Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

Witam, chciałbym i ja podzielić się z wami pasją mojej drugiej połówki, jaką stały się storczyki. Nie mamy tego za wiele jeden w sumie storczyk, którego mamy już 4-5 lat ciężko z pamiętać ;) i kilka co kupiliśmy w tym roku. Jednak teraz gdy nie ma kwiatów nie bardzo jest co pokazać :wink:

w 2010r storczyk zaczął kwitnąć i robił to nieprzerwanie do 10.2011r. W tym czasie wypuścił i stracił pędy kwiatowe ale zawsze przed utratą całkowitą pędu wypuszczał nowy.
W 07.2011r. Miał dwa i oba kwitły ;)
Obrazek
Obrazek

Tak jak wspomniałem, nieprzerwanie kwitł do 10.2011r. musieliśmy zmienić mu lokalizacje i przez to przestał kwitnąć.
Gdy na początku tego roku umieściliśmy go w poprzednim miejscu zaczął wypuszczać keiki..
16 luty 2012
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

20 lutego 2012 odbyło się przesadzanie
Obrazek Obrazek

03 marca 2012 pojawiają się nowe korzenie
Obrazek
Obrazek

I pąk kwiatowy
Obrazek
Obrazek
Obrazek

07 marca 2012 kwiat zakwitł!!
Obrazek

Niestety patrząc w środek keika spodziewam się kolejnego kwiatu... coś mutuje...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Za to drugi keik co jest tuż pod tym wygląda już normalnie
Obrazek

No i korzeni pojawia się co raz więcej
Obrazek

Będziemy starać się udokumentować wszystko :D
Awatar użytkownika
Mariusz3357
1000p
1000p
Posty: 1240
Od: 10 paź 2011, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

Kolekcja skromna ale na pewno się powiększy....Gratuluje i zazdroszcze keików. :lol:
Pozdrawiam Mariusz3357
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

Witam, dziękuje za odwiedziny !
Tak kolekcja skromna posiadamy tylko 4 storczyki, ale pozostałe dopiero co kupione...
Jeden przelany był, ale miał takie piękne kwiaty i niską cenę, że i tak kupiłem... B
Drugi był przesuszony i to bardzo cały czas ma teraz miękkie liście... Oznaczmy go literką C
I ostatni to ogromny jak dla mnie dwu pędowy storczyk, który przekwitł też kupiony na wyprzedaży ale już 3 oczka się aktywują dalej zwany D

A o to mój ulubieniec zdjęcie kwiatu :)
Obrazek

Niestety moje obawy się potwierdziły z wnętrza keiku rosną dwa kolejne kwiaty tak kwiaty nie pędy kwiatowe... nie wiem czy z tego keiku będzie nowa roślinka!!
Obrazek
Obrazek

Korzenie dalej wypuszcza mam nadzieje, że z drugiego keiku zaczną wyrastać korzenie....
Obrazek

A o to storczyk B.. kupiony mocno przelany był, korzeni musiałem odciąć.. no i dopiero po przyniesieniu do domu okazało się, że pędy kwiatowe były połamane... na domiar złego był na nim Wełnowiec... Ale kurde takie ładne miał kwiaty, że musiałem spróbować go odratować... nie robiłem zdjęć przed więc pokaże już efekty 2 tygodnie od zakupu :D

Obrazek
Ślady Wełnowca widać jeszcze na liściach od paru dni obserwuje czy nie pojawią się młode...

Kuracja octowa nie zaszkodziła roślince i widać, że już coś wypuszcza, liczę na pęd kwiatowy
Obrazek

a tu storczyk C cały czas nawadniam oczywiście z umiarem ale liście dalej miękkie.
Obrazek
Obrazek

Wypuszcza już oczka ..
Obrazek
Obrazek

I storczyk D największy dwu pędowy z rozgałęzieniem.. niestety coś nie mogłem zrobić zdjęcia całemu storczykowi.. ale fragmentami mi wyszło.. (Chyba)
Obrazek
Obrazek

I oczka
Obrazek
Obrazek

ostatnie pąki kwiatowe..
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oczywiście jak coś więcej się będzie działo to wstawię zdjęcia :) póki co skupię się na tym co wypuszcza keiki :)
Pozdrawiam wszystkich odwiedzających ;:7
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

witam
A gdzie kupujesz swoje kwiaty? W marketach , internecie czy kwiaciarniach?
Bardzo ładne masz okazy ;)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

witaj :wit
Troszkę biedne te twoje storczyki i prawie każdy ma jakąś niedogodność. Widać to po liściach które tracą lub już straciły turgot. Osłonka też jest zbyt ciasna i storczyk się w niej dusi. Prawidłowa osłonka to przynajmniej 0,5 do 1 cm szersza niż doniczka ze storczykiem.
A możesz wkleić jakie korzenie mają w doniczce storczyk C i D?
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

Witam,
dopiero co przesadzałem wszystkie storczyki.. Niestety nie mam zdjęć korzeni.. a nie chciałbym znów ich wyciągać
Oprócz A kupiłem wszystkie w bardzo słabym stanie. A ma też najbardziej sztywne liście.. potem D, B i dopiero na końcu C..

