Galeria nowicjuszki - Szamanka

ODPOWIEDZ
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Galeria nowicjuszki - Szamanka

Post »

Od niedawna jestem posiadaczką 1 storczyka - popularnego falka. Mam go od jakichś 2 tygodni, stoi na oknie południowym. Podlewałam go delikatnie 2 razy. Po tym jak się naczytałam o przelaniach storczyków - starałam się bardzo uważać. Podlewałam wodą przegotowaną i bez nawozu. Wydawało mi się, że kwiatuszek musi się troszkę zaklimatyzować, zanim uraczę go porcją nawozu.
Jak widać na poniższych zdjęciach kupiłam falka kwitnącego. Gdy przekwitł - zżółkł mu pęd i wtedy obcięłam go na granicy zielonego z żółtym.
Martwi mnie jego anemiczny kolor. Jest jakiś taki żółtawy, nowy mały listek zżółkł, a ja nie wiem dlaczego :( Nie wiem czy to za mało wody, za dużo, a może reakcja na brak nawozu?...
Pomóżcie proszę. Tak długo się zastanawiałam nad kupnem storczyka, bo wiem, że nie są zbyt łatwe w hodowli, ale tak mnie zauroczyły... Że już niebawem w moim domu pojawią się kolejne 2... Ale nie chcę ich zamordować... :(

Tak wyglądał po kupieniu:
Obrazek Obrazek Obrazek

A tak wygląda teraz:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Kolor liści na ostatniej fotce wskazuje, że chyba powinnaś rozpocząć od wyjęcia storczyka z doniczki i sprawdzenia stanu korzonków. Wyjmij i wrzuć ich fotkę. Korzenie są najważniejsze.
Justyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 lut 2008, o 21:42
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Witaj. Dokładnie, wyjmij go z osłonki bo zaduszą się korzonki a szkoda by było bo jest bardzo ładny kolor kwiatów :)
Justyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 lut 2008, o 21:42
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Coś mu atakuje korzonki (te nowe co wyrastają) . Oglądaj falka a szczególnie to czarne przy młodych korzonkach czy nic się nie powiększa.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ładny Phalaenopsis, ale z liśćmi i korzeniami dzieje się coś złego. może to jakaś zgnilizna... liście zżiołkły... mogą niedługo odpaść... wyjmij go z doniczki i utnij zgnite korzonki.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Obejrzałam korzonki. Jak na moje niedoświadczone oko nie dzieje się tam chyba nic złego. Wyglądają dobrze. Może za wyjątkiem jednego malutkiego. Nie wiem czy dobrze będzie widać na tych zdjęciach. Najwyżej zrobię jeszcze dodatkowe z zoomem. Ale na razie wstawiam takie:
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ale ja uważam, że większość tych korzonków nie wygląda dobrze. te co są szarozielone, mogą zostać. te brązowawe lepiej utnij. to uschnięte korzonki (lub zgnite)
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję za rady. Właśnie dlatego piszę, że "jak na moje niedoświadczone oko..." ;)
W takim razie przytnę te brązowe, gdzieś czytałam, że takie miejsca przesypać węglem drzewnym?
Czy mogę coś jeszcze zrobić dla mojej roślinki?
A co z zaciemnieniem na jednym z pierwszych zdjęć, które wstawiłam w pierwszym poście? Pęd, który obcięłam zrobił się suchy i czarny - czy wyciąć go do końca? a może sam uschnie?
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

po obcięciu korzonków storczyka powinnaś wadzić w świeze podłoże korowe. jak nie masz, powinnaś gdzieś kupić. do Phalaenopsis najlepsze jest gruboziarniste. możesz też wsadzić w stare, ale jeśli korzenie zgniły, lepiej, żeby podłoże trochę przeschło. jak był zgnity, nie podlewaj go kilka dni. po posadzeniu dbaj o storczyka i czekaj, może puści nowe korzonki, listki...
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Korzonki poucinane, ranki posypane cynamonem. Potrzymałam go tak 1,5 dnia a potem wsadziłam do suchutkiego podłoża. Co dalej? Jak długo muszę czekać z podlewaniem? Rozumiem, że mogę mu delikatnie przecierać listki wilgotnym wacikiem?
Awatar użytkownika
platynka80
500p
500p
Posty: 700
Od: 8 cze 2008, o 22:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Szamanko, któe korzonki ucięłaś? i jakim cynamonem posypałaś?zwykłym?
platynka :)
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Szamanko - czy zdjęcia storczyka przedstawiają prawdziwy kolor jego liści, czy są lekko przekłamane? Te liście są zielone wpadające w żółty, czy same zielone?
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Obcięłam zbrązowiałe korzonki - tak jak poradziła mi Storczykowa. Posypałam cynamonem - zwyczajnym, a miał być jakiś specjalny??
Liście falka właśnie wpadają w żółty, w ogóle są jakieś takie anemiczne, brak im sprężystości..
Martwię się.. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”