Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Agneska
 Tytuł: Agneska - kwiaty, kwiaty, mnóstwo kwiatów w ogrodzie
PostNapisane: 14 sty 2016, o 16:34 
1000p
1000p

1 szt.
Witam serdecznie w moim ogrodzie. Cieszę się z Twoich odwiedzin. :wit

Mój ogród jest bardzo mały i mieści się na terenie jednego z ROD w Warszawie. Działeczka jest długa i wąska - miałam wyzwanie jak ją zaprojektować aby nie wydawała się tak mała, i aby były w niej jednak jakieś nieodkryte na pierwszy rzut oka zakątki. Inspiracją dla mnie są angielskie ogrody, a zwłaszcza angielskie rabaty bylinowe.

Kiedy przejęłam mój ogród był on jednym wielkim gąszczem chwastów. Trzeba było wyciąć spróchniałe drzewa owocowe i krzewy, zerwać całą darń i od nowa założyć trawnik, rozebrać starą altanę i wybudować nową, no i założyć rabaty i posadzić nowe krzewy. To była praca od podstaw ale dzięki niej mam taki ogród jaki chciałam mieć. Tak to wyglądało w 2004 r. - to już jest i tak o wiele lepszy stan działki niż zastałam - bo po gruntownym wycinaniu i odchwaszczaniu ...

Obrazek

Gdy się patrzy na zdjęcia poniżej (2016) trudno uwierzyć, że to ten sam ogród... Mój ogród ma teraz ponad dziesięć lat, nadal jest więc bardzo młody. Altana dzieli wizualnie ogród na dwie części - frontową z rabatami różano-bylinowymi i większą powierzchnią trawnika oraz tylną, która z zamierzenia ma mieć bardziej naturalistyczny, 'dziki' wygląd.

Obrazek

Nowa altana stoi na fundamentach starego domku. Wokół altanki rosną różne krzewy iglaste i liściaste (m.in. pięciorniki, berberys Thunberga Atropurpurea), pachnące wiciokrzewy pomorskie Serotina i Graham Thomas oraz drobniejsze byliny i rośliny cebulowe: przywrotniki ostroklapowe, bodziszki korzeniaste, bergenia sercowata, konwalie majowe, barwinek, przebiśniegi, ranniki, szafirki, niskie liliowce Bumble Bee. Uwagę przykuwa piękny, stary jałowiec przed altanką - najstarsza roślina w moim ogrodzie.

Obrazek

Kilka zdjęć ilustrujących jak ogród zmieniał się w czasie.

Od pustych miejsc na rabatach do 'dżungli' roślin:

Obrazek

Obrazek

Rośliny bardzo się rozrosły:

Obrazek

Zmieniające się koncepcje nasadzeń na rabatach - ciągle coś zmieniam aby nie było nudy:

Obrazek

Obrazek

Musiałam pozbyć się okrągłej rabatki na środku działki aby zrobić miejsce na drzewko i krzewy owocowe.
Obrazek

Agneska
 Tytuł: Re: Agneska - kwiaty, kwiaty, mnóstwo kwiatów w ogrodzie
PostNapisane: 14 sty 2016, o 17:10 
1000p
1000p

1 szt.
Frontowa część ogrodu

Na przodzie ogrodu założyłam rabaty różano-bylinowe. Na pierwszej rabacie, wzdłuż alejki przy której położona jest działka, rosną róże okrywowe the Fairy, rabatowe m.in. Kristall, pnące - Laguna i rambler, chyba Excelsa. Po zewnętrznej stronie siatki pnie się groszek szerokolistny. Oprócz tego na rabacie rosną jeżówki, rozchodniki okazałe i kamczackie, astry krzaczaste, chryzantemy zimujące w gruncie, liatry kłosowe, lilie i srebrzystoszara bylica. Wiosną kwitną szafirki i cebulice. Rośnie tam też aronia, z której przez ostatnie lata zbieram wystarczającą ilość owoców na wyprodukowanie około 50 słoiczków pysznego i zdrowego soku.

