parapetowce Ani

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

parapetowce Ani

Post »

Witam,
Chciałam zaprezentować moje rośliny, część z nich mam już od ok 5 lat, część to nowe nabytki.
Moje kwiaty, to takie pospólstwo wśród tej wyrafinowanej rodziny storczyków, bo posiadam "marketowe" hybrydy. Ale uwielbiam je jak królowe;) Najczęściej kupuję zdechlaczki z przeceny i cierpliwie czekam 2, 3 a czasem 4 lata na kwiaty. Nie znam też ich dokładnych nazw.
W mojej kolekcji mam:
Paphiopedilum x4, Phalenopsis x8, Dendrobium x1 i niezidentyfikowane x2;) (jeśli ktoś rozpozna, to proszę o nazwę)
A tu są zdjęcia aktualne:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
moje sierotki nieznane, jedna świeżo po reanimacji, druga podczas reanimacji w keramzycie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i archiwalne jako pokaz slajdów:
http://img706.imageshack.us/slideshow/w ... 030017.jpg
Pozdrawiam
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
arlet3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8013
Od: 5 maja 2010, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: parapetowce Ani

Post »

:wit Andziu wśród storczykowo zakręconych :D masz bardzo piękną kolekcję ;:138 urzekły mnie sabotki ;:224
Choć fajnie by było obejrzeć od razu fotki a nie linki :roll: (taka mała sugestia :wink: )
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: parapetowce Ani

Post »

dzięki za odpowiedź i wizytę :)
poproszę o radę w temacie wklejania fotek, żeby były widoczne
(na innym forum, tak wklejane zdjęcia są widoczne od razu, więc nie wiem czemu nie tu :()
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: parapetowce Ani

Post »

Cześć!
Jeśli chodzi o zdjęcia wstawiaj przez Fotosik i zaznaczaj 500px :D
Bardzo ładne masz Sobotki.Zresztą wszystkie są piękne!!!
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: parapetowce Ani

Post »

Witaj Aniu!
Czy mogłabyś opowiedzieć coś więcej o swojej uprawie? Widzę, że storczyki masz posadzone w szkło, a w nim keramzyt zalany dużą ilością wody- to chwilowe, czy one tak zawsze stoją (i rosną?!)?
Czegoś takiego jeszcze nie widziałam szczerze mówiąc... Skąd taki pomysł? I jak długo już je tak trzymasz? W jaki stanie mają korzenie (na zdjęciach niewiele widać)?
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: parapetowce Ani

Post »

hodowlę semi-hydro założyłam parę m-cy temu; zaczęło się od jednego storczyka i muszę przyznać, że po sukcesach jakie zaobserwowałam w jego rozwoju, stopniowo wsadzałam w keramzyt następne.
Ten pierwszy phalaenopsis wsadzony w wazon to jeden z moich pierwszych storczyków (ma ok 5 lat). Od dwóch lat nie kwitł, nie rozwijał się, po prostu stał w miejscu. W tym czasie przybyły następne zdechlaczki, zaczęłam sporo czytać o tych roślinach i znalazłam na jednym z forów parę opisów takiej uprawy. Postanowiłam zaryzykować, myśląc "wóz albo przewóz" - albo ten mój pierwszy "leniuszek" ruszy ze wzrostem, albo go wywalę;)
Jeśli chodzi o ilość wody w wazonie, to wlewam tyle, żeby korzenie i cały trzon rośliny NIE był zanurzony. Keramzyt ma fajne właściwości "przewodzenia" wody, poza tym woda parując nawilża korzenie.
Obecnie, mam 4 wazony w nich 5 falenopsisów i żaden nie narzeka, a nawet sobie chwalą:) Oto parę zdjęć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

więcej info tu: http://www.orchidswiki.com/t586p10-upra ... keramzycie
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: parapetowce Ani

Post »

Cudne sabotki, Masz ;)
I niezłą już wprawę w ratowaniu storczyków, gratuluję "zielonej ręki" ;:138
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: parapetowce Ani

Post »

Bardzo efektownie wyglądają w tych szkłach i cudne masz sabotki;)
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
wmx
200p
200p
Posty: 474
Od: 6 gru 2009, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: parapetowce Ani

Post »

Sabotki cudowne...kupne kwitnienia czy twoje...
Juz pisalam w pierwszy watku a teraz w drugim...
Pozdrawiam Sylwia
Storczyki Sysi i Ogród Sysi
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: parapetowce Ani

Post »

część wątku w zamkniętym temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40159 (pomyliły mi się przyciski;) - przepraszam)

Jeśli chodzi o "podlewanie" falenopsisów w szkle. Nie wyciągam ich z kamyków do namaczania. Wody jest na tyle, że korzenie i trzon rośliny nie jest zanurzony, ale dzięki temu, że keramzyt dobrze "przewodzi" wodę korzenie mają wilgotno. Poza tym woda paruje w tych wazonach i dzięki temu całe rośliny mają wilgotną aurę:)
Dopiero kiedy poziom wody mocno się obniży, dolewam odpowiednią ilość do wazonu.
Jest to naprawdę wygodny sposób hodowli, "podlewanie" raz na miesiąc, przesadzanie mnie czeka za jakieś 10 lat;) a do tego wygląda to efektownie.

Sabotki - kupione 5 lat temu jako jedna roślina po kwitnieniu, więc nie miałam pojęcia jak wyglądają kwiaty;) Przez te 5 lat kwitła już parę razy i rozrosła się tak, że teraz są już 4:)
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: parapetowce Ani

Post »

Pięcioletnie sabotki, to chyba jakieś rekordowe, jeśli chodzi o wiek, tutaj na forum ;)
Gratuluję pomysłowości i sukcesów w ich rozmnożeniu i doprowadzeniu do powtórnego kwitnienia ;:63 ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
reniab7
50p
50p
Posty: 96
Od: 12 paź 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: parapetowce Ani

Post »

Aniu!
Gratuluję pomysłów i odwagi! Jestem zachwycona przede wszystkim sabotkami! Mnie zakwitł jeden, reszta tak sobie jakoś wegetuje.
Renia
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: parapetowce Ani

Post »

Ja mam jednego sabota od ponad roku i jeszcze ani razu kwiatka nie widziałam. Rozetki,owszem,przyrastają,ale nie kwitnie...
Pozdrawiam - BabajAGA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”