Storczyki Mirki

Zablokowany
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mimo ,że u mnie praktycznie niewiele kwitnie to zdecydowałam pokazać chociaż te co skromnie kwitną.
Nagle i niespodziewanie zakwitło 2 kwiatkami dendr. Oriental Smile Fantasy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zakwitła dłuuugo wyczekiwana Cattleya Iwanagar aż 4 kwiatami , pachnie bardzo słodko , jest taka delikatna.
Reniu najbardziej się ciesze ,że cię nie zawiodłam i podołałam w doprowadzeniu do kwitnienia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejny kwiatek na x Gersenii

Obrazek

Dendr. Little Gem x tangerianum x minie

Kwitnie od maja , zostało jeszcze kilka antenowych kwiatków

Obrazek

Dtps. Purple Martin ma jecze sporo paków ale niestety brak słońca u mnie tego lata nie sprzyja ich rozwojowi, kluje sie kolejny pęd ale zapomniała go zrzucić na komp, pokaże jak będzie większy :tan

Obrazek

Obrazek

Znany już wszystkim Salmon Copper Star , lubię go za ten ognisty pomarańczowy kolorek

Obrazek

Podobnie jak ten osobnik czyli Dtps La Reine de porcelane

Obrazek

Tu w komplecie z dendrobium (ciągle i nieprzerwanie kwitnącym)

Obrazek

I cała reszta menażerii obecnie kwitnącej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/d9e144e437e8e0db]Obrazek[/URL}
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczyki Mirki

Post »

I to ma byc niewiele ;:219
Dendrobia to wiesz dla mnie najpiekniejsze i katleja, ale ten zolty z bordowymi kropami phalaenopsis jest na prawde sliczny.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

MirkaS pisze:Mimo ,że u mnie praktycznie niewiele kwitnie
A to mnie rozbawiłaś ;:306 faktycznie "niewiele" a ilością i różnorodnością "powaliłaś z nóg". Też chcę takie "niewiele". Oczywiście ostatnio rozkochałam się w Dtps, więc to one w pierwszej kolejności zachwycają mnie najbardziej. :uszy
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mireczko za przedmówcami, to niewiele to kawal roku :;230 . Oczywiście wszystkie są piękne, nie znam się za bardzo, ale Dendrobium Oriental Smile Fantasy najcudniejsze. To co nam najbardziej z reguły się podoba, temu oczywiście nie potrafimy zapewnić odpowiednich warunków - tak, to ja, dendrobiowy killer :twisted: . Zatem chylę czoło za dokonania. U siebie poza keiki na tym rodzaju nie dochowałam się kwiatów :oops: .
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mireczko, stwierdzeniem 'niewiele kwitnie', to nas oczywiście kokietowałaś prawda ? :D

Dendrobium - niby tylko 2 kwiatki, ale jaki efekt ;:215 No i Twoje kwitnienie. Śliczne te kwiaty !
Gratulacje też za kwitnienie Iwanagary. Coś wiem o tym, jak cieszy kwitnienie dłuuuugo wyczekiwane. Za to masz bonus
w postaci pachnących kwiatów :)
"Antenkowe" Dendrobium też mam w kolekcji, ale b.młoda roślinka i dopiero się rozrasta. A czy zakwitnie, to wielki znak zapytania.
Ma inną nazwę i ciekawa jestem czy będzie podobne ??
Dtps. Purple Martin chętnie dołączyłabym do mojej kolekcji. Mam słabość do tego rodzaju.
Kształt kwiatów jeszcze nieco inny niż u tych Dtps, co ostatnio pokazałam w moim wątku. Ale... jest PIĘKNY !
Ciekawa jestem co to za zapączkowana niespodzianka zakwitnie Ci wkrótce (ten osobnik pod żółtym Phal.o ciekawym kształcie płatków) ?

Dzięki za odpowiedź na temat Angraecum didieri :)
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Storczyki Mirki

Post »

Dendr. Little Gem x tangerianum x minie

Kwitnie od maja , zostało jeszcze kilka antenowych kwiatków



I bardzo fajny efekt mają te kwiaty, jeszcze takich nie widziałam.
,,Zwyklaczki'' też bardzo urocze, zwłaszcza ten pierwszy żółty w kropy ;)
Moje po przeprowadzce do bloku, mają w sobie nowe życie :;230 idą im korzonki, listki, kwitną,nawet jeden ma keiki.
Pozdrawiam - Justyna
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirko długo nie zaglądałam, wchodzę, a tu kwiaty mojego absolutnie ulubionego Oriental Smile Fantasy- tylko 2 ale przepiękne! Wiesz, u mnie też najlepiej rosną dendrobia, nawet botaniczne D.nobile zakwitło chmurą kwiatów, a OSF jest jedynym, który ledwo zipie :( Ma co prawda 3 keiki, ale nie wiem czy przeżyje na tyle długo, żeby je podtuczyć do odpowiedniego wzrostu. A właśnie- jak myślisz, kiedy można bezpiecznie odłączyć keiki tego dendrobium?
Inne kwitnienia też piękne, jak zawsze zresztą.
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Dziewczynki ;:180 ;:180 ;:180 dziękuje za tłumne przybycie z czego niezmiernie się raduję :)

kasia74 , Marta , Lucynko to nie była kokieteria , chodziło mi o wielkość kwitnienia, o ilość kwiatów , że są to u mnie po 2-3 w porywach trochę więcej kwiatów a mi się marzy cała masa jak u Asi czy u dzikiej - to miałam na myśli.

Lucynko myślę ,że nie jesteś zabójca dendrobium tylko masz za ciepłe mieszkanie one w większości wymagają przechłodzenia i okresu suszy ja tez do nich po raz drugi podchodzę i dopiero teraz jest sukces, człowiek całe życie się uczy ;:14

Asiu ,,pozazdrościłam" Ci pullcherrimy alby i tez kupiłam jeszcze nie wysłana jak dojdzie to pochwale się.
Wiesz mnie chyba bardziej cieszy podglądanie jak rośnie pęd od finału czyli kwiatka a szczególnie jak jest to pierwszy raz jak to było z Canhamiana czy Iwanagarą zaglądałam ze 3 razy dziennie :shock:
Jak się rozrośnie i zakwitnie Twoje antenkowe to porównamy i w razie co wymienimy się ?
Ten pę z paczkami to dalszy ciąg tego żółtasa plamistego ma 3 pędy na jednym kwiaty maja środek ciemny a drugi pęd jest cały w plamki ciekawe jaki będzie ten trzeci ?

,,Chyba" kupiłam dtps Purple Aida Gem i dtps. pulcherrima yellow i phal.equestris dlatego ,,chyba" bo nie dostałam potwierdzenia ale na 99 % będą moje :tan
Chodzi za mną jeszcze od dawna phal. Fimbriata . Pewnie ,,milion" dendrobiów bym kupiła gdyby było gdzie je upchać , bo dendrobia kocham najbardziej.

Justynko może tak być ,że w nowym domu mają lepsze miejscówki, więcej światła no i pewnie czuja że Tobie jest dobrze to i im też :)

Luisa wrzuć zdjęcie z tym zakeikowanym dendrobium zobaczę czy już ? , ja moje odcinam jak maja korzonki 3-4 cm ,
Moje OSF kwitło jesienią dlatego teraz nie spodziewałam się,żadnego kwiatka a tu niespodzianka. Może zaryzykujesz skoro ledwo dycha wsadzić do hydro ? Jak wiesz moje prawie wszystkie w ten sposób rosną i co najważniejsze kwitną .
Widzę ,że nie masz jeszcze swojego wątku więc wrzuć czasem jakieś kwitnące dendro :)

Czy któraś z was ma wiedze na temat rozmnażania dendrobiów, kiedyś czytałam coś o tym i nie mogę odnaleźć, wiem że odcinało się pęd i kładło na mchu ale nie wiem jakie długości ciąć czy bez korzonków czy z ? i innych szczegółów nie mogę sobie przypomnieć.

luczek95 jeżeli zajrzysz ,to obiecałam Ci zdawać relację z coel. ovalis to które rośnie w tradycyjnym podłożu ruszyło wiosna a w kamykach stało jak zaklęte i szczerze miałam go już wyrzucić bo nie widziałam oznak życia ale po przeniesieniu do szklarenki zapomniałam bo tam miejsca sporo a wczoraj zaglądam i ,,paczę" a on wypuszcza przyrost ;:138 teraz ciekawe który pierwszy - ewentualnie zakwitnie , na podobnej zasadzie rośnie dendr. OSF w kamykach już zakwitło a tradycja stoi zobaczymy co będzie dalej.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirko, cieszę sie że kupiłaś te storczyki. Świetnie, jak udaje się spełniać marzenia.
Super, że w tej grupce znalazła się Doritis pulcherrima alba. Lubię z innymi wymieniać sie spostrzeżeniami co do uprawy.
Ja na razie sie jej uczę i obserwuję, co storczyk lubi :)


Moje 'antenkowe' Denrdobium na razie jest mizerne. Ale... mam je dopiero bardzo krótko. Zobaczymy jak sobie poradzi.
Ja w Dendrobiach też nie jestem zbyt dobra. W czerwcu dostałam w prezencie Dendrobium nobile , całe w białych kwiatach.
Już przekwita. I niestety mam ciepłe mieszkanie jak Lucynka, więc niezbyt różowo widzę kolejne kwitnienie :/
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczyki Mirki

Post »

Dzięki Mirko za rady, moje keiki mają dopiero korzonki 1-2cm, to muszę jeszcze je podchodować. Co do hydro to wiem, że u niektórych daje super rezultaty, ale u mnie raczej wykończyłoby rośliny- mieszkam w UK, nad morzem, więc mam problem raczej z nadmierną wilgotnością, nie jej brakiem ;) Dendrobia siedzą na zewnątrz do końca grudnia, jesienią wilgotność jest sporo powyżej 90%, po podlaniu potrafią miesiąc być mokre. Żeby nie było- im te warunki bardzo się podobają, są soczyście zielone i wszystkie kwitną, tylko to OSF ma problemy.
Może też dlatego, że kupiłam (online) niezbyt udaną roślinę, niby dorosła a bardzo mikra.

Co do rozmnażania to widziałam dwie metody. Jedna to ucięcie 5-6cm kawałka psb (ale dłuższe też można) i położenie na mchu- korzonki nie mają znaczenia, bo można starą psb pociąć na kilka kawałków. Próbowałam, ale wszystkie kawałki mi zgniły niestety. Ale ostatnio widziałam sposób, gdzie psb się tnie na kawałki i wkłada razem z mokrym mchem do zamkniętej torebeczki foliowej zip-lock i zostawia na parę tygodni w cienistym miejscu. Tego zamierzam jeszcze sprobowac.
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Asiu
Dtps. przyszedł ale zobaczę go dopiero jutro i niebawem się pochwalę :heja (podobno są dwie roślinki ;:138 )
Z pewnością przesadzę do hydro i chętnie będę zdawała relacje jak mu się podoba. Kupione z tego samego źródła co Twoje jednak mam nadzieje ,że u mnie bez pasażerów na gapę :)

Luisko dziękuję za rady posadziłam wg I wersji ale chyba jakiś egzemplarz poświęcę na II eksperyment. Nie wiem czy z tym I da się coś zrobić bardzo marnie wygląda i chyba nic mu nie pomoże.

No faktycznie świetne masz warunki do uprawy ;:215 .

Część moich podopiecznych (ta niekwitnąca ) na wakacjach w szklarence , póki co pustki w domu, ledwie ....? doniczek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Ależ masz super szklarenke przydomowa i jak "wyposażoną" ;:138 Mi się marzy ogród zimowy i cały w kwiatach - pozostaje marzeniem bo nie mam wolnych pare dziesiąty tysięcy zł ;:14

Widzę że podobne zakupy ostatnio mamy. Ostatnio kupilam Phal. Equestris Apari i dziś mi przyszedł Doritis pulcherrima f. alba x coerulea. Ten drugi nie mam pojęcia jak będzie kwitł z tej krzyżówki, ale Doritis pul. alba też muszę sobie kupić ;:138
Mam nadzieję że swoje kwitnienia zaprezentujesz szybko, bo moje zakupy zbyt małe do kwitnienia. :(
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki Mirki

Post »

:wit
Kolekcja imponująca!
Zawsze pełna podziwu i uznania jestem dla tych, którzy hodują inne storczyki niż phalaenopsis. To wymaga odpowiednich warunków uprawy i dużo poświęconego czasu.
Moim faworytem pozostaje dendrobium Atroviolaceum x eximum. Jest piękne ;:oj Trzeba mu zrobić okres spoczynku, czy nie? Im dłużej na niego patrzę, tym bardziej go potrzebuję :wink:
Poza tym nieustająco poluję na phal. Cooper Star i dtps La Reine de porcelane. Kupiłam sobie podobnego dtps Black Palace, ale porcelanka dalej mi się marzy.

Wspaniała kolekcja i pięknie zaprezentowana. Gratuluję :D
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”