1 Dendrobium Phalaenopsis
1 Miltonię

Tak jak wspomniałam, większość stoi przekwitnięta, lecz to nie znaczy, że nic się nie dzieje :) Zacznę od storczyków, które kwitną obecnie, lub które zdążyłam utrwalić :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ten drugi wypuszcza odgałęzienie

Obrazek

Biały wypuszcza młodą łodyżkę

Obrazek

Pozostałe storczyki nie kwitną choć wypuszczają młode łodygi lub szykują się do kwitnienia wtórnego. Niestety nie mam ich zdjęć z kwitnienia, poza tym jednym słabej jakości

Obrazek

Pierwszy storczyk od lewej - zalałam stożek wzrostu, nie przeżył tego :/ Ale był to mój pierwszy storczyk, więc i tak był silny :D
Drugi storczyk od lewej - obecnie wypuścił nową łodygę i powoli otwiera pączki

Obrazek Obrazek

Trzeci od lewej - obecnie zasusza jedną z łodyg, miał piękne kwiaty intensywny żółty z pomarańczowo-czerwoną warżką

Czwarty od lewej - Wypuścił kilka odgałęzień na starej łodydze; kwiaty miał jasnoróżowe z ciemno różową warżką a płatki takie kreskowane (wiecie na pewno o czym mówię ;))

Obrazek

Piąty od lewej - to storczyk midi jasnożółty; w doniczce w zasadzie znajdują się dwie a nawet trzy rośliny

Obrazek

Szósty od lewej - wypuścił nową łodygę oraz odgałęzienie na starej. na odgałęzieniu niestety pączki zasychają, choć są jeszcze bardzo malutkie :( mam nadzieję, że młoda łodyga da sobie radę. Ma bardzo ładne dorodne korzenie, miałam zamiar go na wiosnę przesadzic do większej doniczki, lecz wczoraj niechcący o niego zawadziłam i spadł :/ część podłoża się wysypała, więc stwierdziłam, że od razu przesadzę, bo do tej mniejszej doniczki nie wejdzie mi na nowo ;) mam nadzieję, że się przyjmie, bo nie mam szczęścia do storczyków po przesadzeniu, albo pojawia mi się pleśń, albo za szybko przesychają itd. a ten jest chyba najdorodniejszy..

Obrazek


Od niedawna posiadam także malutkie Dendrobium nobile

Obrazek

Dendrobium phalaenopsis, nie miałam jeszcze okazji zrobić zdjęcia, bo zamawiałam go przez all* do domu, a pojadę tam dopiero jutro ;) posłużę się jednak zdjęciem z aukcji, mam nadzieję, że nie będzie zbyt odbiegać od oryginału, jaki mi wysłano ;]

Obrazek Obrazek

Podobnie Phalaenopsis violacea sumatra - zamówiłam małe keiki, które jest już w domku i którym nacieszę się już jutro :D

Moje storczyki mają dwa stanowiska, część z nich towarzyszy mi na studiach, gdzie stoją na oknie północno-wschodnim a część została w domu na oknie południowym, są to głównie Dendrobia i Phal. violacea. Wszystkie moczę w wodzie destylowanej z dodatkiem guano :)

Moim największym problemem w uprawie storczyków jest oczywiście brak miejsca :) Także apetyt rośnie i to bardzo szybko, dlatego muszę koniecznie pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem :D Jednym z nich jest właśnie częściowe trzymanie storczyków w domu, bo tam przynajmniej mam więcej niż 1 studenckie okno :D

Mam nadzieję, że wszystko będzie dążyć ku dobremu i niedługo podzielę się z Wami jakimś nowym kwitnieniem :) Oczywiście własnym! :D

Pozdrawiam :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

To ja się przywitam :D :wit

Świetnie, że założyłaś swój wątek - będę tu często zaglądać ;:108 sporo już tego masz.. :D
Też swojego pierwszego uśmierciłam ;:222
Ale ktoś się musi poświęcić dla reszty hehe.. :wink:

Te 'kreskowane' można określać też żyłkami :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

3velyna dziękuję za odwiedziny i ciepłe słowa :) Tak - "żyłkowanie" tego słowa mi brakowało :D:D

