Moja przygoda ze storczykami rozpoczęta :)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fiolek88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Moja przygoda ze storczykami rozpoczęta :)

Post »

Moja przygoda ze storczykami rozpoczęła się dość nie typowo, bo chciałam uratować storczyka mamy (niestety nie udało się, za późna reanimacja). Zawsze podobały mi się te rośliny, ale jakoś nie miałam odwagi spróbować. Jednak postanowiłam i w zeszły piątek kupiłam Dendrobium Phalaenopsis. Teraz zastanawiam się czy nie za szybko kupiłam, ponieważ chyba nie dokładnie oglądnęłam roślinę. Boję się, że kupiłam chorą, choć może po prostu moja wiedza na temat tych roślin, jest mała. Pozostawiłam ją na oknie południowym podlałam dopiero wczoraj wodą z odwróconej osmozy i zostawiłam ją zamoczoną(doniczkę) na godzinę w wodzie. Dziś, gdy dobrze oglądłam roślinę zobaczyłam, że ma żółte liście. Przestawiłam ją na biurko, aby jednak nie miała aż takiego kontaktu ze słońcem. Nie wiem czy dobrze zrobiłam. Była też sprawa z 2 kwiatami, gdyż już na 2 dzień zaczeły wysychać (dziś jeden odpadł). A oto zdjęcia:
<br>Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Jejku, ale ma mokro!
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

żółknięcie dolnych liści to coś normalnego. a kwiaty mogły przekwitnąć. ale on ma chyba troszkę za mokro...

ale kwiaty ma cudne :)
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Za dziewczynami, on totalnie pływa. Proszę poszperaj, na naszym forum jest mnóstwo wątków o prawidłowej pielęgnacji storczyków, z uwzględnieniem właśnie twojego okazu.
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Fiołeczku,
Mnie też się wydaje, że to nadmiar wody spowodował utratę kwiatów, bo roślina ma zdecydowanie za mokro. Trzeba szybciutko go troszke osuszyć, aby nie stracić całej rośliny.
Według mnie - doniczka w wodzie przez godzinę to stanowczo za długo.
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Awatar użytkownika
Fiolek88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

Rozumiem, że mocno przesadziłam z tym podlaniem :( aż się boje pomyślec o konsekwencjach. Prosze powiedzcie mi jak moge go osuszyć, boję się, że jak znów gdzieś cos przeczytam to mu jeszcze bardziej zaszkodze.
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Ja mojego przelanego storczyka ratowałam w sposób następujący: doniczka ma i to duże otworki postaw ją na papierową (złożoną w czworo) ścierkę , gdy nasiąknie wodą zmień i tak zmieniaj aż do momentu, gdy ściereczka będzie sucha i daj go na słoneczko (moje dendrobium falenopsis stoi na oknie o wystawie zachodniej i ma się naprawdę bardzo dobrze). Pozdrawiam, Dorota
marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Podlewanie

Post »

witaj, ja swoje storczyki wkładam w kąpiel na 15 minut, to o wiele bezpieczniejsze oczywiście z 1/4 dawki nawozu a 4 podlanie zwykłą wodą bez nawozu.a podlewam je w odstępie 10 , 14 dni ,do tego dochodzi jeszcze przemywanie liści co 2 , 3 dzień powodzenia i witam wśród śwoich
martuś
Awatar użytkownika
Fiolek88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

dziękuję Dorcia za poradę, spróbowałam, choć ściereczka była cały czas sucha. Widocznie już przeschnął. Zmartwił mnie ten mały żółty liść i chciałam zobaczyć skąd on wychodzi, okazało się że z nikąd, ponieważ był urwany (chyba) na końcku zobaczyłam miniaturkowatego ślimaka. Przesyłam zdjęcia liścia ze ślmakiem i podłorza.

Obrazek Obrazek

Nie wiem czy powinnam się martwić tym jednym ślimakiem, czy mam może wyciągnąć z doniczki mojego storczyka, aby sprawdzić czy nie ma wiecej takich zwierzatek?
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Na wierzch podłoża położyć plasterek surowego ziemniaka i zmieniać go co jakiś czas. Jeżeli jest ich więcej, prędzej czy później powinny sie na niego skusić. Metoda naturalna, mało kosztowna, a skuteczna. Przetestowałam.
Awatar użytkownika
Fiolek88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

Bardzo dziękuję za ta metodę. Odkąd położyłam plastry ziemiaka wyszło 8 ślimaczków i je ;:134. Mam nadzieję, że wyjdą wszystkie i że to jedyny problem jaki mnie spotka. Na początku wyszły takie duże, a później już takie na 1 mm. Bardzo dziękuję za pomoc :D
na pewno skorzystam z porady na temat podlewania i obiecuję, że już wiecej mojej roślince takiej powodzi nie zrobie :oops:
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

myśle, że ten listek odpadł ze starości. on jest na starej pseudobulwie, prędzej czy później musiał odpaść. i następnym razem podlewaj go, gdy przeschnie i gdy doniczka zrobi się lekka. storczyki nie lubią być przelewane.
Awatar użytkownika
Fiolek88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

Ten ziemniak to strzał w 10 :) Pierwszego dnia łacznie wyszło ok. 15 ślimaczków, na drugi dzień, po zmianie kartofla tylko 2, chciałam się spytać czy powinnam jeszcze kłaść ziemiaka, czy np. poczekać kilka dni i spróbować jeszcze raz? Tak dla pewności czy nie ma gdzieś ich jeszcze?
Z podlewaniem bedę czekać aż te korzenie powietrzne (tak to sie chyba fachowa nazywa) bedą białe, doniczka lekka i gdzieś przeczytałam, aby włozyć drewniany patyczek i zobaczyc czy nie jest wilgotny, choć zastanawiam sie czy nie uszkodze w taki sposób rosliny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”