Domowe orchidarium

Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Dziękuję Natko ;:168 Postaram się częściej coś wstawić tylko czekam aż coś zakwitnie...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Domowe orchidarium

Post »

Małgosiu nie jesteś sama, ja codziennie głowę za firankę wsadzam, żeby sprawdzić czy już rozwinęły się pączki mojemu wyczekiwanemu storczykowi, a sąsiad myśli, że go podglądam :;230
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

To jak nie muszę obawiać sąsiada a rodzina już się przyzwyczaiła :D
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Dziś będzie o nowym oświetleniu orchidarium, zaprojektowanym przeze mnie a zrobionym przez mojego brata z diod LED. Na radiatorze aluminiowym zostały umieszczone odpowiednie diody: 2 x 3,5W o świetle białym zimnym, 2 x 3W o świetle niebieskim, 4 x 3W o świetle czerwonym oraz 1 na granicy ultrafioletu i 1 ona granicy tzw. głębokiej czerwieni. Planuję jeszcze dodać max 4 diody czerwone ale zobaczę jak ta lampa będzie spisywać...
Całość wygląda tak
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lampa działa już ponad tydzień i choć wcześniej orchidarium też było doświetalne to już zauważyłam,że większość roślin puszcza coraz więcej korzeni, liści... Teraz bym chciała u niektórych pędziki :oops:
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Domowe orchidarium

Post »

Małgosiu ciekawy pomysł, a wykonanie widać solidne ;:333 Życzę Ci samych pędzików. Ja nadal polegam tylko na oświetleniu naturalnym, maluchy z agaru mi bardzo wolno rosną. Jeszcze nie mam swojego docelowego lokum także się wstrzymuje z taką budowlą ale orchidarium imponujące. Wiem przynajmniej do kogo się zgłosić o porady :wink: Jeszcze raz napiszę: wygląda to super i życzę samych obfitych kwitnień ;:333
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Natko, a może warto zainstalować oświetlenie/lampkę taką dla krewetek. Ja do tej pory miałam taką i nawet nieźle się sprawdzała tylko orchidarium jest za duże. Do małego akwarium z siewkami z agaru by wystarczyło.
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowe orchidarium

Post »

Super inwestycja w oświetlenie, a jakie gatunki storczyków trzymasz w orchidarium? :wit
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Większość z nich to phalaenopsisy uprawiane od małych sadzonek, tolumnia, jakieś dendrobium, oncidium, ecyklie, rodrigezja, angraecum - to to co pamiętam jeśli chodzi o storczyki choć są jeszcze inne... a oprócz tego hoye, dischidie, paprocie, skrytokwiaty, filodendrony, tilandsie (w planach jeszcze dokupienie kilku lubiących dużą ilość światła) i coś tam innego... Generalnie sporo się tam mieści :D

Ostatnio dosadziłam też ratowane z marketów phalaenopsisy mini. Jeden będzie kwitł a jeszcze jednego teraz dodam - takiego:
Obrazek

Obrazek
Nie mogłam go przeceiż zostawić :oops:

Kwitną w koszach i na parapetach:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C. maxima - już jedna pochewka jest. Czy druga pseudobulwa się postara - zobaczymy...
Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Domowe orchidarium

Post »

Małgosiu same rarytaski pokazujesz ;:138 ;:138 ;:138 Piękne ;:167 ;:167
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowe orchidarium

Post »

Wspaniałe kwitnienia, cudowne, a jak się kosze sprawdzają?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Niezmiennie dobrze. W tym sezonie było mniej światła więc i pędów w nich mniej ale coś tam się kluje pomalutku i są też takie niezawodne, na które można zawsze liczyć.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Domowe orchidarium

Post »

Muszę o tym napisać choć do finału jeszcze daleko...
Ostatnio bardzo wnikliwie obserwuję C. maxima. Zaskakuje mnie ona ogromną siłą witalną. Z jesieni ma dwie młode pseudobulwy - jedna ma pochewkę kwiatową
Obrazek
druga cały czas strzeże sekretu
Obrazek

Jednak największe zaskoczenie było gdy najpierw znalazłam dwie nowe, maleńkie pseudobulwy, porem jeszcze jedną (dzięki zdjęciu) a ostatnio, dziś rano, jeszcze jedną. W sumie będą 4 nowe pseudobulwy ;:oj Obrazek
Tutaj są widoczne tylko trzy.

Puszcza piękne korzenie
Obrazek

Obrazek

Może więc okazać się, że (jeśli oczywiście każda będzie miała pochewkę) to zakwitnie na 6 pseudobulwach ;:224
Jakieś 3-4 tygodnie temu zastosowałam nowy nawóz Astvit ale czy nie za szybkie byłoby jego działanie?...

Inną niespodzianką jest roślina, którą kupiłam w zeszłym roku po przecenie - Eulophia euglossa. Puściła piękną nową pseudobulwę, potem pióropusz liści, które następnie po jakimś czasie zaczęły zasychać i odpadły. Stała taka "bida z nędzą" z zasuszonymi końcówkami długich pseudobulw i straszyła. Upchnęłam więc ją między innymi roślinami (obrazkowatymi) i zapomniałam podlewać. Miała jedynie sporo wilgoci od otaczających ją roślin. Ostatnio, przy okazji mycia wszystkich roślin wyciągnęłam ją i dokładnie obejrzałam czy nie ma szkodników i czy jeszcze żyje czy już padła. Oto co zastałam:
Obrazek
Wg zdjęć w internecie powienien to być pęd kwiatowy. Muszę przyznać, że wszystko to robiłam częściowo na czuja i częściowo przypadkiem bo w internecie jest niewiele opisów uprawy. Jedynie to, że pochodzi z Afryki wskazywało, że powinna przejść okres suszy. Ale jak długi? W jakiej temperaturze? tylko na zasadzie prób i błędów można to ustalić. Jeśli nie zniszczę tej pięknie zapowiadającej się niespodzianki to w przyszłym sezonie spróbuję zrobić podobnie i zobaczymy czy się to powtórzy...

Inną
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Domowe orchidarium

Post »

Gosiu gratuluje!! ;:138 Piękne widoki na przyszłość, czekam z niecierpliwością na zdjęcia kwiatów :wink:
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”