Dołączam fotkę Phal. violacea
Obrazek Obrazek

Jest to keik, określony przez moją mamę mianem "naparstka, którego nawet nie mogła znaleźć w pudełku", w którym przyszło :heja Podejrzewam, że jeszcze nie kwitł, ale sprzedawca zamieścił zdjęcie podglądowe kwiatów, więc tak pewnie kwitła "mamusia" :)

Przed chwila przyglądałam się otwierającemu pączkowi fioletowego falka i doznałam szoku.. Były one ze sobą tak zaczepione jak palce u dłoni, więc pomogłam im się rozczepić a tam.. NIE MA WARŻKI! ;:oj Dzisiaj jest już za ciemno, ale jutro zrobię zdjęcie :(( co za los.. jak już się człowiek doczeka swojego kwitnienia to pączki usychają a jak się uda, ze nie uschną to kwiatek bez warżki ;:219 drugi jest ok z tego co widziałam.. Czym to może być spowodowane? Może ten nawóz guano jest za słaby i jednak powinnam kupić jakiś "chemiczny"? eh..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

witaj cieplutko.piekna zadbana kolekcja ;:138 .tez będę czesto zagladac.apetyt rosnie w miare jedzenia jak to mowia wiec kolekcja szybko sie powiekszy
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

Dufin pisze:Przed chwila przyglądałam się otwierającemu pączkowi fioletowego falka i doznałam szoku.. Były one ze sobą tak zaczepione jak palce u dłoni, więc pomogłam im się rozczepić a tam.. NIE MA WARŻKI!
Oj tam, oj tam - takie dziwaczki są ciekawe :D A czym konkretnie spowodowane, to nie wiem. Może ma tak już od początku przy kwitnieniach, na co nie masz i tak wpływu? :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

Actus dziękuję za wizytę :D Oj apetyt rośnie bardzo szybko ;)

A co do storczyka chyba zauważyłabym wcześniej, że tak ma :( No trudno.. nie ma to tamto.. co ciekawe płatki też ma dziwne, bo zamiast 5 ma 4 ;:oj Oto i on

Obrazek Obrazek
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

Ciekawe! :D Poczytaj Jovankę: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... c#p3632872
Jedne mają kilka warżek, Twoja żadnej. :D
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

Właśnie, o ironio, czytałam ten wątek wczoraj a zaraz później odkryłam, że mój nie ma żadnej :D hehe..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

Taki golasek ot :lol:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

:wit Fajna kolekcja phal. violacea wygląda ślicznie , niech Ci zdrowo rośnie :) :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

anabell dziękuję :) Jest naprawdę maleńki, na zdjęciu wygląda na większy ;) W dodatku przyszedł pod moja nieobecność, mama go chyba za dużo podlała i sphagnum zaczęło delikatnie gnić :/ tzn. tak mi się wydawało, ze robi się biała pleśń delikatna :( Nie mam doświadczenia ze sphagnum więc może to normalne i trzeba było zostawić, ale wyciągnęłam go, dwa korzonki niestety były zupełnie miękkie :( Przesadziłam do drobnych chipsów kokosowych a od góry podsypałam skorupkami cedrowymi, bo podobno chłoną wilgoć.. nie wiem czy takie warunki są odpowiednie dla takiego malca, ale nie mam sphagnum a u siebie w mieście jest nie do zdobycia ;:185 zamówiłam już na all* kosteczkę.. Myślicie, ze powinnam przesadzić czy zostawić w chipsach i tez da radę? a może wymieszać jedno z drugim? Chyba nie chcę go stresować i poobserwuję jak się zachowuje w chipsach a w razie czego będę miała sphagnum w pogotowiu :) Planuję zakupić jakiś szklany pojemnik, w którym mogłabym go trzymać, bo póki co stoi normalnie na parapecie :lol: eh.. chyba nie przygotowałam się jak trzeba ;) Ale na zdjęciu sprawiał wrażenie większego, myślałam, ze da radę bez jakiejś mojej szczególnej ingerencji heheh..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

aha,zapomnialam napisac ,ze Twoja miltonia nazywa sie Burrageara Nelly Isler :heja
kingarobert
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 lut 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przysucha

Re: Mój kącik storczykowy :)

Post »

Miltonia piękna ;:333 Pozazdrościc. Tylko ja nie mogę takiej dostać. ;:174 ;:174 ;:174
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”