Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Zablokowany
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu wreszcie dotarłam i milutko mi się zrobiło oglądając te kwitnienia. ;:138
KwiatowyMis77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 paź 2016, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Ostatnio za namową kuzynki myślę, żeby zabrać się za masdevallie - ze storczyków podobają mi się chyba najbardziej. Mówiła mi, że świetnie u niej wyrastają bez werandowania, choć ja myślę, że taki zabieg by im na pewno nie zaszkodził. I zauważyłem też prawidłowość, że storczyki hodowane na własną rękę są dużo trwalsze niż te kupione np. w kwiaciarni. Ale to już jest polityka sprzedawców na giełdzie, którzy nierzadko wciskają kwiaciarniom jakieś przechodzone albo słabe egzemplarze.
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Dorotko, dziękuję za odwiedziny, serdeczne pozdrowienia i odwzajemniam radość z tego, że jeszcze się tu pojawiamy :wit

Justynko - duju, zgadzam się, że zastój się zrobił już od dłuższego czasu, ale tak jest nie tylko u nas. To chyba znak
czasów, zapracowanie, trochę też ochłonięcie z chorobliwych storczykowych emocji itp.
Dobrze, że jednak nie całkiem znikamy i jesteśmy tu gdy jest co pokazać :)
Dzięki za miłe słowa

Lucynko, dla mnie balsamem na serce - jak to pięknie ujęłaś jest to, ze w ogóle tu zaglądasz, bo inaczej nie byołoby Twojego komentarza ;:168
Co do pogromu naszych kolekcji, to rzecz całkiem naturalna. Nie jest tak, że nikt o tym nie pisze. Nie chcę wymieniać konkretnych przypadków, ale było tu w dziale co najmniej kilka takich opisów.
Sama przedstawię za chwilę jedno z moich słodko-gorzkich doświadczeń . To pewnego rodzaju nauka dla nas, czego się wystrzegać (choć nie zawsze wszystko zależy od nas) i jakie gatunki czują się u nas najlepiej.
Chcesz wrócić do falenopsisów ? Widocznie właśnie one czują się w Twoich warunkach najlepiej.
Pamiętam przepiękne kwitnienia z Twojego wątku. Trochę jednak nas wszystkich kosztuje ta wiedza ;:131

Kasiu74, mnie zawsze szczęka opada przy twoich kwitnieniach :D A co do Phalaenopsis violacea alba x inscriptiosinensis,
mój egzemplarz nie jest tak skory do kwitnienia. Wydłużył jeden z liści i kilka miesięcy stoi tak w miejscu...

Beato1990 i MirkoS, Angraecum sesquipedale dodatkowo pachnie. Też uważam, ze to bardzo ciekawy storczyk.
Jest zapylany przez ćmę o nazwie Xanthopan morgani, która posiada szczególnie długą trąbkę ssącą (30 cm), zdolną sięgnąć do nektaru storczyka znajdującego się na samym dnie równie długiej ostrogi.

Renatko75, tym razem odwiedziny na Forum. Fajnie , że tu wpadłaś. Pochwal się kwiatuszkiem Phal. lueddemanniana :)

KwiatowyMis77, witam Cię serdecznie w moim wątku :)

Napisałam przed chwilą w mojej odpowiedzi do Lucynki-Lany, ze przedstawię jedno z moich słodko-gorzkich doświadczeń
storczykowych. Dotyczy ono właśnie Masdevallii. Rosły u mnie i kwitły pięknie. Jednak - do czasu.
najpierw pojawił się na nic jakiś wredny, niewidoczny gołym okiem gatunek przędziorka. Spowodował on równie niewidoczne
dla mnue uszkodzenia na liściach, które ułatwiły inwazję choroby grzybowej - niestety na takim etapie, którego juz nie byłam w stanie opanować. I w ten sposób straciłam po kilku latach uprawy niemałą kolekcje ciekawych masdevallii.
Chętnie przypomnę ich kwitnienia:

1. Żółta hybryda

Obrazek

Obrazek

2. Masdevallia veitchiana

Obrazek

3. Masdevallia floribunda

Obrazek

4. Masdevallia measuresiana

Obrazek

5. Masdevallia striatella

Obrazek

Obrazek

Obrazek

6. Masdevallia coccinea


Obrazek

Obrazek

7. Masdevallia Sunset Jaguar

Obrazek

Dobrze, ze istnieje coś takiego jak fotografia, prawda ? :wink:
Dla mnie one są (były niestety) piękne...
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu - dobrze, że zostały chociaż zdjęcia - przynajmniej można sobie przypomnieć co tam kiedyś się miało i oczy kwiatkami nacieszyć ... Choć serce boli na myśl, że tych piękności już nie ma :( Pozdrawiam cieplutko :wit
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Madziu - przecieram oczy czy dobrze widzę, że do mnie zajrzałaś ;:168 Bardzo mnie ucieszył Twój ślad odwiedzin :)
Zapraszam częściej, tym bardziej, ze pokazuję czasem również storczyki od Ciebie.
Niestety i wśród tych uroczych Masdevallii jest pokazana jedna z tych darowanych (M. floribunda )
Szkoda ich oczywiście, ale zdążyłam się nimi nacieszyć przez kilka lat uprawy i sporo mnie nauczyły.

