Storczyki pikasi

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pikasia
100p
100p
Posty: 111
Od: 5 wrz 2007, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Storczyki pikasi

Post »

Kilka miesięcy temu - na początku lipca prosiłam Was o identyfikację storczyka, którego uratowałam przed wyrzuceniem. Wtedy wyglądał tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

Dzięki Waszej pomocy dowiedziałam się jak nazywa się ta roślinka :D potem trochę o niej poczytałam i z mocnym postanowieniem dobrej opieki nad nią rozpoczęłam przygodę z dendrobium. Oj ile się biedak ze mną namęczył.... Początkowo troskliwie się nim zajmowałam, wyniosłam do ogrodu itd.... robiłam wszystko tak jak wyczytałam. Niestety potem kilka razy musiałam wyjechać i trochę o nim zapomniałam, raz nawet biedaczysko wypadło z doniczki (jeden z szanownych domowników postawił go na zewnętrznym parapecie, stwierdzając, że tam będzie mu lepiej - bez konsultacji ze mną), cud, że się nie połamał. Potem stał jakiś czas w doniczce bez podłoża, z nagusieńkimi korzonkami, bo nie miałam możliwości żeby takowe kupić. Z podlewaniem też bywało różnie.... Do domu przyniosłam go przed pierwszymi przymrozkami, razem z cymbidium (nad którym bardziej się "trzęsłam" i dbałam, nawet gdy wyjeżdżałam to zostawiałam instrukcje siostrze, żeby trochę mnie zastąpiła). No i tak sobie stoi na moim parapecie, ale zobaczcie jak wygląda teraz:

Obrazek Obrazek Obrazek

po prostu zakwitł!!! ;:1 W czasie wszystkich tych przygód zgubił prawie wszystkie liście - tylko dwa zostały. Za to wytworzył wspaniałe kwiatki, a to jeszcze nie koniec bo widzę następne pączki..... Taka niespodzianka ;:33 Bardzo się cieszę. A swoją drogą zabawnie to wygląda - dwa ok. 30 centymetrowe gołe badylki, a u dołu jakby nie wiadomo skąd kwiatki ;:113
A tak na marginesie - cymbidium oczywiście nie zakwitło :cry:
Aaaach te roślinki, chyba nigdy nie przestaną zadziwiać
Pozdrawiam
Kasia

moje storczyki
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

jak widać normalna sprawa, kwitną po prostu pseudobulwy dwuletnie. za rok będą kwitły te długie. Dendrobium nobile to niezniszczalny storczyk, a gubienie liści to normalna sprawa na pędach 2-3 letnich.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

BArdzo ładne ma kwiatki to Dedrobium.Gratuluję kwitnienia. Niech ma jak najwięcej tych pączków.
Awatar użytkownika
Mamba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 25 cze 2008, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Pięknie i ciekawie wygląda :)
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

gratuluję ! cudne kwiaty

jakie masz podłoże w tym dendrobium? Tylko keramzyt ?
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
pikasia
100p
100p
Posty: 111
Od: 5 wrz 2007, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Dziękuję wszystkim za bardzo miłe słowa ;:32.

Tak Mala_MI to dendrobium rośnie w keramzycie. Przeważnie dla moich storczyków (phalaenopsisy, cymbidium) kupowałam gotowe podłoża ze sklepów ogrodniczych. Ale dla dendrobium już nie starczyło, a że i tak jakiś czas stał w ogrodzie bez żadnego podłoża, to wsadziłam go w to co akurat miałam, czyli w sam keramzyt. Ale jak widać chyba mu się to podoba :D Tylko od czasu jak przyniosłam go z ogrodu podlewam go częściej niż inne storczyki, bo jednak keramzyt, chyba nie zatrzymuje wilgoci, prawda? A poza tym stoi jeszcze na większym podstawku z keramzytem i wodą, żeby wilgotność była większa.
Ta roślinka chyba naprawdę jest niezniszczalna. I śmiało teraz mogę powiedzieć, że jego uprawa stała się dla mnie o wiele łatwiejsza niż phalaenopsisów (te są bardziej kapryśne - w tym roku np. wszystkie pączki zeżółkły i odpadły, nie mam pojęcia dlaczego :?: na szczęście tworzą już następne - mam nadzieje, że te już nie zastrajkują.)

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :wink:
Pozdrawiam
Kasia

moje storczyki
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

ja mam jedno dendrobium, z tego co rozszyfrowałam i też podpowiedziały mi tu osoby na forum to dendrobium phalenopsis, bialutkie. Na razie rosną nowe psb, ja zamierzam je przesadzić. na razie doczytuję w czym trzymacie swoje roślinki.
Falki mi też opadły (tzn pączki), myślę że to z powodu słabej wilgotności. Muszę ten punkt naprawić.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
katarina1984
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 paź 2007, o 20:25
Lokalizacja: KRAKóW

Post »

Gratuluje :D
Awatar użytkownika
pikasia
100p
100p
Posty: 111
Od: 5 wrz 2007, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Tak miło mi się tu z Wami rozmawia, że postanowiłam zmienić temat mojego wątku :D Mam tylko kilka storczyków i dlatego do tej pory sądziłam, że nie mam o czym mówić, ale chyba byłam w błędzie. Bo fajnie jest dzielić swoją radość a także i kłopoty z kimś kto to zrozumie i nie powie o tych pięknych stworzeniach "zielska".

katarina1984 bardzo dziękuję :D

Witam imienniczkę :wink: katarinko dziękuję za miłe słowa. Bardzo trudne w hodowli jest to cymbidium. Myślisz, że w domu też powinien mieć różnicę temperatur? tylko jak to zrobić......

pozdrowionka :wink:
Pozdrawiam
Kasia

moje storczyki
Awatar użytkownika
menia
500p
500p
Posty: 778
Od: 30 lip 2008, o 21:36
Lokalizacja: MAKÓW MAZ

Post »

Pikasiu witamy. Twoje dendrobium bardzo mnie urzekło.Jest cudne, ale pokaż nam coś jeszcze :)
Awatar użytkownika
orange30
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1935
Od: 27 paź 2007, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Witaj na forum ;:36
Moje cymbidium niestety w tym sezonie mnie nie zaszczyciło kwitnieniem, chyba za wcześnie zabrałam z balkonu, ale cóż do cierpliwych świat należy ;:31 pożyjemy, poczekamy. Pozdrawiam ;:79 ;:80
"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówki do życia" - Halina
Mój spis wątków
Moje robótki
Awatar użytkownika
pikasia
100p
100p
Posty: 111
Od: 5 wrz 2007, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Tak siedzę i się gapię na to moje dendrobium i nie mogę się oderwać.
Za oknem zima, a przed oknem mikrołączka :D (hihi, tak mi się to skojarzyło, bo obok postawiłam sztucznego ptaszka wyjętego z bukietu)
Chciałam Wam pokazać jeszcze kilka zdjęć, zobaczcie jak on śmiesznie wygląda, gołe badylki
Obrazek

A to się kryje za kwiatkami: (tam po prawej przy tym zielonym patyku widać już duży pąk - będzie kwiatek ;:87
Obrazek

I takie korzonki wyrosły, pierwszy raz widzę, żeby wyrastały od kwiatków :shock:
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Kasia

moje storczyki
Awatar użytkownika
menia
500p
500p
Posty: 778
Od: 30 lip 2008, o 21:36
Lokalizacja: MAKÓW MAZ

Post »

Piękne to dendrobium, ale czy Ty masz tak ośnieżone okno :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”