Storczyki i wygórowana ambicja;-))

siluete
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 cze 2008, o 22:38

Storczyki i wygórowana ambicja;-))

Post »

Witam,
storczykami interesuję się już od dawna, ale tak naprawdę dopiero od jakiegoś czasu zaintrygowała mnie ich uprawa (wcześniej po prostu egzystowały sobie w stanie takim jak wyniesione z kwiaciarni).
Mam parę falków, które będą mi już kwitnąć po raz trzeci i czwarty. Mam też oczywiście problemy....jakże by mogło być inaczej. Jednego z falków próbuję bezskutecznie ratować od mniej więcej dwóch lat. Na samym początku poważnie go zalałam i od tamtej pory nie może dojść do siebie. Pół roku temu przesadziłam go, ale wybrałam gotowe podłoże dla storczyków (wiem wiem, niewiedza moja totalna). Po lekturze tego forum (dzięki Evelina;-))) postanowiłam go przesadzić, zrobiłam to mniej więcej tak: usunęłam stare korzenie-wszystkie były przegniłe i w stanie fatalnym (chociaż tak naprawdę to przed ostatnim przesadzeniem było jeszcze gorzej, storczyk miał zaledwie dwa pomarszczone liście, teraz wypuścił już nowe), zdezynfekowałam wodą utlenioną, zasypałam cynamonem i teraz leży i się suszy. Jeden z liści jest spalony przez słońce kompletnie. Nie wiem czY mam go obciąć??? Nie wiem też czy wsadzać go w samą korę czy najpierw próbować z keramzytem. Jakoś jednak sam keramzyt nie może mnie za bardzo do siebie przekonać...

Mam też zmarnowanego storczyka, którego kiedyś dostałam, był piękny, miał 3 pędy kwiatowe, piękny jasno kremowy kolor. Po przekwitnięciu nie bardzo szło mi dalsze jego uprawianie, w końcu się wkurzyłam i wystawiłam go na klatkę schodową (:-(((((). Stał tam sobie biedaczek jakieś pół roku ( może go pani sprzątaczka raz na jakiś czas z litości podlała.....) i teraz stwierdziłam że go uratuje (haha, ja to naiwna jestem, zostawiłam go a teraz myślę, że mi się kwiatami odpłaci), no i kompletnie nie wiem co mam robić, nawet nie wiem jaki to gatunek, tak po przeglądaniu zdjęć i poszukiwaniach myślę, że może to Vanda?? Może ktoś mi cokolwiek podpowie co ja mam zrobić.........

Następny storczyk z problemami to falek, który wypuścił 3 keiki! Jeden na starym pędzie kwiatowym a dwa przy psb matce....Na razie go po prostu zostawiłam i tak sobie rośnie.


A to parę moich okazów: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
siluete
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 cze 2008, o 22:38

Cd

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Siluete witamy na forum ;:7
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Cd

Post »

siluete pisze:Obrazek
Witaj siluete :D
Na zdjęciu powyżej jest cymbidium, rozumiem, że to ono stało na korytarzu?
O jego uprawie możesz poczytać TUTAJ
Pozdrawiam
Magda
LINKI
siluete
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 cze 2008, o 22:38

Post »

Dziękuję za info i linka. Rozumiem, że ten storczyk jest z zupełnie innej gliny niż falki. Doczytałam, że lubi jak ma wilgotno przez cały czas. Zastanawiam się co zrobić z liśćmi, czy poprzycinać te zasuszone? A może go musze przesadzić? A może wynieść na balkon. Matko kochana, nie mam pojęcia w co ręce z nim włożyć...
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Na pewno cymbidium trudniej doprowadzić do kwitnienia niż phalaenopsis ( tak czytałam, sama nie posiadam :D ). Warto byłoby wystawić na balkon ( różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą powinny zainicjować kwitnienie - przynajmniej teoretycznie :? ), można tak trzymać aż do pierwszych przymrozków. Trzeba tylko zadbać o to, żeby nie stało bezpośrednio na słońcu, bo może dojść do poparzenia liści.
Liści nie obcinaj, poczekaj aż całkiem uschną i wtedy usuń (roślina wykorzysta składniki odżywcze w nich zawarte).
Roślina wygląda całkiem nieźle na moje oko i przy odrobinie troskliwej opieki w niedługim czasie będzie w świetnej formie :D
Pozdrawiam
Magda
LINKI
siluete
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 cze 2008, o 22:38

