Moje storczyki - galeria Eweliny

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Chciałabym Wam pokazać moja mini-kolekcję orchidei,które od jakiegoś czasu próbuję uprawiać :
MILTONIOPSIS

Obrazek Obrazek Obrazek

CYMBIDIUM

Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz najłatwiejsze w uprawie PHALAENOPSISY

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Informacje o tych pięknych roślinach czerpię ze stron : www.storczyki.pl
www.orchidarium.pl (tu-przystępnie zredagowany dział: Storczyki dla początkujących).Korzystam też z książki B.i S.Rittershausen:"Storczyki"

Prawdziwą kopalnią wiedzy o orchideach jest jedna z Forumowiczek- właścicielka pięknego ogrodu i małej , pełnej cudnych storczyków oranżerii- ANYA.Obejrzyjcie jej kolekcję - coś pięknego !
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Anya
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 292
Od: 5 gru 2006, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Chciałam zobaczyć Twoje skarby w nowym przecież dziale, a tu proszę, tyle pochwał!
Bardzo Ci dziękuję Ewelinko! :D :D :D
Tak napęczniałam od tego chwalenia, że jeszcze trochę, a nie zmieszczę się do fotela przy kompie! ;:191
Trzeba się będzie trochę przejść, najlepiej po forumowych ogrodach.
No to zmykam :P
Pozdrawiam, Anna
Wszystko czego potrzebujesz to dom pełen książek i ogród pełen kwiatów.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Wiemy,że kolekcja Anya - to coś pięknego,uprawianego w ogrodzie zimowym.
Wiemy,że kolekcja Jovanki - to zbiór ponad 300 szt.najciekawszych okazów uprawianych zimą w mieszkaniu i
latem w ogrodzie.
Nie wiemy natomiast nic o warunkach jakie mają u Ciebie Ewelino te najpiekniejsze (po różach :D ) kwiaty świata.
Powiesz nam coś?
Czytam wszystko z zapartym tchem. :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Powiem tyle tylko, że jestem absolutnie raczkującym amatorem...Lubię storczyki i mam ...6 sztuk( 5 odmian) Rosną nie w szklarni- brak, lecz na parapetach okiennych, w miejscach jasnych lecz o delikatnym nasłonecznieniu.Dopiero się ich uczę.Staram się stworzyć im możliwie dobre warunki(wg. wskazań książki i rad ze stron www), dbam o podłoże , wilgotność powietrza, spryskuję te ,które to lubią , delikatnie nawożę.Chwilowo brak mi własnych doświadczeń, więc dość sztywno trzymam się wskazań wszelkich poradników. Pierwszego storczyka, którego miałam udało mi się zamordować, konkretnie utopić, teraz wiem, że nade wszystko szkodzi im zalanie korzeni.Tego wątku nie wyodrębniłam sama , powstał po stworzeniu nowego działu o storczykach i jestem tu trochę przypadkiem, bo nie porównuję się do Jovanki czy Anyi.Nie mam takich możliwości, aspiracji i potrzeb. Prawdą jest natomiast, że Phalenopsisy powtarzają u mnie kwitnienie, po raz drugi zakwitła też Miltonia. Co do innych- zobaczymy, czy zechcą ze mną " współpracować" :wink: Jeśli wzbogacę się o jakąś nową orchideę-zaprezentuję ją w tym wątku.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ciekawa jestem czy ja również "zamorduję "jakiegoś mojego storczyka :shock: .
Czytam już poraz kolejny o takim niezamierzonym działaniu uprawiających - pewnie nie jest to regułą wśród początkujących ale u mnie ryzyko jest bardzo duże.
Euforia dodaje skrzydeł -czy nie popadnę w depresję jeśli spotka mnie takie nieszczęście.... :?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Karo :P - ciekawa jesteś ;:88

no... to powiem:

;:17 pewne , że nie unikniesz straty.

-czasami chęć posiadania cudeńka , daleko mija się z warunkami , jakie mieć musi i wtedy :roll: męki z dwóch stron ----> finał wiadomy ;:5

- bywają przypadki przeoczenia ataku ;:214 , zalania , gnicia tego co niewidoczne --->storczyki trudniej o doprowadzić do dobrej kondycji :( szybciej się niszczą .
Wymagają długotrwałej reanimacji.Gdy podejmujemy walkę jest często , skuteczną . Jednak bywa też , że nie zawsze jest powodzenie.

-nie znam nikogo z samymi sukcesami w kolekcjach.

