Storczyki Mirki

Zablokowany
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Kasiu Dendrobium cały czas kwitnie, jest niesamowite brakuje tylko zapachu.

Reniu Lc nie ma ogromnych kwiatów może udało mi się zrobić takie zdjęcie , rozpiętość kwiatów to 13-14 cm, delikatnie pachnie ale nie umiem sprecyzować bliżej tej woni.
Iwanagara już ma całkiem spore paki i na drugiej łodyżce też rosną 2 kwiatki czyli w sumie będą 2x2 :).
Jestem zaskoczona ,że mi się z nimi udało. To pierwszy mój sukces. Pokora - tego nas uczą.

Lucynko mi się tez wydawało ,że cattleye nie są w moim zasięgu a jednak , warto próbować.

Olu zgadzam się z Tobą to jest piękne i wdzięczne dendrobium. Pamiętam jak je zobaczyłam , wiedziałam ,ze musi być moje ... i jest.

Asiu Azure myślałam ,że będzie bardziej niebieskie a wyszła jagodzianka :D ale mimo to jest piękna głownie dlatego ,że zechciała zakwitnąć. Dała mi wiarę w to że u mnie też mogą być cattleye.

Didieri kupiłam z maleńkim ledwie klującym się pędem, więc nie do końca jest to moja zasługa bo już był zainicjowany ale mam nadzieje że mi się uda. Nie przesadziła do hydro po smutnym doświadczeniu z sesquipedale , które było dorosłe i niestety padło. Sprzedający didieri poradził ,żeby nie przesadzać w kamyki (tez kiedyś stosował ta metodę ale wrócił do kory). Tak więc zobaczę co będzie . Mam Lady Lisa jedna w korze a druga mniejszą w kamykach i prowadzę obserwacje. Podobnie jak z dendr. Oriental Smile Fantasy , które po przeniesieniu do szklarenki (to w hydro) zainicjowało dwa paki które lada dzień zakwitną :)
Dzięki w imieniu dendrobium Atro.
Tak! chyba należy mu się podium.
Chyba gdybym miała wybrać storczyka naj naj naj najwspanialszy, najpiękniejszy chyba mimo wszystko nie umiałabym , czy Wy też tak macie ?.
Z ostatnich zakupów po przesadzeniu do hydro padło mi ;:145 d. trantuanii ;:223 , ale nie poddam się kupię kolejne :)

Marto nie ma co zazdrościć , trzeba kupować i próbować samemu.Każdy z nas ponosi czasem straty ale są też sukcesy (głównie), storczyki (i nie tylko) uczą nas wielkiej pokory.
ja czasem mam chwile zwątpienia i nawet czasem mniej je lubię (szczególnie gdy trzeba podlać a biodro i bark boli ;:174 ) albo jak M marudzi ,że tego zielska na każdym parapecie, ale to mija a pasja i miłość zostaje.
10 lat temu miałam same hybrydki, od nich zaczynałam jak każda z nas . Wciąż się uczyłam i uczę jak z nimi postępować.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirko jednak na razie zostaje mi tylko zazdrościc, gdyż pasja jest, ale fundusze za skromne. Mam dopiero jednego Phalaenopsisa opisanego. Z rok jeszcze poczekam na kwietnie, ale może do tego czasu wyszkole się na tzw markeciakach to będę mądrzejsza ;:138 Na tą chwilę mam dwa storczyki na sumieniu. ;:145
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mimo ,że u mnie praktycznie niewiele kwitnie to zdecydowałam pokazać chociaż te co skromnie kwitną.
Nagle i niespodziewanie zakwitło 2 kwiatkami dendr. Oriental Smile Fantasy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zakwitła dłuuugo wyczekiwana Cattleya Iwanagar aż 4 kwiatami , pachnie bardzo słodko , jest taka delikatna.
Reniu najbardziej się ciesze ,że cię nie zawiodłam i podołałam w doprowadzeniu do kwitnienia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejny kwiatek na x Gersenii

Obrazek

Dendr. Little Gem x tangerianum x minie

Kwitnie od maja , zostało jeszcze kilka antenowych kwiatków

Obrazek

Dtps. Purple Martin ma jecze sporo paków ale niestety brak słońca u mnie tego lata nie sprzyja ich rozwojowi, kluje sie kolejny pęd ale zapomniała go zrzucić na komp, pokaże jak będzie większy :tan

Obrazek

Obrazek

Znany już wszystkim Salmon Copper Star , lubię go za ten ognisty pomarańczowy kolorek

Obrazek

Podobnie jak ten osobnik czyli Dtps La Reine de porcelane

Obrazek

Tu w komplecie z dendrobium (ciągle i nieprzerwanie kwitnącym)

Obrazek

I cała reszta menażerii obecnie kwitnącej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/d9e144e437e8e0db]Obrazek[/URL}
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczyki Mirki

Post »

I to ma byc niewiele ;:219
Dendrobia to wiesz dla mnie najpiekniejsze i katleja, ale ten zolty z bordowymi kropami phalaenopsis jest na prawde sliczny.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

