Pierwszy storczyk

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy storczyk

Post »

Jak pewnie wiele mam w tym roku na Dzień Matki zostałam obdarowana storczykiem.
Zidentyfikowałam jako Phalaenopsis (chyba).
Dzięki wam nie przesadziłam go do ziemi.
Dzięki pani w kwiaciarni zostawiłam go w przeźroczystej pierwotnej osłonce i kupiłam przeźroczystą szklaną specjalną osłonkę.
Kwitnie już drugi miesiąc:

Obrazek Obrazek

Wypuścił nowy listek. :) , ale nowych korzonków i nowych pędów nie. Zaglądam na osłonkę, oglądam korzonki i dziś przez osłonkę zauważyłam biały nalot na korzonku:
Obrazek Obrazek

W panice wyjęłam go z osłonki, bo przestraszyłam się, że to pleśń. Nalot jednak wyglądał jak osad soli. Przyznaję bez bicia, że podlewałam odstaną wodą, a nie przegotowaną (teraz już doczytałam :( ), a zasilałam nawozem do storczyków tylko 2 razy.

Ale jak już wyjęłam, to poradźcie i zmyjcie mi głowę za to co źle robię i jak postępować dalej?
Tak wyglądają korzonki z dwóch różnych stron:

Obrazek Obrazek

Pewnie jak zwykle przelewam, a tak się już staram :cry:
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witamy na naszym forum :wit
DAK - piękny phalaenopsis. Korzenie jak na moje oko są ok. Nic nie trzeba z nimi robic. Na nowe przyrosty (zarówno na korzenie jak i na pędy) trzeba trochę czekac. Niektóre phalaenopsisy wypuszczają jeden korzonek za drugim, a innym zabiera to sporo czasu.

Korzenie do usunięcia to takie, które nie są twarde, są puste w środku (przypominają wstążki) i rozchodzą się w rękach - takie się wycina.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post »

witaj :P powtórze za Orionem wg .mnie wszystko z nimi w porządku :P :P
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Rada na przyszłość! Woda przegotowana i odstana lub deszczówka. Ślady po kranówce w postaci białych placków widać na doniczce. Wsadź w podłoże i nie podlewaj częściej, jak co 10 dni. Te żółtawe korzenie maluczko, a by zaczęły gnić.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dziękuję wam bardzo za expresową pomoc. :lol:
Mnie też te białe trochę martwiły. Czy przejrzeć je dokładnie, a w razie zauważenia nadgniwania usunąć?
Czy teraz po włożeniu podlać, czy pozostawić w bardziej suchym podłożu?
Bo mnie się zdaje, że jestem niecierpliwa w tym oczekiwaniu na przeschnięcie .
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Korzenie wyglądają na wystarczająco podlane. Włoż do lekko wilgotnego podłoża i przez co najmniej 10 dni nie podlewaj.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dziękuję za rady. Wszystkie białe przejrzałam dokładnie i nie zauważyłam żadnych początków gnicia. Rzeczywiście korzonki choć białe, to były twarde i jędrne.
Ponieważ korzonki trochę obeschły (zaczęły srebrnieć), to chyba jednak wcześniej trzeba będzie je nawodnić, ale będę obserwować.
Już są w osłonce. Mam nadzieję, że storczyk wybaczy mi narażenie go na te dzisiejsze stresy. ;)
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post »

DAK ja uważam że jaśniejszy kolor korzeni wynika z faktu iż rosły głębiej w podłożu ..tzn. bez dostępu światła i dlatego są jasne, ale oczywiście uważnej obserwacji nigdy za wiele życzę samych radosci z posiadania pięknej roślinki :P
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dokładnie tak było - wewnętrzne nie miały dostępu światła.
Ale ten przykład mnie trochę ostudzi, bo tak się zakochałam w tym kwiatku, zaczęłam śledzić w internecie te piękności i zaczynałam być chora (szczególnie na niektóre).

Po dzisiejszej przygodzie postanowiłam dać sobie rok i sprawdzić się, czy będę umiała o niego dbać. A jak zdam egzamin, to .........
........ poproszę by mi dzieciaki zaszyły kieszenie, bo stracę na nie majątek :lol: :lol: :lol:
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oj coś mi się nie chce wierzyc w ten rok - i znacznie szybciej pochwalisz nam się nowym nabytkiem ( a może nabytkami) ;:113
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post »

DAK...jakby Ci tu powiedzieć żeby nie skłamać :;230 storczykomania to choroba średniociężka .... ale nieuleczalna i o szybkim przebiegu.... roku bez kolejnej storczykowej ślicznotki ........to raczej nie wytrzymasz, czego Ci z całego serca życzę ;:167 bo wiem z doświadczenia ile radości daje kolejne kwitnące cudo :tan
Awatar użytkownika
platynka80
500p
500p
Posty: 700
Od: 8 cze 2008, o 22:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

prawda! na pewno rok to nie bedzie...:) dla mnie czasem miesiąc to wieczność ;) i ciągle przynoszę nowe...
platynka :)
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

I trzeba dodać, że ta choroba szkodzi głównie na kieszeń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”