Gosia i róże

Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Gosia i róże

Post »

Właśnie jedną zatłukłam. U mnie szczególnie kochają Louise Older.

Pobiegłam do ogrodu sprawdzić lepiej, a tam na Tea Cliper czarno od bruzdownicy ;:145
Będzie drugie cięcie i to mocne. A tak się cieszyłam , że wszystkie przetrwały zimę ;:223
Awatar użytkownika
AnaAn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1963
Od: 10 gru 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gosia i róże

Post »

Gosia, fajnie że pokazałaś fotkę tego szkodnika. Ja w ubiegłym roku miałam róże powygryzane - półokrągłe wżery - to chyba jakieś chrabąszcze, tak? W tym roku polałam już ziemię przy różach ekologicznym preparatem przeciwko pędrakom Targetu, ale muszę zrobić jeszcze jakiś profilaktyczny oprysk, bo takie dziurawe liście bardzo szpecą krzewy.
Pozdrawiam, Ania
Ogród 100 róż cz. IV
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Gosia i róże

Post »

No niestety - lepszego zdjęcia szkodnika nie będzie - może gdybym miała zamiast Tamrona 90 - Canona 100 lub 180 to zdjęcie byłoby lepsze i większe.
Aniu - wżery mogły też zrobić gąsienice - chrząszcze zwykle niszczą płatki kwiatów i pylniki, są jeszcze osy które niszczą liście - wtedy liść ma kształt półokręgu - taki półksiężyc.
Nena - gorzej jak siadają i składają jaja na pędach róż kwitnących raz - miałam takie ataki na Celeste, Maiden Blush i wielu innych historycznych.
justi - ostrzeżenia są tu i na Rosie - jak zwykle coś mi się udaje zauważyć to zwykle o tym piszę.
Ewa - jak widzisz pokazała się już w innych miejscach. Wydaje mi się że w tym roku ma problem ze składaniem jaj bo dużo róż nie ma jeszcze pąków. O tym czasie zwykle już były widoczne.
Udało mi się podlać dziś większość róż - przez cały czas u mnie nie pada deszcz. Zapowiadają go na wtorek - pewnie i we wtorek nie będzie padać.
Zapowiada się przez to powtórka z rozrywki - zeszły rok.
Awatar użytkownika
beata68
1000p
1000p
Posty: 1745
Od: 13 lut 2011, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gosia i róże

Post »

Gosiu to mnie zmartwiłaś tą bruzdownicą. Czym opryskać, żeby zapobiec? Condifor może pomóc? Piękne słońce dzisiaj, choć jeden dzień majówki udany.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Gosia i róże

Post »

Aniu - tak wygląda Agnes:

Obrazek

jest na tle muru domu sąsiada, przy niej rośnie niewielka róża Hugona. Wcześniej nie pokazywałam jej bo jednak makrem jest trudniej zrobić zdjęcie, a ja Tamrona nie zdejmuje z aparatu - mam tylko 15 - 55 Canona. Zobaczymy jak będzie w tym roku i czy kwieciak się pokaże.
Beata - Confidor jest systemowy i daje radę - pytanie tylko czy masz kwiaty obok róż, jeśli nie to ze spokojem wieczorem lub rano możesz róże pryskać.
By nie było - na bruzdownicę jest potrzebny preparat systemowy czyli taki który wnika w głąb rośliny i krąży w sokach. Chodzi o to by zatruć rośliny od środka i te żerujące wewnątrz zatruć zanim zrobią szkody. Jak pamiętam w zeszłym roku w Mai w ogrodzie był wspominany preparat naturalny działający na bruzdownicę - podobno amerykański - niestety nie pamiętam nazwy preparatu. Ja nie pryskam chemią bo jednak obok róż mam dużo kwiatów kwitnących w obecnej chwili i nie zamierzam truć pszczół, bąków i innych zwierząt, męczę się z bruzdownicą mechanicznie czyli zgniatam larwy.
Awatar użytkownika
AnaAn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1963
Od: 10 gru 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gosia i róże

Post »

Gosia, ona jest ogromna ! To raczej nie jest 1m podawany przez Guillota. W takim razie trzeba będzie ją ciąć i nie oszczędzać :D

Gosia, zdaje się, że się dogadałyśmy... Ja w pewnym momencie opisywania przypadłości róży skróciłam nazwę odmiany i zamiast Agnes Schilliger pisałam Agnes, a ta druga rzeczywiście ma prawo osiągnąć takie rozmiary i nie ma się czemu tak dziwić. Sorry
Pozdrawiam, Ania
Ogród 100 róż cz. IV
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Gosia i róże

Post »

Widzisz Aniu jak trzeba być dokładnym przy pisaniu nazwy - jedno słowo, a kilka róż. Z tego co pamiętam Schillinger ma Majka - ja mam inne róże Guillota.
Awatar użytkownika
AnaAn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1963
Od: 10 gru 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gosia i róże

Post »

Mea culpa :oops:
Pozdrawiam, Ania
Ogród 100 róż cz. IV
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Gosia i róże

Post »

Poszłam szukać bruzdownicy, a znalazłam mszyce na Rose de Resht ;:131 - już?
I na różach "starych" (tzn nie tych sadzonych jesienią czy teraz) skoczka.

Gosiu dzięki za sygnał.
U Ciebie dalej sucho? U nas dwa dni weekendu padało i padało...
W takim razie życzę Ci deszczyku.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Gosia i róże

Post »

Dzięki Asiu - nadal sucho, 1 maja spadło kilka kropel - w drugiej części mojej miejscowości padało mocniej niż u mnie. Deszcze zapowiadają na wtorek - do tego czasu będę biegać z konewką lub wężem i podlewać wszystko w ogrodzie. Nawet zwykłych nasion warzyw nie posadziliśmy do gruntu - nic by z tego nie wyszło. Dziękuje za życzenia - oby się sprawdziły.
Awatar użytkownika
JSZFRED
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2842
Od: 1 lut 2008, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Ząbki

Re: Gosia i róże

Post »

Gosiu dzięki za ostrzeżenie jutro zrobie obchód, już pąki na różach super
Pozdrawiam Asiorek

Asiorlinki
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Gosia i róże

Post »

Ale dzisiaj ciepło - w słońcu u nas nawet 31 stopni, do tego silny wiatr.
Z tej pogody tylko róże cieszą:
Jacques Cartier:

Obrazek

UK w tym roku może będzie pnąca:

Obrazek

w niezapominajkach schowała się White Cartier:

Obrazek

Oglądałam róże i pąki kwiatowe ma rugosa Agnes - zwykle ma nr 3 przy kwitnieniu ale w tym roku ma spore spóźnienie sericea:

Obrazek
Awatar użytkownika
AnaAn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1963
Od: 10 gru 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gosia i róże

Post »

Pączuś na "mojej" Agnes wygląda bardzo optymistycznie :D
Pozdrawiam, Ania
Ogród 100 róż cz. IV
Zablokowany

Wróć do „Moje róże !”