Storczyki takie takie :)

ODPOWIEDZ
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Josephinko mnie chodzi o to że na opakowaniu podłoża było napisane że do 8 tygodni jest nawóz .
Awatar użytkownika
Josephine_83
200p
200p
Posty: 457
Od: 23 wrz 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Przeciągów nie lubią, zwłaszcza zimą z powodu podmuchu zimna mogą stracić wszystkie pąki ;:185 ale jeśli na wiosnę czy latem okno im otworzysz, to nie powinno się im nic stać, chyba że duży podmuch będzie to pospadają ;:306 , nie lubią też bezpośredniego nasłonecznienia... ale to jak większość domowych roślinek ;:173 Pytaj śmiało!

-- 28 mar 2013, o 23:02 --

ah ok ;:14 to nie dodawaj ;:173
Josephine_83 ;)
Największe szczęście na świecie, leży na końskim grzbiecie
Storczyki Takie Takie Ogródkowe plany Josephine
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

trzy mi stoją na parapecie okna północnego, jeden na parapecie południowego a kolejny na komodzie nie daleko okna. Chyba nie powinno im być źle?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Okno południowe trzeba w lecie cieniować :) Natomiast mam taka uwagę co do podłoża, piszesz, że nawóz w podłożu utrzymuje się do 8 tygodni. Z doświadczenia wiem, ze nie są to najlepsze podłoża, mają duża zawartość torfu i ziemi, ale mogę się mylić. Ja właśnie w takich miałkich podłożach miałam taka informacje dodaną a w prawidłowym podłożu z grubej kory nigdy nawozu nie było, więc może upewnij się, czy podłoże które masz nie będzie za drobne, bo szybko możesz odczuć negatywne tego skutki.. Mnie się nie udało uratować storczyka, któremu korzenie pogniły w takim własnie podłożu..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Zakupiłam podłoże w castoramie polecone przez Josephinke. Nie substrala tylko to drugie. Campo czy jakoś tak.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

mhm.. no chyba, ze tak, ale z tym compo chyba tez warto poprzebierać co grubsze kawałki bo podobno zawartość jednego opakowania może się radykalnie różnić od zawartości drugiego opakowania :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Hm... to się teraz wystraszyłam :( Może zrobię jutro zdjęcia i pokażę wam czy wszystko ok. Wkleję zdjęcia u siebie żeby nie zaśmiecać wątku Josephinki.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Nie martw się, po prostu czytałam, ze w jednym opakowaniu kora jest fajna i gruba a w drugim drobna i miałka, dlatego warto poprzebierać co grubsze, bo w takich się storczyki czują najlepiej :) Ale tak jest z każdym sklepowym podłożem. Tylko jedno podłoże z OG jest wystarczająco grube i bez żadnych domieszek w postaci torfu czy innych śmieci i ono jedyne w moim wypadku nie wymagało żadnego przesiewania. Problem jest z jego dostępnością bo trzeba kupować przez neta :/ W sklepie natomiast dobrze jest podłoże wymacać przez opakowanie, jak czuć grubsze kawałki to właśnie takie wziąć :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Dziękuję wam za wszystkie cenne rady. Baaaardziej podziękuję jak uda mi się wreszcie doprowadzić do kwitnienia storczyki. Jejku ile ja już na to czekam..codziennie tak ładnie do nich mówię..namawiam.. może się skuszą. Teraz z wasza pomocą :) Jesteście kochane!
Awatar użytkownika
Josephine_83
200p
200p
Posty: 457
Od: 23 wrz 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Obiecałam, więc wklejam fotki, tak się rozmnażają storczyki u mnie... ;:173

Obrazek

a tak przygotuwują do kwitnienia...

Obrazek

puszczają nowe listeczki...