Pod kątem prostym do tej rabaty jest druga rabata różano bylinowa - z całym rzędem róż the Fairy i różą parkową Elmshorn. Za różami rosną piwonie i wysokie astry nowobelgijskie, a między różami gęsiówka kaukaska i szafirki. Rabatę "zamyka" piękny lilak Ludwig Spaeth, pod którym wczesną wiosną rośnie łan przebiśniegów i krokusów.

Te dwie rabaty rozdziela lekko zacieniony kącik. Pod srebrzysto-białymi liśćmi derenia białego Elegantissima posadziłam sporo niskich roślin cebulowych i skalnych - przebiśniegi, puszkinię cebulicowatą, tulipany botaniczne - m.in. późne, rogownicę kutnerowatą, gęsiówkę kaukaską, zawciąg nadmorski i pierwiosnki.

Rabata w różnych porach roku:

Obrazek

Obrazek

Niektóre z roślin rosnących na tej rabacie:

Przebiśniegi, krokusy, śnieżniki
Obrazek

Pierwiosnki, gęsiówki, puszkinie, szafirki
Obrazek

Cebulice, fiołki, niezapominajki, śniedki
Obrazek

Piwonie
Obrazek

Kosaćce, bylice, kocimiętki, tawuły gęstokwiatowe
Obrazek

Róże rabatowa Bonica, pachnący climber Laguna (górne, prawe zdjęcie), parkowa Elmshorn, rabatowa "śmietankowa" Kristall
Obrazek

Róża pnąca (Excelsa?), róża historyczna Louise Odier
Obrazek

Krwawnik, groszek szerokolistny, lilie, m.in. Black Beauty
Obrazek

Wiesiołki czworokątne, słoneczniczki szorstkie, rozchodniki kamczackie, kosmosy
Obrazek

Ubiorki, kosmosy, jeżówki, liatry
Obrazek

Odętka, rozchodnik wielki, marcinki
Obrazek

Jesienne chryzantemy zimujące w gruncie i winogrono
Obrazek

Agneska
PostNapisane: 14 sty 2016, o 17:25 
1000p
1000p

1 szt.
Od bramki wejściowej do altanki prowadzi wyłożona płytami ścieżka. Po lewej stronie tej ścieżki jest długa rabata w półcieniu, po prawej posadziłam niskie krzewy - tawuły, m.in. gęstokwiatowe, i pięciornik krzewiasty Abbotswood.

Na wiosnę na tej długiej rabacie rośnie rząd tulipanów mieszańców Darwina, od przodu strukturę rabaty tworzą bergenie sercowate. Środek i tył co jakiś czas wymieniam - a więc były tam omiegi w dużej ilości, potem rudbekie Goldsturm, potem czyściec wielkokwiatowy. W zeszłym roku dosadziłam więcej krzewów - niskie odmiany pachnących jaśminowców i hortensje bukietowe, a z bylin dodałam orliki, dzwonki brzoskwiniolistne i firletkę kwiecistą.

Rabata wzdłuż ścieżki wiosną, latem i jesienią:

Obrazek

Niektóre z roślin rosnących na rabacie wzdłuż ścieżki:

Narcyzy, ułudki
Obrazek

Tulipany
Obrazek

Barwinki, wilczomlecze, konwalie, tawuła Grefsheim
Obrazek

Bergenie, serduszki, bodziszki himalajskie Plenum, orliki
Obrazek

Ubiorki jednoroczne, goździki kropkowane, goździki pierzaste, jaśminowiec panieński pięknie pachnący
Obrazek

Dzwonki brzoskwiniolistne i przywrotniki ze kroplami rosy - "złotem alchemików"
Obrazek

Rośliny kwitnące w lecie:

goździki brodate, firletki kwieciste, tawułki chińskie, zawilce mieszańcowe
Obrazek

szparag lekarski, pęcherznica kalinolistna, róża pnąca NN, powój trójbarwny
Obrazek