Wkrótce kolejne kwitnienia. Tym razem w większości w tonacji żółtej jak przystało na okres okołowiosenny ;:3
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Witaj Asieńko :wit
Czyżby Twoje przepiękne Lycaste zamierzało ucieszyć nas swoimi cudnymi kwiatuszkami ?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Lucynko, oczywiście masz rację. Między innymi właśnie Lycaste aromatica zakwitło.
Uwielbiam widok, gdy po zimowym odpoczynku pokazują się główki pąków u podnóża psb .
To sygnał, że mogę wznowić podlewanie. Rozumiemy się z tym storczykiem. Kwitnie u mnie już kilka lat z rzędu.
Nawet nie liczę które to kwitnienie (?)
Z tych 9-ciu pąków, 3 niestety padły. Podobnie jak u falenopsisów też są wrażliwe na czynniki typu grzejące kaloryfery, przeciągi itp.

Obrazek

Teraz wącham już cynamonowy zapach kwiatuszków. Czekam na jeszcze jedno kwitnienie i wstawię wszystkie razem.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Super Asieńko ;:oj , już nie mogę się doczekać. Niestety ta zima nie była łaskawa, jeżeli chodzi o słonko i nie tylko. Pąki kwiatowe opadły mi nawet w akwarium, co nigdy się nie zdarzało. Tym bardziej ciesze się z Twoich kwiatuszków :D .
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Tak, Asiu, tom ja - dobrze widzisz ;:oj
Dopiero dziś cofnęłam się na poprzednią stronę, no i dobrze, że to zrobiłam, bo ominęłoby mnie tyle wspaniałości...
Zachwyciła mnie Asiu chowana przez Ciebie od dzieciństwa Phal. violacea alba x inscriptiosinensis - taka delikatna, prześliczna!
Inne równie piękne.
Szkoda pączka katlejki, ale czasem niestety tracimy kwitnienie z powodu czynników niezależnych (tu: czarnych i mrocznych :wink: ). Ja w zeszłym roku straciłam pąk na Brassavoli `David Sander` - już lada moment miał się rozwijać - chyba zimne powietrze zaszkodziło - a tak pilnowałam...
Cieszę się bardzo,że zakwitła Ci Blc. Maikai 'Mayumi' - popodziwiam u Ciebie, bo moja strajkuje :evil:
Angraecum sesquipedale na jednym zdjęciu wygląda jakby było prowadzone jak Vanda - bez podłoża ( dopiero przed momentem dojrzałam, że jednak jest doniczka tylko zmyliły mnie te wyłażące korzenie i wysokość rośliny). Kwiat wygląda jak odlany z wosku :D
No i czekam niecierpliwie na Twoje niezawodne, wiosenne Lycaste.
Pozdrawiam ;:196
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Ciagle wracam do twojego watku I podgladam tego:

Obrazek Obrazek

Podobnie jak ta szlachetniejsza hybrydke o woskowych kwiatach... Gdzie mozna takie cuda dostac?
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu a gdzie relacja z kwitnienia Lycaste ;:303 ? Czekam niecierpliwie ;:65 .
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Ja tez proszę o fotki aromatici
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Chciałam poczekać na inne kwitnienia, ale mało słoneczka jeszcze i kwiaty rozwijają sie w żółwim tempie.
Tak więc obiecana Lycaste aromatica, która kwitnie regularnie na wiosnę od kilku już lat.
W tym roku z 9 pąków udało się uchować 6.
Nie wiem dokładnie co jest powodem, ze czasem zaczynają brązowieć i obumierają. Podejrzewam, że powinnam być
bardzo ostrożna z podlewaniem w okresie dojrzewania pąków.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla dodania kolorków jeszcze hybrydy z własnymi kwitnieniami:

Phalaenopsis OLBRZYM (choć zdjęcie tego nie oddaje). Doniczka o średnicy 20cm

Obrazek

Inny z kolei - wyhodowany z oddzielonego od rośliny matecznej keiki, zakwitł w wieku "młodzieżowym".
Ma nietypowe krótkie i bardzo szerokie, błyszczące liście

Obrazek

Obrazek

Phal. Philadelphia

Obrazek

No i jedna nie hybrydka, bo Phalaenopsis schilleriana
Stan przy zakupie i na dzień dzisiejszy. Nawet miała 4 pąki, bo to młoda roślinka. Uchowały sie zaledwie 2

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na inne kwitnienia czekam :wink:

Olciu84, storczyki o które pytasz kupowałam na wystawie w Sosnowcu (tu mam najbliżej).
Niestety ta szlachetniejsza hybrydka o woskowych kwiatach bardzo szybko zachorowała (z niewiadomych mi przyczyn)
i już jej nie mam.

Madziu i Lucynko, aż boję się pisać, żeby nie zapeszyć - katlejka, której moja kotka odgryzła pąk, pokazuje
"coś intrygującego" :) na nowym przyroście.

Dzięki wszystkim za odwiedziny ;:4
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”