Obrazek

Dufin nie polecam metody nie podlewania storczyków przez 2 miesiące, żeby je ukatrupić ;:14 jeżeli zaczynają się mu marszczyć liście, to znak, że potrzebuje wody. Mieszkam (póki co ;:173 ) w bloku tem ok. 23-24 stopnie z centralnym ogrzewaniem, powietrze jest bardzo suche, nie mam warunków do przeniesienia przekwitnieego storczyka w chłodniejsze miejsce, dlatego jedyną alternatywą jaką mam (podobnie jak większość blokowych przyjaciół) to nie podlewanie go, mobilizuje je to do ponownego kwitnienia - jest to metoda sprawdzona, nikogo nie namawiam do zasuszenia swoich storczyków ;:224 Na pewno nie można je odstawić i zapomnieć przez dwa miesiące, bo mogą tego nie przeżyć ;:185 choć i tak uważam, że brak wody dla storczusia nie jest tak zabójcze jak jej nadmiar ;:219
Josephine_83 ;)
Największe szczęście na świecie, leży na końskim grzbiecie
Storczyki Takie Takie Ogródkowe plany Josephine
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Josephine_83 ale ja nic takiego nie zasugerowałam :) Tylko chciałam uczulić Madzię aby była ostrożna, bo jak sama mówi, nie ma dużego doświadczenia przy storczykach i nie chciałam aby straciła czujność i potraktowała wszystko tak dosłownie :) że jak ktoś dwa miesiące nie podlewa i jest dobrze to ona tez tak zrobi i będzie dobrze :)

Ty obserwujesz listki, to bardzo dobrze i Madzia tez musi być czujna ale dwa razy bardziej, jako iż jest początkująca i będzie tę metodę stosować pierwszy raz ;) Każdy ma inne warunki w domu i o to mi chodziło. Wiele tez zależy od stanu storczyka, bo zdrowy o ładnym systemie korzeniowym da sobie radę, ale taki, który już jest odwodniony może to źle przejść. Uważam, że powinno się taka przerwę w moczeniu dostosowywać do swoich warunków i do kondycji rośliny, chciałam aby Madzia miała to na uwadze. Wyraziłam tylko swoje zdanie i swoje obawy.. bo osoba, która trochę się już na storczyki opatrzyła łatwiej wyczuje moment, kiedy np. listki się zaczną marszczyć czy jakieś inne objawy deficytu wody, a osoba początkująca może nawet na to nie zwrócić uwagi :)

Zgadzam się, ze metoda przesuszania na pewno pomaga zainicjować kwitnienie, tylko patrząc na storczyki Madzi, zastanawiam się czy warto je mobilizować.. teraz jest taki okres, że storczyki same się budzą, jeśli mają na to siłę, a jeśli nie to lepiej zadbać o wzmocnienie storczyka aniżeli oczekiwać kwiatów za wszelka cenę :)

Nie miałam zamiaru krytykować twojej metody, bo o tym, ze działa pokazujesz nam w swoim wątku i nikt w to nie wątpi :) Przepraszam, jeśli tak to odebrałaś ;:168 Jesteś już osobą opatrzona i łatwiej Ci obserwować swoje storczyki, sprawdzać czy jakiś czynnik ma dla nich pozytywne czy negatywne działanie a laik może takich rzeczy nie dostrzec, dlatego tez zaproponowałam aby Madzia zaczęła od krótszego okresu przerwy miedzy podlewaniami. Jeśli nie zaobserwuje nic niepokojącego może te przerwę przedłużyć, choć może się okazać, ze juz krótsza przerwa podziała na nie mobilizująco. Ja moje moczyłam raz na miesiąc i to im akurat wystarczyło. Jeden ze storczyków Madzi jest tak odwodniony, że w jego przypadku nie polecałabym takiej reakcji stresowej.. on jest wystarczająco zestresowany :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Josephine_83
200p
200p
Posty: 457
Od: 23 wrz 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

;:304
Josephine_83 ;)
Największe szczęście na świecie, leży na końskim grzbiecie
Storczyki Takie Takie Ogródkowe plany Josephine
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Storczyki takie takie :)

Post »

Obie macie dziewczyny rację. Jestem totalnym laikiem w tej kwestii i bardzo was obie proszę żebyście pomogły mi to zmienić :) Jesteście kochane że tak szybko mi odpisujecie bo moje storczyki potrzebowały natychmiastowej pomocy :) Josephinko ciekawa jestem czy z mojego storczyka wyrośnie drugi storczyk czy może jednak gałązka do pączków. Wolałabym gałązkę. Są chyba za słabe żeby rodzić dzieci :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”