Storczykowe początki - Ilonka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kamyczku - opalanie powinno wystarczyć. Generalnie chodzi o czynnik, który spowoduje denaturację białek - może to być temperatura, jakaś chemia (alkohol na przykład). Żeby narzędzia były aseptyczne :)
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Kamyczek87
100p
100p
Posty: 170
Od: 7 cze 2007, o 18:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Dzięki Madzik za odpowiedz. :) Niedługo biorę się za botaniczne Phal. ,planuje kupno Neofinetii i Angraecum sesquipedale<--ach... :wink: ,wtedy dopiero będe nad nimi skakać i chuchać. :P Obecnie chucham nad moim Pleione,żeby oprócz liści kwiatka wypuścił!!1. :P
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kamyczku - a jakie botaniczne phal. masz czy planujesz mieć?
Mnie od jakiegoś czasu bardzo korci phal. bellina, liodoro i equestris. Czekam z niecierpliwością na wystawę we Wrocławiu, pewnie tam coś kupię :D
Pochwal się co chowasz u siebie, chętnie byśmy pooglądały jakieś zdjęcia...
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Ilonka
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 lut 2008, o 15:49
Lokalizacja: Nysa

Post »

dziękuję Jovanko za zainteresowanie moimi problemami.
Oto informacje ogólne:

Rzecz się tyczy 3 falenopsisów, które stoją na parapecie okna wschodnio-północnego z przewagą wschodniego :wink:

Podlewane są woda destylowaną z 1/4 zalecanej ilości nawozu.
Ziemia i doniczki oryginalne, nie byly przesadzane.

Wszystkie zostały zakupione w tym roku.

1. Falenopsis różowy- w dniu zakupu był bardzo mocno podlany, więc nie wiem jakie warunki miał wczesniej, (czy miewał okresy przesuszenia czy zawsze wilgotno) w każdym bądź razie dwa najstardze liście już wtedy były na końcach takie hmmm jakby zmacerowane, lekko pomarszczone. No i w końcu całe zżółkły i odpadły. Nie były maziste ani gnijące, raczej jakby pozbawione wody. Obecnie dwa kolejne liście zaczynają żólknąć tak jak na zamieszczonym wcześniej zdjęciu. Dodam że roślina jest dość głęboko posadzona.
Na kwiatach nie ma niczego podejrzanego.

2. Fal. biały - młodziutki, w momencie zakupu miał 3 listki z czego największy mierzył ok. 10 cm długości. Obecnie wypuszcza nowy liść, ale za to na kwiatach pojawiły sie te zielone plamki.

3. Fal. w kropki - kwiaty piękne, w momencie zakupu bez pączków obecnie wyrastają nowe,
liście ładne, błyszczące tylko ten jeden liść przebarwiony na żółto.

To tyle, co mogę powiedzieć, aha podlewane są co ok 10 dni, w doniczkach porobione dodatkowe dziurki.

I co teraz mam robić? jakie kroki przedsięwziąć? ;:147

Tak się cieszę, że mam was ;:162 , może uda mi się je utrzymać ....
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ilonko :D

Noooooooo,ze tak powiem ....kończy sie czas wyłącznie zachwytu kwiatami, zaczynaja się schody :P .
Ale przyjmij to za uwagę , o włączeniu swojego programu na uprawę i pielęgnację.
To już będą normalne Twoje czynności, jeżeli w zamiarach masz ich uprawę.

No cóż, niewiele minęło czasu od zakupu, jednak falenopsis *1* ma postępujące zmiany.
W tym przypadku koniecznie postaraj sie o podłoże i wszelkie środki do przeprowadzenia
ewent.ciecia korzeni.Moze sie okazać ,ze w środku jest zgnilizna.
Do momentu wyrzucenia z podłoża nie będziemy wiedzieć nic więcej .

pozostałe, na razie widoczny wzrost, moze nie wymagają przesadzania czy zmiany podłoża
ale trzeba obserwować.
Dobrze byłoby przyjąć zasadę, aby wszystkie storczyki byływ jednym *Twoim* podłożu , przynajmniej... od tej strony jest pewność co w niej *piszczy* :P .Bez przesadzania możesz wymienić tak 1/2 podłoża spokojniutko w kazdym -będzie to dla nich oddech świeżości i tak :P

To są normalne czynności wpisane na stałe do czynności storczykarza :P ,trzeba się przyzwyczaić ,ze są.
Na forum na pewno znajdziesz w tematach podpowiedzi,wielu już to przerabiało.