MirkaS pisze:Mimo ,że u mnie praktycznie niewiele kwitnie
A to mnie rozbawiłaś ;:306 faktycznie "niewiele" a ilością i różnorodnością "powaliłaś z nóg". Też chcę takie "niewiele". Oczywiście ostatnio rozkochałam się w Dtps, więc to one w pierwszej kolejności zachwycają mnie najbardziej. :uszy
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mireczko za przedmówcami, to niewiele to kawal roku :;230 . Oczywiście wszystkie są piękne, nie znam się za bardzo, ale Dendrobium Oriental Smile Fantasy najcudniejsze. To co nam najbardziej z reguły się podoba, temu oczywiście nie potrafimy zapewnić odpowiednich warunków - tak, to ja, dendrobiowy killer :twisted: . Zatem chylę czoło za dokonania. U siebie poza keiki na tym rodzaju nie dochowałam się kwiatów :oops: .
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mireczko, stwierdzeniem 'niewiele kwitnie', to nas oczywiście kokietowałaś prawda ? :D

Dendrobium - niby tylko 2 kwiatki, ale jaki efekt ;:215 No i Twoje kwitnienie. Śliczne te kwiaty !
Gratulacje też za kwitnienie Iwanagary. Coś wiem o tym, jak cieszy kwitnienie dłuuuugo wyczekiwane. Za to masz bonus
w postaci pachnących kwiatów :)
"Antenkowe" Dendrobium też mam w kolekcji, ale b.młoda roślinka i dopiero się rozrasta. A czy zakwitnie, to wielki znak zapytania.
Ma inną nazwę i ciekawa jestem czy będzie podobne ??
Dtps. Purple Martin chętnie dołączyłabym do mojej kolekcji. Mam słabość do tego rodzaju.
Kształt kwiatów jeszcze nieco inny niż u tych Dtps, co ostatnio pokazałam w moim wątku. Ale... jest PIĘKNY !
Ciekawa jestem co to za zapączkowana niespodzianka zakwitnie Ci wkrótce (ten osobnik pod żółtym Phal.o ciekawym kształcie płatków) ?

Dzięki za odpowiedź na temat Angraecum didieri :)
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Storczyki Mirki

Post »

Dendr. Little Gem x tangerianum x minie

Kwitnie od maja , zostało jeszcze kilka antenowych kwiatków



I bardzo fajny efekt mają te kwiaty, jeszcze takich nie widziałam.
,,Zwyklaczki'' też bardzo urocze, zwłaszcza ten pierwszy żółty w kropy ;)
Moje po przeprowadzce do bloku, mają w sobie nowe życie :;230 idą im korzonki, listki, kwitną,nawet jeden ma keiki.
Pozdrawiam - Justyna
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirko długo nie zaglądałam, wchodzę, a tu kwiaty mojego absolutnie ulubionego Oriental Smile Fantasy- tylko 2 ale przepiękne! Wiesz, u mnie też najlepiej rosną dendrobia, nawet botaniczne D.nobile zakwitło chmurą kwiatów, a OSF jest jedynym, który ledwo zipie :( Ma co prawda 3 keiki, ale nie wiem czy przeżyje na tyle długo, żeby je podtuczyć do odpowiedniego wzrostu. A właśnie- jak myślisz, kiedy można bezpiecznie odłączyć keiki tego dendrobium?
Inne kwitnienia też piękne, jak zawsze zresztą.
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Dziewczynki ;:180 ;:180 ;:180 dziękuje za tłumne przybycie z czego niezmiernie się raduję :)

kasia74 , Marta , Lucynko to nie była kokieteria , chodziło mi o wielkość kwitnienia, o ilość kwiatów , że są to u mnie po 2-3 w porywach trochę więcej kwiatów a mi się marzy cała masa jak u Asi czy u dzikiej - to miałam na myśli.

Lucynko myślę ,że nie jesteś zabójca dendrobium tylko masz za ciepłe mieszkanie one w większości wymagają przechłodzenia i okresu suszy ja tez do nich po raz drugi podchodzę i dopiero teraz jest sukces, człowiek całe życie się uczy ;:14

Asiu ,,pozazdrościłam" Ci pullcherrimy alby i tez kupiłam jeszcze nie wysłana jak dojdzie to pochwale się.
Wiesz mnie chyba bardziej cieszy podglądanie jak rośnie pęd od finału czyli kwiatka a szczególnie jak jest to pierwszy raz jak to było z Canhamiana czy Iwanagarą zaglądałam ze 3 razy dziennie :shock:
Jak się rozrośnie i zakwitnie Twoje antenkowe to porównamy i w razie co wymienimy się ?
Ten pę z paczkami to dalszy ciąg tego żółtasa plamistego ma 3 pędy na jednym kwiaty maja środek ciemny a drugi pęd jest cały w plamki ciekawe jaki będzie ten trzeci ?