Takie ryzyko wkalkulowane jest w naszą pasję. Uprawa i przeniesienie storczyków
w pielesze domowe jest zawsze, na etapie własnych eksperymentów.

Owszem, wiadomo mniej więcej * co i jak* ale sedno sprawy i tak jest po stronie adaptacji do indywidualnych warunków.

Czyli..... :P będzie miła Karo, zależeć to wszystko od Ciebie.

Depresja ??? nie dopada tak łatwo po stracie storczyka ;:113 .
Pozostaje nauczka , doświadczenie i . ;:215 ...chęć kupienia następnego.

Gdyby tak było z falą depresji -to storczykarze , już by dawno nie żyli .

-pozdrawiam z optymizmem
Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
Anya
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 292
Od: 5 gru 2006, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Kochana Jovanko ;:79 , lepiej tego nie da się ująć!
ŚWIĘTE SŁOWA!
Pozdrawiam, Anna
Wszystko czego potrzebujesz to dom pełen książek i ogród pełen kwiatów.
maggie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2007, o 17:26
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Post »

Piękne storczyki,brawo!dziękuję za zdjęcia
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ależ wy to potraficie kusić tymi storczykami Anya , Jovanka i teraz ty Ewelinko , też chciałabym je mieć , są takie cudne , ale boję się że właśnie mogę je " zamordować " :cry:
swoją nadopiekunczością :wink: ,
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Anetko nie jest tak prosto je zmordować nadopiekuńczościa. :D
Przy dobrych radach Jovanki, można się dużo nauczyć, i przestać bać się storczyków.
Dostałam przelanego storczyka. Chory był z powodu nadopiekńczości. Zgnił mu cały pęd główny, został tylko jeden ostatni liść.
Trochę pytań na forum, trochę zdrowego rozsądku, i storczyk, którego właścicielka chciała wyrzucić, ma już dwa młode listki, i wygląda na zdrowego. :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Lilu ;:79

Ja cieszę się, gdy pomogę *w czymś tam* :P , sama *przerabiałam* falenopsisy
tarasowe od sąsiada, który wyłącznie je kupował dla kwiatów.

Była to prawie hurtowa ilość pół/nieboszczyków , tak samo w połowie ;:214 zjedzonych przez ślimaki.
Ilości ok.20szt (falenopsisy ),inne też były :P .Składane do wyrzucenia na tarsie.
Żal mi ich było i wzięłam do ratowania.
Praca jak przy obrabianiu pola :roll: .Ale miałam satysfakcję , po prawie roku wszystkie pokazały piękno - jedynie dwa ,niestety padły.
Była to twarda szkoła dla mnie, a praktycznie do tego momentu /2001 rok/niewiele ineresowały mnie falenopsisy- szłam innym torem kolekcji , bardziej paphiopedilum faworyzowałam :P .
To wspaniała praktyka dla mnie, fakt , że wymaga jeszcze poszukiwania wiedzy.

Nadopiekuńczość Anetko :P nie będzie szkodliwa, jeżeli bedziesz starała się wiedzieć wiele o storczykach, sama jej też poszukiwała .
Nie ma przepisu jednego na powodzenie w uprawie - my możemy tylko podpowiadać ;:17
Owszem, nie lubią nadopiekuńczości , ale.. :lol: przysłowie "pańskie oko konia tuczy" jest bardzo aktualne.


Tak więc Anetko !!! -bierz swoją odwagę pod rękę i zacznij eksperymentować z nami.

Oczywiście ;:95 p o m o ż e m y !!!!
i ani nie obejrzysz się, gdy wejdziesz :P w te nasze tropiki.



pozdrawiam Jovanka ;:100
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oj wy kusicielki :wink: , jak tylko nadaży się okazja kupuję storczyka na początek jednego, zobaczę jak mi z nim pójdzie , a jak się uda to kto wie, na pewno na jednym się nie skończy , tylko gdzie ja je będę trzymać :? , jak u mnie na parapetach i tak kaktusowo już jest :evil:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

A ponad to wszystko co powiedziały nasze kusicielki dodam Anetko,że
wcale nie zamierzam mordować moich poraz pierwszy w życiu -świeżo zakupionych- storczyków.
:D :D :D :D
Powiem więcej Anetko
- jako kompletna ignorantka tego rodzaju cudów - po jednym miesiącu mojej opieki nad moimi storczykami - mam widoczne już sukcesy
- rosną ! moje storczyki ,rosną!!!;:65
A to oznacza ,że ich nie morduję- że jest im u mnie dobrze. ;:168 Tak to odbieram i cieszę sie niezmiernie. ;:97
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”