Richie i Orchidee

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Łukaszu miło Cię gościć :wit Na razie nie zapowiada się aby przybyło nowych kwitnień. Phal. lueddemanniana coś kombinuje, zobaczymy co ;:224
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Piękne kwiaty. Też mam takie i mam nadzieję że zakwitnie na jednej psb w tym sezonie. Nie wiem czy uda mi się doprowadzić go do kwitnienia ;:174 wczoraj zniosłam moje Dendrobia Nobile na mój chłodny parter domu na okno południowe i planuje o nim zapomnieć na jakiś czas z podlewaniem :wink: no zobaczymy czy się dogadamy :uszy
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

No,mega kolekcja pięknych storczyków ;:oj ;:oj ;:oj
Pozdrawiam i miłego weekendu życzę ;:3
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

A dziękuję za miłe słowa i również pozdrawiam i wszystkiego dobrego dla Ciebie. Zapraszam częściej do mnie :wit
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Jak wszystko dobrze pójdzie to jeszcze w tym tygodniu przyjedzie do mnie Fredclarkeara After Dark 'SVO Black Pearl' FCC/AOS ;:224
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Szczerze to pierwszy raz słyszę o takim storczyku, kwiaty ma niesamowite. W PL raczej nieosiągalne, widziałem na eBayu, ceny no cóż nie są jakieś najwyższe, do przełknięcia, kwestia pozostaje transportu czy roślina przeżyje.
Poczytałem też trochę o uprawie, podobno zimą nie podlewa się w ogóle, aż do wypuszczenia nowego psb na wiosnę. Ciekawy w każdym razie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

O rany ale to cudo będzie. No to będziemy czekać na kwitnienie z niecierpliwością ;:215 pochwal się jak przyjdzie :tan
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Cóż mogę powiedzieć, jeżeli umie się wyszukać nazwy storczyka nie zidentyfikowanego, to tak samo nie ma problemu by dostać tego storczyka w Polsce. Trzeba troszkę jednak czasu poszperać na różnych stronach, sklepach internetowych i można dostać roślinę za sensowną cenę. Na marginesie roślina jest w PL, więc nie martwe się o jej wysyłkę.

Fredclarkeara to hybryda powstała w skutek krzyżowania nastepujących storczyków:

Generacja 1 (rodzice):
Mormodia Painted Desert × Catasetum Donna Wise

Generacja 2 (dziadkowie):
Mormodia Painted Desert = Clowesia Rebecca Northen × Mormodes sinuata
Catasetum Donna Wise = Catasetum tenebrosum × Catasetum Orchidglade

Generacja 3 (pradziadkowie):
Clowesia Rebecca Northen =Clowesia Grace Dunn × Clowesia rosea
Catasetum Orchidglade = Catasetum pileatum × Catasetum expansum

Generacja 4 (pra-pradziadkowie):
Clowesia Grace Dunn = Clowesia warczewiczii × Clowesia rosea

Zalicza się do grupy potocznie zwanej "śpiochami". To oznacza, że na zimę roślina zrzuca wszystkie liście i przechodzi w stan spoczynku. Tylko zanim całkowicie zapadanie w zimowy letarg - kwitnie. Pierwsze oznaki wybudzania się, czyli wzrost nowych przyrostów odbywa się w okolicach marca, kwietnia dla tej odmiany. Rośliny te mają bardzo duże zapotrzebowanie w składniki odżywcze oraz wodę. Dlatego powinno się je nawozić co każde podlewanie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Czy kolejność generacji nie powinna być ponumerowana odwrotnie czyli od najstarszych?
Przez ciekawość, znałeś wcześniej już tą hybrydę czy trafiłeś na nią przypadkiem?
Co do dostępności aż tak bardzo jeszcze nie szukałem, tylko pobieżnie przejrzałem internet. Co ciekawe znalazłem też jako Catasetum After Dark.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

O rany Michale poczułam się bardzo swojsko - jak na wykładzie genealogicznym ;:306 dojdz do 9xpradziadka jak ja a będę z Ciebie dumna :lol:

Niemniej jednak ciekawie roślina się zapowiada....
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Z tego co wiem, to właśnie taki sposób zapisywania jest poprawny. Taki zapis można znaleźć prawie na wszystkich zagranicznych forach. On odzwierciedla drzewo genealogiczne ludzi i ewentualnie za pomocą takiego grafu drzewa też można to przedstawić:

drzewo genealogiczne Vascostylisa Thai Sky 'Blue Ocean' którego miałem kiedyś, ale roślinę dopadła czarna zgnilizna.
Obrazek

Jakieś dwa lata temu miałem już styczność z tą rośliną. Jednak moja wiedza wtedy była niedostateczna więc oddałem roślinę znajomej. Teraz już wiem co i jak więc nie powinienem mieć z nią problemów - większych.

Roślinę spokojnie można zamówić z Niemiec poprzez polskie sklepy internetowe z storczykami. Jak mówiłem nie ma problemu z dostępnością tego gatunku w Polsce.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

O matko ;:oj
Żeby uzyskać jedną odmianę trzeba było wcześniej stworzyć tyle hybryd.

Z drzewem genealogicznym jest chyba tak, że twórca rodu rozpoczyna je, a nie kończy. :wink: Ale ok., najwidoczniej z roślinami jest odwrotnie.

Tak czy owak, jak duża jest możliwość tworzenia nowych odmian dzięki genetyce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

oooo teraz to już zupełnie swojsko ;:oj z drzewami genealogicznymi jest tak, że zależy jak się je analizuje, najczęściej jednak tworzy się je tak jak dla tej hybrydy, czyli zaczynamy od probanta czyli od nas (czyli tu Vascostylisa Thai Sky) i cofamy się wstecz. Norbercie nie ma kogoś takiego jak "twórca rodu", bo zawsze ten "twórca" miał ojca :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”