,,Chyba" kupiłam dtps Purple Aida Gem i dtps. pulcherrima yellow i phal.equestris dlatego ,,chyba" bo nie dostałam potwierdzenia ale na 99 % będą moje :tan
Chodzi za mną jeszcze od dawna phal. Fimbriata . Pewnie ,,milion" dendrobiów bym kupiła gdyby było gdzie je upchać , bo dendrobia kocham najbardziej.

Justynko może tak być ,że w nowym domu mają lepsze miejscówki, więcej światła no i pewnie czuja że Tobie jest dobrze to i im też :)

Luisa wrzuć zdjęcie z tym zakeikowanym dendrobium zobaczę czy już ? , ja moje odcinam jak maja korzonki 3-4 cm ,
Moje OSF kwitło jesienią dlatego teraz nie spodziewałam się,żadnego kwiatka a tu niespodzianka. Może zaryzykujesz skoro ledwo dycha wsadzić do hydro ? Jak wiesz moje prawie wszystkie w ten sposób rosną i co najważniejsze kwitną .
Widzę ,że nie masz jeszcze swojego wątku więc wrzuć czasem jakieś kwitnące dendro :)

Czy któraś z was ma wiedze na temat rozmnażania dendrobiów, kiedyś czytałam coś o tym i nie mogę odnaleźć, wiem że odcinało się pęd i kładło na mchu ale nie wiem jakie długości ciąć czy bez korzonków czy z ? i innych szczegółów nie mogę sobie przypomnieć.

luczek95 jeżeli zajrzysz ,to obiecałam Ci zdawać relację z coel. ovalis to które rośnie w tradycyjnym podłożu ruszyło wiosna a w kamykach stało jak zaklęte i szczerze miałam go już wyrzucić bo nie widziałam oznak życia ale po przeniesieniu do szklarenki zapomniałam bo tam miejsca sporo a wczoraj zaglądam i ,,paczę" a on wypuszcza przyrost ;:138 teraz ciekawe który pierwszy - ewentualnie zakwitnie , na podobnej zasadzie rośnie dendr. OSF w kamykach już zakwitło a tradycja stoi zobaczymy co będzie dalej.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirko, cieszę sie że kupiłaś te storczyki. Świetnie, jak udaje się spełniać marzenia.
Super, że w tej grupce znalazła się Doritis pulcherrima alba. Lubię z innymi wymieniać sie spostrzeżeniami co do uprawy.
Ja na razie sie jej uczę i obserwuję, co storczyk lubi :)


Moje 'antenkowe' Denrdobium na razie jest mizerne. Ale... mam je dopiero bardzo krótko. Zobaczymy jak sobie poradzi.
Ja w Dendrobiach też nie jestem zbyt dobra. W czerwcu dostałam w prezencie Dendrobium nobile , całe w białych kwiatach.
Już przekwita. I niestety mam ciepłe mieszkanie jak Lucynka, więc niezbyt różowo widzę kolejne kwitnienie :/
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczyki Mirki

Post »

Dzięki Mirko za rady, moje keiki mają dopiero korzonki 1-2cm, to muszę jeszcze je podchodować. Co do hydro to wiem, że u niektórych daje super rezultaty, ale u mnie raczej wykończyłoby rośliny- mieszkam w UK, nad morzem, więc mam problem raczej z nadmierną wilgotnością, nie jej brakiem ;) Dendrobia siedzą na zewnątrz do końca grudnia, jesienią wilgotność jest sporo powyżej 90%, po podlaniu potrafią miesiąc być mokre. Żeby nie było- im te warunki bardzo się podobają, są soczyście zielone i wszystkie kwitną, tylko to OSF ma problemy.
Może też dlatego, że kupiłam (online) niezbyt udaną roślinę, niby dorosła a bardzo mikra.

Co do rozmnażania to widziałam dwie metody. Jedna to ucięcie 5-6cm kawałka psb (ale dłuższe też można) i położenie na mchu- korzonki nie mają znaczenia, bo można starą psb pociąć na kilka kawałków. Próbowałam, ale wszystkie kawałki mi zgniły niestety. Ale ostatnio widziałam sposób, gdzie psb się tnie na kawałki i wkłada razem z mokrym mchem do zamkniętej torebeczki foliowej zip-lock i zostawia na parę tygodni w cienistym miejscu. Tego zamierzam jeszcze sprobowac.
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Asiu
Dtps. przyszedł ale zobaczę go dopiero jutro i niebawem się pochwalę :heja (podobno są dwie roślinki ;:138 )
Z pewnością przesadzę do hydro i chętnie będę zdawała relacje jak mu się podoba. Kupione z tego samego źródła co Twoje jednak mam nadzieje ,że u mnie bez pasażerów na gapę :)

Luisko dziękuję za rady posadziłam wg I wersji ale chyba jakiś egzemplarz poświęcę na II eksperyment. Nie wiem czy z tym I da się coś zrobić bardzo marnie wygląda i chyba nic mu nie pomoże.

No faktycznie świetne masz warunki do uprawy ;:215 .

Część moich podopiecznych (ta niekwitnąca ) na wakacjach w szklarence , póki co pustki w domu, ledwie ....? doniczek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”