Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Zablokowany
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Kasiu74, gorąco polecam katleję Mossiae. Pierwsze kwiaty otworzyła jakoś przed 11 kwietnia, a do tej pory kwitną jeszcze 4 pozostałe.
Daję im jeszcze tydzień czasu, czyli razem jakiś miesiąc kwitnienia. Goście odwiedzający są wszyscy bez wyjątku pod wrażeniem.

Natomiast pąki drugiej katlei niespodzianki są już wielkości i grubości (tylko się nie śmiejcie) - dosłownie jajek kurzych !
Dziś rano wyglądały tak:

Obrazek
sibelius pisze:Asia to się nie przyzna, ale pewnie je kąpie w oślim mleku albo karmi z ręki delicjami, żeby tak kwitły :D Normalnie jestem w szoku!
Paweł, przyznam się, żebyś nie musiał zgadywać ;:183

- rano mała czarna ;:40
- na obiad ;:36
- pod wieczór witaminki - prawda Lucynko, że piszę prawdę ;:88

Wygląda na to ,że prześwituje znów kolor różowy :/ Miałam nadzieję na jakieś urozmaicenie. Grymaszę chyba...
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu, czekaj, czekaj, to tylko koniuszek płatka, zobaczymy, co będzie dalej. Zostaw jakieś miejsce na niespodziankę. Pokrojem liści nie jest chyba podobna do tej niewiarygodnie kwitnącej u Ciebie Cattley. Martwisz się, że będziesz miała dubla ? To wtedy mi go sprezentujesz ha, ha..... :heja .
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Też jestem ciekawa jak Ci zakwitnie ;:108 Czekam ;:65
Pozdrawiam - Justyna
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu C. mossiae cudna ogromniaste kwiaty, dziwnym zbiegiem okoliczności wczoraj otrzymałam propozycje zakupu właśnie mossiae latem, gdyby nie Twoje zdjęcia i opis na pewno bym się nie zdecydowała, już sobie wcześniej obiecałam żadnej katlejki i co się okazało ,,nigdy nie mów nigdy''
Zapączkowana wróży też spory kwiat , wygląda jakby na czubku była mała kokardka. Czekam na efekt końcowy.
Tak nieśmiało proszę , może jakieś zdjątka z wystawy ;:180
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Mirko, nie wiedziałam od czego zacząć (trochę tych zdjęć będzie), ale mi ułatwiłaś pytając o zdjęcia z wystawy w Sosnowcu.
Otóż pojedynczych storczyków nie fotografowałam zakładając, że i tak nie będę ich nigdzie wstawiać .
Delektowałam się oglądaniem i zrobiłam jedynie ogólny widok przy wejściu i to czym się zachwyciłam - Paludarium Pawła (sibelius)
i różnokolorowe Bugenwille :) Razem trzy fotki :roll: Oto one:

Obrazek

Paweł przyznał się, że rzadko ogląda swoje Paludarium od frontu, gdyż na co dzień jest ustawione w stronę światła.
Ja byłam pod wrażeniem ;:215
Obrazek

Obrazek

Teraz jeden z moich zakupionych storczyków. 'Zasłużył' na wyróżnienie, bo ma 2 większe i chyba ze 3 malutkie pędy, a do tego bonus -
zdziwiłam się czemu jego milimetrowe pączki żółkną ?? i.... odkryłam na nich ukrytą kolonię wełnowców. Uff - kocham takie niespodzianki :evil:
Doritis pulcherrima var alba

Obrazek

Troszkę kwitnień się u mnie uzbierało pomimo średnio sprzyjającej aury. Będzie też zapowiadana katleja, ale najpierw moje hybrydy,
bo przecież ich kolejne kwitnienia również sprawiają nam wiele radości :)

Obrazek

Obrazek

Koleżanka z pracy pozbywa się swoich przekwitniętych falenopsisów, bo liści nie chce trzymać i zagęszcza mi parapety:

Obrazek

Obrazek

Mianiaturka:

Obrazek

Obrazek

Phalaenopsis liodoro po roku od zakupu. Ci co mają tego storczyka wiedzą, że ładnie pachnie ;:224
Wydłużył stary pęd (ten stojący), a nowy leży - był tak sztywny od początku, że musiałam zostawić w tej pozycji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zapowiedziana Cattleya niespodzianka. Dwa kwiaty większe od dłoni. W całym pokoju pachnie konwaliami :)
Trudno sie było zdecydować w wyborze zdjęć. A więc obydwa kwiaty, prawy, lewy i warżka ;:173

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec Dendrobium harveyanum.
Wydało pąki na jednym przyroście i dwóch keiki, których nie oddzieliłam od rosliny matecznej.
W sumie: 3 (już przekwitły) + 5 (te co widać) + 4 (w pąkach)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i w ten sposób skończyłam wiosennie ;:3 Miłego oglądania :)
KasiaT
50p
50p
Posty: 94
Od: 21 wrz 2009, o 20:49
Lokalizacja: Białystok

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Witaj Asiu, zniewalające kwitnienia prezentujesz. Najbardziej urzekają mnie cattleye, których jestem fanką i uprawiam od 10 lat. Od niedawna stałam się posiadaczką Cattleya Mossiae. Czy masz może jakieś wskazówki co do jej uprawy? Twoje kwitnienie tej rośliny wręcz wzorcowe. Pozdrawiam ciepło Kasia
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu Cattleya cudna, nie musisz się martwić dublem, bo ni jak nie podobne :D . Różnica zasadnicza w warżkach, kolorze itd. Wielkością są takie same, czy raczej ta nowo otwarta większa ? Oczywiście reszta kwitnień także wspaniała. To bardzo fajne uczucie móc popatrzeć na rośliny, które prawie przed chwilą widziało się na żywo.
Całe szczęście, że w moich roślinach nie było takiego bonusiku, jak u Ciebie, bo nie wiem, jakbym sobie z tym poradziła. Po wcześniejszych wirusowych historiach dmucham na zimne i z nadgorliwości pomordowałabym wszystko :twisted: . Co nie oznacza, że nie jest mi przykro z tego powodu. Z drugiej strony wiem, że Ty sobie z tym spokojnie poradzisz, a roślina pięknie rozrośnięta i tylko czekać na kwiaty.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Cattleya piękna, a jak jeszcze pachnie ;:180 Phalenopsisy też ślicznie Ci zakwitły i masz fajną koleżankę ;:108
Pozdrawiam - Justyna
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Dziękuję za zdjęcia . Palludarium boskie . Bugenwille też super nie widziałam jeszcze w takich kolorach, chociaż ogromniastą widziałam w zoo na Czechach robiła wrażenie podobnie jak samo zoo.

Troszkę Ci zazdroszczę equestrisa nie wiem dlaczego u mnie nie rosną ;:145 miałam chyba 3 i kaplica.
Dobrze ,że prezencik :twisted: szybko rozpakowałaś , że nie rozprzestrzeniał Ci się na inne kwiaty. Najważniejsze być czujnym i mieć wiedzę.
Moje Liodoro ma 3 pędy ale stoją w oczekiwaniu .... chyba na wiosnę ?
Cattleya niesamowita , ta warżka taka pofalowana , urocza . Zawsze się nimi zachwycam (niestety u kogoś) i ta wielkość kwiatów do tego jeszcze zapach . Piękno i uroda , cały pakiet.
Kurczak zaszalał ;:63
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

KasiaT pisze: Od niedawna stałam się posiadaczką Cattleya Mossiae. Czy masz może jakieś wskazówki co do jej uprawy? Twoje kwitnienie tej rośliny wręcz wzorcowe. Pozdrawiam ciepło Kasia
Kasiu, dziękuję za ciepłe słowa :)
Co do wspomnianej katlei, to z moich obserwacji wynika, że do kwitnienia zdecydowanie potrzebują jasnego stanowiska.
Dopóki stała u mnie na kwietniku, pół metra od okna balkonowego (czyli już cofniętego w głąb budynku) + firanka,
wytwarzała pochewki na kilku przyrostach, a następnie zasuszała je na cienką 'bibułkę'. I tak było przez kilka lat.
Jak ją przestawiłam na południowo-zachodni parapet, zaczęły się regularne kwitnienia. Latem weranduję ją na balkonie.

Lucynko, kwiaty drugiej katlei są większe od mossiae. Wzbudzają zachwyt na każdym, kto je na żywo ogląda.
Nawet na osobach obojętnych :) Jeszcze jak czują ten piękny zapach... Zresztą Cattleya mossiae z tymi sześcioma ogromnymi kwiatami
była też zachwycająca.
Z wełnowcami sprawa nie jest taka łatwa, bo powinnam przesadzić i wykąpać storczyka, ale wtedy będzie po pączkach. Są zbyt delikatne i malutkie na inwazyjne zabiegi. Pościągałam dziadygi ręcznie i potraktowałam dwukrotnie w pewnym odstępie resztką provado.
Dalej obserwuję.

Mireczko, cieszę się, ze zdjęcia też Cię zauroczyły. W Egzotarium sosnowieckim też jest ogromniasta bugenwilla
w kolorze biskupim, ale to najładniejsze zdjęcie niestety zepsułam. Palludarium wymaga 'pieszczenia', dlatego też patrzę z ogromnym podziwem.

Co do equestrisa, to porozdawałam wcześniej tyle keiki, chyba z 5-ciu osobom. Nawet z pędami już ukorzenione.
Aktualna roślina to rodzeństwo tych porozdawanych. Długo mi nie kwitła, a teraz rosną mi tylko basal keiki, których nie chcę odrywać.
Może zdecyduje sie kiedyś na keiki na pędzie ? Wtedy zaklepię je dla Ciebie i Lucynki, bo też miała problemy.
basal
KasiaT
50p
50p
Posty: 94
Od: 21 wrz 2009, o 20:49
Lokalizacja: Białystok

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Dziękuję za wskazówki. Czyli traktować ją jak inne moje cattleya- uprawiam je tak jak piszesz. Mam nadzieję, że i z nią się porozumiem. Pozdrawiam :wit
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu dziękuję ;:196 za propozycję equestrisa , oczywiście chętnie przygarnę ;:108 jeżeli w perspektywie coś ,, się urodzi " z pewnością czymś się zrewanżuję .
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Asia7084
200p
200p
Posty: 395
Od: 16 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Witaj Joasiu! :wit Wkońcu trafiłam do Twojego wątku :D
Faktycznie moja miniaturka jest taka sama jak Twoja. Pięknie wygląda Twój Liodoro ;:167 Katlejki cudowne, mam dwie ale nie możemy się jakoś dogadać. Ciągle czarnieją im młode przyrosty. To zdjęcie pąków katlei przepiękne po prostu (jakby języczek wystawiała :;230 )
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”