B miał podgnitę korzenie, one zostały usunięte.. i nie był podlewany. No i tydzień temu zaliczył kąpiel w wodzie z octem.. na Wełnowca.
Kupiony na wyprzedaży w Świdnicy Leroy już więcej tam nic nie kupię bo wszystko jest przelane...

C Nie miał problemów z korzeniami co mnie zdziwiło.. wyglądały tak jak widać te górne lekko zielono, szaro zdrowo :D Castorama Wałbrzych

D zaś miał korzenie przyczepione do kory, i takie żółte zeschnięte ale one miały gdzieś pod drodze uszkodzenia więc też zostały odcięte i nie podlewałem ich. Kupiony w OBI Wałbrzych

Od momentu przesadzanie we wszystkich widzę poprawę... Te co miały cięte korzenie wstrzymam się jeszcze z podlewaniem.

C zacząłem lekko zraszać podłoże raz na 2 dni, bez podlewania.. i mam zamiar za parę dni podlać nawozem...
Staram się jak mogę by coś z nich było wszystkie były poniżej 10 zł

Co do osłonki to pewnie będę musiał poszukać większych ale póki co nie ma funduszy na to :/ a jaki jest objaw duszenia?

No i jeszcze raz dziękuje za odwiedziny Pzdr
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

No to już teraz wszystko rozumiem. Bidulki z nich, ale życzę powodzenia, bo na pewno przy dobrej reanimacji i podejścia do nich dasz sobie radę. Życzę ci tego z całego serca ;:4

Objawem duszenia będzie mała cyrkulacja powietrza czyli gnicie korzeni i gnicie podłoża.
Ja oprócz szerszych osłonek to mam dodatkowo dziurki wypalone w plastikowych doniczkach. Storczyki lubią mieć ciasno w doniczce, ale z duża ilością powietrza do korzeni.
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

No i stoją bez osłonek mój A szaleje a keik to mutant wypuszcza naraz dwa pąki kwiatowe z środka keiku....

Obrazek

Obrazek

Nie wiem jak zmusić go do wypuszczenia korzeni... Jakieś sugestie??
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

Witam,
mam pytanie odnośnie korzeni. Zauważyłem, że korzenie wypuszczane są do góry ponad poziomem podłoża... czy to znaczy, że mam osadzić głębiej storczyka w doniczce??

Obrazek

Już wkrótce kolejne dwa kwiaty... koło siebie...
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

Już wkrótce otworzą się dwa pozostałe kwiaty w naszym dziwacznym keiku

Jak widać na zdjęciach storczyk wypuszcza dużą ilość nowych korzeni, więc ponawiam pytanie: Czy mam wsadzić głębiej go w doniczkę??

Obrazek

Obrazek
Obrazek


A u storczyka D przyciąłem pędy kwiatowe, by nie tracił na nie sił a on w zamian wypuszcza 3 pęd..
Obrazek

B wygrał starcie z Wełnowcem i wraca do sił
Obrazek

Wszystkie storczyki odżyły po zmianie podłoża, co mnie bardzo cieszy... Storczykowi C w końcu zaczynają sztywnieć liście.
Wygląda na to, że kuracja się powiedzie :D
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

Witam :wit ,
o to kolejna relacja kwitnienia mutanta :) po otwarciu obu kwiatów wyglądają jak bliźniaki :shock:

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Obrazek

I w pełni otwarte:
Obrazek

Widok keika pod spodem, wciąż wyglądamy korzeni...
Obrazek

I korzenie..
Obrazek

Nasze pytanie dalej pozostało bez odpowiedzi :(

Czy mamy go osadzić głębiej w doniczce bo co raz więcej mu tych korzeni wychodzi???
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

Witaj,
Ładny ten Twój "dziwoląg", ciekawostka swego rodzaju.

Odpowiadając na Twoje pytanie o wsadzenie głębiej, napiszę tak, że moim zdaniem można by go lekko przysypać, ale też nie jest to koniecznie, gdyż korzenie, te nowe rosnące, równie dobrze mogą być powietrzne, a może być też tak, że wrosną w podłoże.
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Orchidea Phalaenopsis by eikoden

Post »

Witam,
cieszymy się, że ktoś odwiedza temacik. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy :)

Wracając do storczyków zdecydowaliśmy by go przesadzić do większej doniczki. Okazało się, 1/3 korzeni została odrzucona przez roślinę. Ale już wypuszczała nowe korzenie, zresztą widać to na zdjęciach przed wyciągnięciem odrzuconych korzeni..

ObrazekObrazek

Czyli oprócz tego, że puszcza dwa keiki, z jednego 3 kwiaty, pełno nowych korzeni to jeszcze zaczęła wypuszczać nowy liść .........

Obrazek

Tu jest ujęcia jak widać 3 kwiaty z tego jednego keika...
Obrazek

No i chyba w końcu ten normalny dolny keik ma zamiar wypuścić korzeń.....

Obrazek

Pozdrawiamy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”