Storczyki Mirki

Zablokowany
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyki Mirki

Post »

Witaj :wit

Znalazłem ciebie i na tym forum. Fajnie zobaczyć twoją tak różnorodną kolekcję. Na tamtym forum tyle nie pokazywałaś ;:131
Pozdrówki Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirka a powiedz mi jaką Ty technikę hydroponiki stosujesz? Jakieś specjalne doniczki ? Podłoże?
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Justynko ze zdziwieniem przeczytałam,że u Ciebie nie sprawdziło się hydro ?
Może jakieś błędy, może nieodpowiednia pora przenoszenia (ja tak straciłam angr. sesquipedale) napisz proszę coś więcej bo mnie to zaintrygowało.
Moje uprawiam (za miesiąc będzie 2 lata) i z ponad 100 storczyków które posiadam straciłam może (max) 5 .
A rosną i kwitną bez problemu.

Kasiu sorry za tempo odpowiedzi , to jest coelogyne cr. i dendr. tortile.

Asiu ;:oj Trochę to potrwa ale jak już zakwitną to mam nadzieje będzie co podziwiać :)

Michał jak dobrze poszukasz to jeszcze na jednym znajdziesz ale tam jest bardziej ogród.
Tu mam swój watek i większy sentyment do tego forum.

Marta Najpierw robię dziurki w transparentnych doniczkach narzędziem zrobionym przez M

Obrazek
Przesadzam roślinkę do wymoczonego wielokrotnie keramzytu , kupuje (ten o którym pisał Michał )o nazwie Plagron nalewam ok 3-4 cm wody do osłonki lub podstawki i uzupełniam jak wypiją,
te które stoją na zimnym parapecie są przelewane raz w m-cu (delikatnie)

A tak wygląda

Obrazek

Nie nawożę kiedy są w domu -tylko w okresie letnim kiedy są w szklarence opryskuję nawozem.
Jak masz jeszcze jakieś pytania, pisz chętnie odpowiem o ile będę potrafiła.

Ja zaczynałam przenoszenie od zwykłych hybryd, po jednym z dusza na ramieniu ,że padną, byłam święcie przekonana ,że się utopią ,kiedy się okazało ,że im to odpowiada stopniowo ,,ukamienowałam" wszystkie :;230 .
Na prawie jak już wcześniej pisałam to jeden dtps jest w korze bo kwitnie więc czekam jak skończy, 1 psychopsis bo tez ma pąki, jedno angraecum (bo mam wątpliwości czy to im odpowiada) jedna cattleya i chyba jeszcze jakieś 2-3.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyki Mirki

Post »

Cattleye uwielbiają hydro i szybko przyrastają w kamykach ;:333 Natomiast co do Angraecum to jest problem. One strasznie nie lubią przesadzania ani ingerencji w korzenie. Po przesadzeniu protestują przez kilka lat. Więc tutaj nie wiedziałbym czy podjąć się takiej próby ;:218 Może gdyby odrazu po za kupie ją przesadzić, to by nie walnęła focha ;:218
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Wow Twoje narzędzie do robienia dziurek wygląda jak jakieś narzędzie zbrodni :;230 chociaż ja nie lepsza bo używam noża tzw "tapeciaka".

Czyli widzę, że podobnie praktykujesz hydro jak Michał. Też mam teraz takie wątpliwości jak Ty miałaś przy przenoszeniu do hydro, więc pewnie teraz jednego czy dwa tak przesadze i zobaczę jak mi się to będzie sprawdzać. Jeśli się zdecyduję na hydro to przenoszenie i "ukamienowanie" pewnie rozłoży mi się na parę lat ;:333
A jeszcze pytanie. Czyli te co masz w osłonkach to tylko dajesz wodę na dno i nie namaczasz ich czy tam przelewasz ?
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Marta
Wierz mi ,że jak już zaczniesz przenosić i zobaczysz efekt :shock: to nie potrwa to latami .

