Galeria Meggi!

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Post »

Poczytałam co nieco w netku o Dendrobium Nobile.... i rozumiem, że skoro mojemu DN przybywa keiki, to znaczy, że mogę się pożegnać z kwitnięciem :cry: . Wyczytałam, że generalnie DN kwitnie od stycznia do maja :roll: . Skoro więc nie kwitnie teraz, a tylko mu przybywa keiki to czy to oznacza, że mam mu teraz "zoranizować spoczynek" :? ? Jovanko! Jeżeli mnie czytasz, to proszę wyraź swoją opinię. Odezwijcie się proszę ludzie, znający się na rzeczy. Bardzo cenię sobie Wasze uwagi i chętnie się douczę.

Pozdrawiam,
Maria
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Post »

Doroto! Może i Ty mi coś poradzisz w tej sytuacji.

Tak jak już pisałam, wystawienie DN na dwór póki co nie bardzo wchodzi w rachubę.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Witaj Meggi, z pewnością nasza Jovanka w miarę możliwości ci poradzi. Mam podobny przypadek z Dendrobium phalaenopsis, ale tam wraz z keiki idą nowe przyrosty od dołu. Wydaje mi się, że jeżeli coś rośnie, bo przecież teraz ich czas wegetacji, to nie powinno się im fundować okresu spoczynku, a rozsądnie dokarmiać. Zresztą do spoczyku potrzeba niskiej temperatury, jasnego stanowiska i okresu przesuszenia bez dokarmiania, a to mi się jakoś kłóci z obecną porą. Mogę się jeszcze nie znać, ale jeżeli coś rośnie - podlewamy i dokarmiamy, jeżeli się wstrzymuje we wzroście - bardziej sucho do zauważenia momentu dalszej aktywności. To wszystko tak bardziej do Dendrobium noblie. Zresztą jeżeli się mylę, to Jovanka mnie zaraz poprawi ;:14
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Meggi, ja też mam dendrobium nobile (dwie rośliny "dorosłe"- obecnie nie kwitną, jedna wyhodowana z keiki kwitnie obecnie Obrazek , jedno keiki posadzone niedawno) i wcale nie stosuję żadnych okresów spoczynku ani wystawiania na zewnątrz. Po odjęciu keiki (jedno keiki jeszcze pozostało, bo ma słaby system korzeniowy) pojawiły się pąki na ps. Jutro wstawię zdjęcie roślinki, na której jest keiki i pojawiły się pąki. :lol:
Awatar użytkownika
dewuka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2406
Od: 1 sty 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stary Tomyśl, Wielkopolska

Post »

Ja uważam tak jak Lana - rośnie to nie czas na spoczynek.
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Post »

Witajcie!

Dziękuję Wam bardzo za rady. Tak sobie myślę, że może spróbuję "usamodzielnić" keiki :roll: . Rozmnożyć roślinę. :?:

Oby się tylko udało....
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Dla keiki Dendrobium nobile polecam sphagnum. Sama mam właśnie posadzone takie maleństwo we mchu i rośnie przepięknie. Odkupiłam taką sadzonkę (keiki) od pewnej forumowiczki, nie rosnie jakoś ekspresowo, ale efekty widać. Pięknie rozrasta się jej system korzeniowy.
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Post »

Myślałam o usamodzielnieniu tego tu gagatka:

Obrazek

Obrazek

to keiki ma w tej chwili 8 cm długości, system korzeniowy na moje oko ładnie rozwinięty. Jednak to keiki jest przyklejone do innego, już 20-sto centymetrowego keiki. Chyba że bym oba razem oddzieliła od rośliny :?:

Obrazek

Co myślicie :roll: ?
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Post »

Lana pisze:Dla keiki Dendrobium nobile polecam sphagnum. Sama mam właśnie posadzone takie maleństwo we mchu i rośnie przepięknie. Odkupiłam taką sadzonkę (keiki) od pewnej forumowiczki, nie rosnie jakoś ekspresowo, ale efekty widać. Pięknie rozrasta się jej system korzeniowy.

Mhhh.... Ja póki co miałam złe doświadczenia ze sphagnum. :? Tutaj bliżej jest opisany ten problem http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... torczykami
Krótko mówiąc, mój falek raz był przelany, a raz zasuszony, ponieważ korzenie oplatywały sphagnum, a ono zachowywało się jak gąbka. Jak go przesadziłam do storczykowego podłoża to od razu odżył.

Lana! Nie wiem czy na to złożyły się inne czynniki takie jak np wilgotność powietrza u mnie...
Myślisz, że dla dendrobium nobile sphagnum jest idealnym podłożem? Pytam, bo boję się, żeby znów nie powtórzyła się sytuacja....



Pozdrawiam,
Maria
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Myślę, że spokojnie sie nadaje. Moje miało chyba rozmiary tego twojego najmniejszego. Jeżeli tak ściśle ze sobą przylegają, to oderwij obydwa, a potem zobaczysz. Jeżeli dadzą się podzielić, to podziel na osobne sadzonki, jeżeli jednak nie, to po prostu posadź razem. To wtedy będzie taka duża, porządna sadzona :P
Meggi shpagnum dłużej trzyma wilgoć, więc inaczej powinno sie dawkować podlewanie. Czy będzie mech lepszy od podłoża z kory, nie wiem. U mnie dla malutkiego keiki Dendrobium nobile sprawdził się doskonale, mało tego, mam zamiar przesadzić je dopiero za rok.
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Post »

Witajcie!

1) Z nowości.... kupiłam w Ikei malutkie dendrobium typu phal. :lol: Ludzie obok mnie wybierali okazy o bardziej zielonych, dorodnych liściach, o kilku pędach pełnych kwiatów. Ja jednak wybrałam storczyka, który dorodnych kwiatów miał zaledwie kilka, listki zdecydowanie mniejsze, jaśniejsze w kolorze, za to keików ma z 10. :lol:

Nie wiem czy ilością keiki należy się kierować? Co myślicie? Jednak pomyślałam, że te keiki wróżą dobrą przyszłość. Oto on:

Obrazek

2) Jeżeli chodzi o dendrobium nobile... to ... usamodzielniłam keiki i postawiłam na wschodniej wystawie. Od "zabiegu" minęły dopiero 4 dni, ale chyba jest ok. Nie wiem tylko czy w doniczce nie panuje za duża wilgotność, ale skoro keiki można wsadzać do sphagnum to chyba na to samo wychodzi? :roll:

Obrazek

Pozdrawiam,
Maria
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

to nie są keiki,tylko normalne odrosty. keiki wyrastają na łodydze.
Awatar użytkownika
Meggi
100p
100p
Posty: 148
Od: 12 lut 2008, o 21:21
Lokalizacja: Bruksela

Post »

Dzięki Storczykowa! Wbiję do głowy... i zapamiętam na całe życie! Dobrze wiedzieć.

Pozdrawiam,
Maria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”