Bishop - podwórkowy eklektyzm

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Bishop - podwórkowy eklektyzm

Post »

Witam tych wszystkich, którzy zechcieli zapoznać się z moją wizytówką.

Może na początek wyjaśnię tytuł;

Dlaczego podwórkowy?
Do ogrodu mu za daleko, znajduje się na osiedlu domków jednorodzinnych i liczy zaledwie 8 arów. Jeśli odjąć od tego dom i wjazd, to zostaje około 6-ciu. Pełni funkcję użytkową (warzywniak), rekreacyjną (altana, grill, rozkładany basen), gospodarczą (szopa, kompostownik, kojec) i ozdobną (mam nadzieję, że już wkrótce). Więc w skrócie - podwórko :wink:

A eklektyzm? Drewno, kamień, cegła, kostka granitowa, płyty kamienne... Fragmenty leśne, słoneczne, zaciszne, rabaty, warzywniak - a wszystko na ośmiu arach :roll:

Moje zaiteresowanie tym, żeby coś zmieniać zaczęło się 2, może 3 lata temu - i od tego czasu mówię o tym "mój" ogródek.

Przegląd

Zacznę może od zdjęć poglądowych:


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać dominującym kolorem jest zieleń.
Ale na niektórych zdjęciach udało mi się uchwycić imitację gąszczu... :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Bishop - podwórkowy eklektyzm

Post »

Infrastruktura

Choć przez całe swoje pozostałe życie na wsadziłem tylu roślin, co przez ostatni rok, to jednak najpierw chciałem zrobić rzeczy nieroślinne - które poźniej nie wymagałyby przesadzania roślin. I tak sobie powoli dłubię:

Altana - zrobiona z brzozowych palików, jeszcze przez mojego Ś.P. Teścia. Obrośnięta winoroślą, świetne miejsce do przesiadywania i imprezowania

Obrazek

W planach przebudowa i powiększenie.

Moja pierwsza własnoręczna konstrukcja - krata, na której puścilem różę pomarszczoną. Pomysł kraty podpatrzony na Forum. A Rosa rugosa z myślą o nalewkach :wink:

Obrazek

Pomysł na odgrodzenie grilla od widoku z ulicy, i zielony pokój ze zwisającymi gronami kwiatów glicynii i złotokapu. Bliscy śmieją się, że to "brama do lasu" :) Do czasu, wierzę, że kiedyś będzie ładnie.

Obrazek

Kolejny pomysł - ścieżka, która miała mnie wybawić od manewrowania kosiarką między kłującymi drzewami i krzewami. Miejsce na razie suche i sloneczne. Więc wszystkie rośliny wymagające takich warunków upycham tam. Północna część sucha i zacieniona, ale o tym później :wink:

Obrazek Obrazek

Namiastka oczka wodnego - zanim powstanie, niech sobie coś już ciurka w ogródku:

Obrazek Obrazek

Podpatrzone w ogródku KaRo - stara, uszkodzona donica, która powinna zarosnąć "wylewającymi się" roślinami

Obrazek

I kolejny pomysł, który urodził się przy zwiedzaniu ogródka KaRo - podwyższona rabata. U mnie z roślinami kwasolubnymi:

Obrazek

Pergola, która ma uczynić wejście przyjemniejszym - ale na razie czeka na obrośnięcie różami i clematisami. Tak niechcący wyszła "japońska" :oops:

Obrazek

A to patio, które zrobiłem, bo nie chcialo mi się wciąż przestawiać donic przy koszeniu :wink: :

Obrazek

I wstrzymana do wiosny budowa murka, który rozpoczyna żwirową ścieżkę. Krzywy, nierówny, ale własny. Szkoda, że nie zacząłem nauki murarki w jakimś mniej exponowanym miejscu :roll:

Obrazek
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Bishop - podwórkowy eklektyzm

Post »

Rabaty

Kilka stworzyłem, następne planuję

Tulipany, żonkile, latem jednoroczne a w przyszlości żurawki, języczniki i wszystko to, co dojdzie do porozumienia z wiosennymi cebulowymi i zechce rosnąć pod jabłonką.
A przyczyna? Jak zwykle niewygodne koszenie...

ObrazekObrazek

Miejsce w cieniu pod jabłonką, którą niedawno wymieniłem na wiśnię. Też nie lubiłem tam kosić :wink:

Obrazek

Pod cisem. Modrzewnica wypowiedziała umowę, teraz są tam hosty, paprocie, i barwinek/trzmielina (czekam, aż się przedstawi)

Obrazek

A to kwaśna rabata w slońcu. Pierisy, skimmie (?), Magnolia, penstemon i azalie japońskie. Pod siatką amerykańskie borówki

ObrazekObrazek

I jej przedłużenie - nadal kwaśno, ale już w cieniu. Różaneczniki, azalie, borówki brusznice i konwalie:

Obrazek

Tu wsadziłem przypadkiem lilie, bo akurat to miejsce miałem przygotowane. Spodobalo im się (i mnie też :wink: ), żałuję jedynie że to bezwonne lilie azjatyckie, a nie pachnące orientalne. Jak sadziłem to tego nie wiedziałem :oops:

Obrazek

Poniższe Ilse Krohn Superior mają za zadanie zarosnąć siatkę i odgrodzić część podwórka od widoku z ulicy. Na razie się starają...

Obrazek

To zacienione miejsce pod leszczyną przeznaczyłem na hosty i różanecznika. Poziomki jednak najwyraźniej postanowiły je zaanektować:

Obrazek

Szkoda, że mieczyki trzeba co roku przesadzać. Bo ta rabata była dla nich wymarzona...

Obrazek

Tu w przyszłości ma być przejście. Na razie liliowiec i jednoroczne:

Obrazek

I tymczasowa lawendowa rabata, która zasłużyła sobie na to, żeby ją pozostawić w tym miejscu:

Obrazek

A jej przeciwna strona pod pergolą wyglądała wiosną tak:

Obrazek
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Bishop - podwórkowy eklektyzm

Post »

Rośliny

I ich zestawienia...
Wszystkie całkowicie przypadkowe :oops:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Bishop - podwórkowy eklektyzm

Post »

Kwiaty

Kolejny poziom zbliżenia

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Bishop - podwórkowy eklektyzm

Post »

Magia przyrody

To coś, co nas ciągnie do natury...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Bishop - podwórkowy eklektyzm

Post »

I wykorzystałem swój limit postów przypisany Wizytówce. :oops:

Dziękuję za odwiedziny, a gdyby ktokolwiek miał ochotę skomentować, to zapraszam do wątków mojej Powolnej Metamorfozy :wit
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
ODPOWIEDZ

Wróć do „WIZYTÓWKI ogrodowe Forumowiczów”