Wiedziałam ,że o czymś zapomnę napisać i tak się stało.
Od wiosny do jesieni (a te co na parapetach z kaloryferem) woda jest w osłonkach cały czas, dodatkowo raz w m-cu przepłukuje woda z kranu wszystkie storczyki (te na zimnych parapetach jak już wspomniałam delikatnie). Wody do osłonek używam z dzbanka Brita. Deszczówki u mnie brak.
Moje narzędzie Ci się nie spodobało :;230

Michał masz rację nawet cattleye i pokrewne zaczynają u mnie kwitnąc (w hydro) bo wcześniej za nic nie mogliśmy się dogadać ;:124
Angr. zostawiałam w tradycyjnym podłożu po tym jak jedno straciłam wspomniane wcześniej (sesquipedale)które było przestawione jako młoda roślinka i tez nie dało rady. Z
Z moich obserwacji super się czuja dendrobia w tej formie uprawy.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

MirkaS pisze:Marta
Wierz mi ,że jak już zaczniesz przenosić i zobaczysz efekt :shock: to nie potrwa to latami .
Kurczaki no to żeś mnie teraz zintrygowała ;:129
No i jak piszesz to widzę, że takiego zachodu nie ma z podlewaniem... hmmm jak tylko ja i moje dzieciaki wyzdrowiejemy to przesadzę pierwszego żeby się zrelaksować ;:138
Odnośnie narzędzia to ciekawe rozwiązanie, bo ładne otworki robi a nie jak ja swoim "tapeciakiem" :wink:
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyki Mirki

Post »

Marto, ewentualnie możesz zrobić mniejsze dziurki śrubokrętem, wtedy korzonki tak nie będą wychodzić z doniczki oraz keramzyt nie będzie wylatywał, jak znajdą się drobniejsze kilku ;:333
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Ja już doszlam to perfekcji "tapeciakiem" i wycinam takie romby ;:306 jednak Mirki kółeczka są boskie ;:138
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirko ale masz już pokaźną kolekcję botanicznych dendrobiów, super. Będę się przyglądać, bo też mi się strasznie podobają, kupiłam ostatnio d.anosmum, poluję na primulinum i hibiki jeszcze. No i to Twoje eximium x atroviolaceum oczywiście.
A pokaż proszę z bliska swoje aphyllum- ono też jest na mojej liście. Bardzo mnie ostatnio kręcą zwisające dendrobia, tylko zorganizowanie miejsca dla nich to dla mnie wyższa szkoła jazdy. Parapety jednak są dużo prostsze w obsłudze ;)
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Luiso cieszę się ,że do mnie zaglądasz :)
Anosmum tez jest na mojej liście i pewnie wiosna się o nie wzbogacę ;:108
Dla zwisających mam takie rozwiązanie ,mam 6 takich koszy , siedzą tam głównie maluchy ale też te najbardziej liściaste czyli cycnodes i lycaste.

Obrazek

Obrazek

Aphyllum/pierardii mam 2 , oba maluszki więc trochę trzeba będzie poczekać

Obrazek

Obrazek

a tu żeby unaocznić ich faktyczna wielkość

URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/ab7081cc29ad4864]Obrazek[/URL]

Zakwitło Liodoro

Obrazek

Obrazek

Dtps. Pulcherrima alba

Obrazek

Obrazek


Jesienne niebo

Obrazek
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Dtps. Pulcherrima alba bardzo mi się podoba, ale ogromny krzaczor z niego rośnie....
Oczywiście niebo piękne- u mnie na wieczór tęcza była :heja
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mireczko, wiedzę, że maluszki zaopiekowane ;:86 (a doniczki mają piękne, regularne dziurki :D )

Do uprawy Dendrobium pierardii robiłam dwukrotne podejście w różnych latach i dwa razy spotkało roślinę to samo -
po jakimś czasie wżery na jego delikatnych liściach, a w następstwie zamieranie rośliny. Więcej nie próbuję :/
Widocznie nie ma u mnie dobrych warunków lub popełniam jakiś błąd (?)

Zobaczyłam wreszcie w pełnej okazałości Twoją nowość - Pulcherrima alba
Widzę, że pędy już długo kwitły, bo są dosyć wyrośnięte i sporo kwiatuszków juz opadło. Ale i tak fajnie, ze dostałaś kwitnącą.
Moja też powoli wydłuża pędy, ale wciąż jeszcze bogato kwitnie. Uważam, że to bardzo urokliwy i wdzięczny storczyk.

Phal. Liodoro, piękny, tęczowy. Dla mnie cudowny.
Mój, niedawno kwitł na wydłużonym pędzie, równocześnie wydał nowy pęd, a gdy jeszcze nie zdążył przekwitnąć
już tworzy kolejny, młody ;:oj Najlepsze, że rośnie na północno-wschodnim stanowisku, gdzie słońca jest jak na lekarstwo.

Musiałam edytować, bo przecież niebo zasługuje na komentarz: na pierwszy rzut oka myślałam, że to obraz :wink:
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”