Post »

Całkiem nieźle? To musi być jakiś twardziel w takim razie, bo on sobie stał na tej klatce schodowej przez całą zimę prawie, niedaleko wejścia do klatki schodowej (pewnie przeciągi miał niemiłosierne), ja go olałam zupełnie (litości nie mam.....), może pani, która przychodzi posprzątać korytarze u nas w bloku czasem go podlała łaskawie(ona raz w miesiącu przychodzi.....) i na tym polegała jego pielęgnacja. Jutro może dorzucę jeszcze pare zdjęć, bo na moje oko to on ma strasznie bulwy pozasychane, zastanawiam się jak mu pomóc biedakowi, wyrzuty sumienia mam, że tak bezdusznie go potraktowałam
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

One akurat lubią chłodniejsze warunki. A Twoja roślina to świetny przykład na to, że storczyki to jednak nie tak bardzo delikatne rośliny jak zwykło się myśleć :D
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Cymbidium wygląda wspaniale w porównaniu z moim, które zagłaskałam prawie na śmierć. A z podlewaniem nie przesadzaj. Raz na tydzień wystarczy w zupełności, bo przelanemu korzenie gniją, jak innym. I nie przesadzaj go na razie. Ono lubi ciasnotę w doniczce.
siluete
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 cze 2008, o 22:38

Post »

Myślicie, że mogę jej zrobić jutro szybki prysznic? (jest zakurzona i jakaś brudna:-() Postawię ją w cieniu hortensji, niech sobie bidula posiedzi na balkonie, może to coś da.

A co z moimi falkami? Może ktoś ma chęć na ich temat wyrazić opinię??Tzn, co zrobić z tym z jednym korzeniem i z tym z keikami?
Ten amarantowy kwitnie już u mnie 4 raz.Kolejny storczyk wypuścił pęd kwiatowy po raz 3 z bulwy, dodatkowo wypuszczając nowy pęd też ze starego z "oczka". Liście są ok, korzenie ok. Nie wiem, dlaczego niektóre tak ładnie rosną a inne w oczach umierają.....Wszystkie traktuję raczej tak samo.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Rośliny, jak ludzie. Jeden żyje długo w zdrowiu, inny całe życie skrzypi, ale też długo żyje. A jeszcze inny gaśnie bardzo szybko.
Keiki na razie bym nie ruszała, niech sobie siedzi. Gdy będzie miał już paro centymetrowe korzonki - dopiero obetnij.
A co do tego falka z jednym korzonkiem, to liście wyglądają zdrowo. Żółty zapewne odpadnie ze starości.
To normalne. Mam jednego uparciucha, stracił, mimo próby ratowania wszystkie korzonki. Już chyba z miesiąc i nowych nie wypuszcza. Trzymałam go w keramzycie i nic. Ok. tygodnia temu wsadziłam go w żelowe kulki, w których doskonale ukorzeniają mi się różne roślinki. Może i jemu w kolorowych kulkach się spodoba i wreszcie wypuści choć jeden korzonek?
marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Witaj wsród Nas

Post »

hej, tutaj na pewno rozwiązać pomożemy Ci nie jeden problem ze storczykami i to dobrze ,że już inaczej podchodzisz do sprawy uprawy ich pozdrawiam i powodzenia
martuś
siluete
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 cze 2008, o 22:38

Post »

A to jeszcze parę zdjęć.
Na jednym widać pęd falka, który wyszedł ze starego pędu. Na końcu ma pączki a w połowie pędu ma listki. CO to jest dziwnego??????? Mało wyraźne zdjęcie, niestety mój aparat jest kiepski w zbliżeniach, ale coś tam mam nadzieję zobaczycie. Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”