Liliowce NN, lilie azjatyckie
Obrazek

tawuła japońska Anthony Waterer, wiciokrzew pomorski Serotina, powój trójbarwny, cynia
Obrazek

rudbekie i nagietki
Obrazek

Agneska
PostNapisane: 14 sty 2016, o 17:45 
1000p
1000p

1 szt.
Przechodząc do drugiej, tylnej części ogrodu - wzdłuż ogrodzenia po prawej stronie znajduje się kolejna rabata bylinowa, tym razem o nierównomiernym, podłużnym kształcie. Na rabacie tej rosną wysokie i niższe byliny znane z rustykalnych ogrodów: słoneczniczki szorstkie, przegorzan pospolity, chabry górskie, płomyki wiechowate, kosaćce syberyjskie, wiesiołek czworokątny, ostrogowiec czerwony, czosnki Purple Sensation, liliowce w kilku odmianach, nachyłki okółkowe, astry krzaczaste, nowobelgijskie i nowoangielskie a także rośliny w Polsce jednoroczne - werbena patagońska i lwie paszcze. Oprócz tego posadziłam tam krzewy - forsycje, kosodrzewinę i jałowiec.

Podłużna rabata w tylnej części ogrodu na wiosnę, latem i jesienią

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zakończenie historii o moim ogrodzie tylna, 'dzika' jego część z dużym orzechem włoskim, nadal owocującym, i posadzonymi przeze mnie krzewami: jaśminowcem wonnym, kalinami koralowymi, śnieguliczką, pęcherznicą kalinolistną Luteus. W tyle ogrodu za altaną jest kompostownik ukryty za pęcherznicą - bez własnego kompostu nie umiałabym uprawiać ogrodu. Pod orzechem i krzewami świetnie się mają bodziszek korzeniasty, konwalia majowa, dąbrówka rozłogowa, trzmielina Fortune'a, pióropusznik strusi, parzydło leśne, przywrotnik ostroklapowy, bluszcz i na wiosnę tulipany mieszańce Darwina. Dużą część zebranych orzechów pozostawiam miejscowym, zaprzyjaźnionym ze mną wiewiórkom.

Obrazek

Obrazek

I portrety niektórych roślin z tylniej części ogrodu:

Mahonie, forsycje, kalina Roseum, kalina NN
Obrazek

Czosnki złociste, lilak, czosnek szczypiorek, bodziszek korzeniasty
Obrazek

Czosnki Purple Sensation, chabry górskie, liliowce żółte, czyśćce wielkokwiatowe
Obrazek

płomyki wiechowate, smagliczki, werbeny patagońskie
Obrazek

późniejsze liliowce, kwitnące latem: Bumblee Bee i NN
Obrazek

lilie orientalne Corvara (?), przegorzany, marcinki jesienne
Obrazek

pigwowiec, pęcherznica kalinolistna Red Baron, firletka chalcedońska
Obrazek

Agneska
PostNapisane: 14 sty 2016, o 17:58 
1000p
1000p

1 szt.
Nie mogę pominąć w mojej wizytówce mojego miniaturowego balkonu gdzie upycham tyle roślin, ile się tylko da.

Różne 'odsłony' mojego balkonu:

Głównie rośliny jednoroczne z własnego siewu
Obrazek

Wersja tradycyjna, zakupione sadzonki:
Obrazek

Byliny:
Obrazek

Agneska
PostNapisane: 14 sty 2016, o 18:44 
1000p
1000p

1 szt.
Na zakończenie mojej wizytówki - moje domowe doniczkowce. Gdyby nie one jak przetrwałabym zimę?
Większość z nich wyhodowałam sama z małych sadzonek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziękuję za wizytę w moim ogrodzie. Mam nadzieję, że odwiedzisz mnie ponownie. Zapraszam.

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość