Storczyki i ja, czyli moje upadki ! I wzloty ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Storczyki i ja, czyli moje upadki ! I wzloty ?

Post »

Witam.

Jestem Agnieszka, mężatka z 53 dniowym stażem małżeńskim i mama 9-cio latka. To tak pokrótce o mnie ;)
Teraz konkrety - pierwszy mój storczyk przywędrował do mnie jakieś dwa lata temu i był traktowany jak cała
reszta zieleni w moim domu. Niestety nie przeżył. Tuż przed odejściem wypuścił na łodydze kejkę, która dzisiaj
odpoczywa po kwitnięciu.

Drugi mój kwiatek - już go znacie - pisałam o nim w temacie złych korzeni, dziś malutki, ale ma się nieźle :)
Obserwując innych i ich kolekcje, postanowiłam zadbać o moje sztuki i przy okazji wzbogaciłam sie o kilka nowych.

Mam w sumie 5 falków i jedno coś...to coś zaraz Wam przedstawię, bo nie umiem tego nazwać.

Zaraz po przyniesieniu do domu wyglądał zupełnie inaczej - przesadziłam go - bo korzenie odbiły sie od dna
doniczki i wychodziły górą - uznałam, że ma ciasno. Zgubił dwa listki ze starszej bulwy ? Doszukałam się w
podłożu dwóch rodzajów gości - usunęłam...wyglądał tak:

Obrazek

Od trzech dni zaczął znowu usychać i wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skrzywdziłam go ? To takie moje priorytetowe pytanie na początek mojej przygody z tym forum. Czytałam wiele wątków i może to wina tego przesadzania ? Jego "matka" pięknie kwitnie na bordowo różowe kwiatki - przypominające bratki. Dostałam szczepkę od ciotki...ona nie wie co to dokładnie jest.

W mojej kolekcji są jeszcze dzieciaczki z in-vitro Laeliocattleya Drumbeat Triumph - aczkolwiek nie wiem czy cokolwiek przetrwa, bo coś mi słabną. Plus dzieciaczki Phalaenopsis - z tymi nieco lepiej, ale są u mnie krócej.

W danej chwili żaden z moich podopiecznych nie kwitnie...no może poza jednym, którego kupiłam "do reanimacji" w szklarniach - kończy kwitnienie i stąd przecena była.

Moja wiedza:

Podlewam - przelewam doniczki w zlewie wodą z filtra brita, nawożę co jakiś czas - zazwyczaj co drugie polewanie. wodę dostają, gdy korzenie zrobią sie szare/srebrne.
Stoją w pokoju ale nie na parapecie - okno ma ostre słońce od rana do godz. 13. Jedyne okno ze słabszym słońcem to kuchnia a tam owoce są zawsze jakieś na wierzchu :?
W apteczce mam węgiel leczniczy w razie opatrywania ran.
Osłonki półprzezroczyste, lecz tylko dla dorosłych falków.

Czy mogę liczyć na Wasze rady i sugestie ?
Awatar użytkownika
AUREA
100p
100p
Posty: 181
Od: 1 sie 2008, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Post »

Witaj Agnieszko :D
Życzę Ci dużo dużo szczęścia i wytrwałości , oraz niekończącej się miłości

Obrazek


Co do storczyków to myślę ,że to dendrobium (tak się zwie) ma za dużą doniczkę. Przesadzenie zawsze osłabia roślinkę ,ale powoli dojdzie do siebie .

Pozdrawiam serdecznie Małgosia
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Za dużą ? To one mogą mieć za luźno ? Wydawało mi sie, że skoro wylazły mu korzenie to mu źle jest.
No i tamta nie przepuszczała światła :? Lepiej już go nie ruszać czy mu zwrócić tamtą ?
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

dodam jeszcze,że Dendrobium nobile,czyli chłodnolub,ale tylko w w okresie spoczynku :wink:
na 4 fotce jest stara psb,z niej maluch czerpie co mu potrzebne ,z czasem zakonczy żywot,to samo listek na 3 zdięciu
pozdr
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Adiana pisze:Za dużą ? To one mogą mieć za luźno ? Wydawało mi się, że skoro wylazły mu korzenie to mu źle jest.
No i tamta nie przepuszczała światła :? Lepiej już go nie ruszać czy mu zwrócić tamtą ?
Dendrobia kochają ciasne doniczki-demu daj już spokój nich się aklimatyzuje do dużej doniczki,też mam takie maluchy w ciut za dużej :wink: ,Dend. nie muszą mieć przeźroczystych doniczek
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Dziś ten listek to już prawie suchy jest. Mam się nie przejmować usychaniem tej bulwy ? to z niej wypadły
pierwsze dwa listki. Myślałam, że to wina tych ;:214 co to z podłoża wyeliminowałam bo było ich sporo.

PSB to pseudobulwa tak ?
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Tak Aga,psb-pseudobulwa,robaczki pewnie miały jakiś udział w zmianach,ale stara psb karmi malucha ,któty dzięki niej rośnie,gdy wyczerpie wszystkie składniki potrzebne mu do rozwoju,stara psb obumrze,gdyby było ich(starych psb)więcej nie było by to tak mocno zauważalne :D ważne ,aby maluch dobrze rósł :wink: :D
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Psb - zapamiętam ;) Miesiąc temu głowiłam się co to są te falki :roll: Człowiek ciągle sie czegoś uczy ;)

Gdy mi obumrze - należy ją usunąć ?
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

jeżeli będzie sucha jak pieprz ,to zostaw do nastepnego przesadzania i wtedy odetnij,no chyba że będzie się działo coś złego-wtedy działaj :D
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Obawiam się tylko gnicia, więc będę obserwować. Szkoda, że moje falki nie kwitną...nie ma się
czym pochwalić :(
A właśnie, dziś czas podlewania dwóch z nich, bo już suchutkie są :) Cieszy mnie to, bo moge
coś przy nich zrobić a nie tylko oglądać doniczki i liście...najchętniej bym wyprzedała wszystkie
moje inne roślinki i kupiła same storczyki :twisted:
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Witaj Agnieszko w rodzinie zakręconych storczykowo.
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Adiana pisze:najchętniej bym wyprzedała wszystkie
moje inne roślinki i kupiła same storczyki :twisted:
też mnie czasem nachodzą takie myśli :roll: :wink:
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
marta c
200p
200p
Posty: 387
Od: 7 cze 2008, o 01:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Post »

Witaj w naszym gronie :D jezeli chcesz zeby juz cos ci kwitlo to zachecam do kupienia nowego-kwitnacego storczyka no i bedziesz miala sie czym pochwalic :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”