Pozostaje kwestia nawożenia, nie wiem co stosujesz ?
Moze warto zmienić nawóz --->jest wiosna.
Ilosciowo bez zmian, stosować płukanie podłoża 1xm-c,wprowadzić inny storczykowy.

Masz cybmidium piękne- powiedz ,czy wiesz jak z nim postępować ?-jak zasilać tą żarłoczną piękność.?????
To już inny temat ,ale o nim nie mozesz zapomnieć :D

No to...do pracy przystąpić już pora ;:211
Powodzeia ILONKO!!!!!!!
pozdrawiam J ;:76 VANKA
Ilonka
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 lut 2008, o 15:49
Lokalizacja: Nysa

Post »

dziękuję ci kochana bardzo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oczywiście moje kwiaty są oglądane codziennie, (również przez lupę sporej wielkości :D :D)

Zajmowanie się nimi to dla mnie prawdziwa przyjemność, mogę godzinami nic nie robic tylko się gapić w nie jak sroka w gnat ;:166
Więc, ok, zmieniam podłoże, może jak zrobie to delikatnie nie stracę kwiatów. O dziwo żaden do tej pory przyniesiony przeze mnie storczyk nie stracił ani kwiatów ani pąków, a na prawdę nie miały łatwego transportu.

Nawożę je MULTIVITEM dla storczyków.

Bardzo proszę, powiedz mi jak nawozić cymbidium, do tej pory niewiele je nawoziłam bo jak je kupowałam w doniczce było pełno nawozu w kształcie kuleczek, zresztą są w niej do tej pory, jeszcze sie nie rozpuściły. Czy mimo to jednak nawozić jeszcze bardziej?
Szukałam na temat cymbidium informacji ale wydawały mi się zdawkowe, czyli jaka wilgotność, temperatura, światło. Wiem że to są podstawy, ale co potem?
Moje cymbidium wyrasta z doniczki i to bardzo. Nie wiem jak długo utrzyma jeszcze kwiaty ale zaraz jak zrzuci biore sie za przesadzanie. Czytałam już informacje na ten temat jak i twoje porady.

Jestem pewna, że wiesz wiele na temat tej odmiany więc proszę, o dalsze wskazówki.
Jeszcze posiadam "coś" cambriowatego :wink: i jak na razie sprawuje sie bez problemu.

Pozdrawiam Cię serdecznie, będę bardzo wdzięczna gdy zajrzysz tu jeszcze i mi podpowiesz co i jak.

P.S. Dołączę jeszcze zdjęcia może Tobie wpadnie coś w oko co ja przeoczyłam
Ilonka
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 lut 2008, o 15:49
Lokalizacja: Nysa

Post »

1. Falenopsis różowy
ObrazekObrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

2. Falenopsis biały
ObrazekObrazek ObrazekObrazek

3. Falenopsis kropek
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Piękna fotorelacja :)
I piękne rośliny - gratuluję :)
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Kamyczek87
100p
100p
Posty: 170
Od: 7 cze 2007, o 18:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Jeżeli żółkną nastarsze listki,to może po prostu ze starości?. :)

Madzik,storczyków mam niewiele i raczej nic specjalnego. :P Botanicznych niestety nie posiadam,no oprócz Pleione. :P Mam kilka zdjęć z ubiegłego roku,ale myślę że dla nich nie warto zakładać swojego wątku.Na jesieni, jak się dorobie do tego czasu jakichś ciekawych okazów i zdobęde aparat :roll: ,to coś pokaże. :wink: Wystawe we Wrocku również mam w planach. :wink:
Ilonka
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 lut 2008, o 15:49
Lokalizacja: Nysa

Post »

Kamyczku jeśli chcesz możesz w moim wątku się pochwalić swoimi okazami.
Ja równiez bedę we Wrocławiu :wink:
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

I ja się szykuję na Wrocław :)
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

o, też masz 2 Phalaenopsisy w 1 doniczce? ja miałam 4, ale podzieliłam (najmniejszy, oddzielony niechcąco, usechł, ten drugi posadzony w keramzyt puszcza korzonek, a 2 największych nie udało się rozdzielić i rosną razem).
Ilonka
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 lut 2008, o 15:49
Lokalizacja: Nysa

Post »

Tak, mam dwa.
Nie wiem tylko czy to sa dwa różne czy może ten mały to keiki(korzeniowe?) czy jak to nazwać.
Bardziej ciekawi mnie co ten maluch wypuszcza. Są to dwa pędy z czego jeden jet zielony a drugi pomarańczowy czy jakoś tak.
Czy sa to pędy kwiatowe?
I czemu mają różne kolory?
A może ten "niezielony" mi usycha?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”