Zmniejszanie fotografi i opisy na fotkach w IrfanView [EDU]

Sekcja zapoznająca z możliwościami Forum
Zablokowany
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zmniejszanie fotografi i opisy na fotkach w IrfanView [EDU]

Post »

W związku, z licznymi pytaniami o sposób zmniejszania wielkości (rozdzielczości) fotografii. Chciałem polecić bezpłatny (freeware) program IrfanView 4.10 w Polskiej wersji językowej. Jest to cyt: "Najnowsza wersja szybkiej i cieszącej się bardzo dużą popularnością przeglądarki graficznej, o bardzo rozbudowanych możliwościach. IrfanView odtwarza zarówno pliki graficzne jak i multimedialne, oraz płyty Video CD. Umożliwia także, między innymi, katalogowanie plików, obróbkę i konwersję plików (również automatyczną), współpracę ze skanerem, dokonywanie zrzutów ekranowych, przygotowywanie wygaszaczy oraz wzbogacanie o opcjonalne moduły (plug-in'y) np. do odtwarzania
plików muzycznych .mp3. Główną siłę programu stanowią właśnie wspomniane plug-in'y - dzięki możliwości programu mogą być bardzo rozbudowane."


Uwaga! Program po zainstalowaniu przejmuje automatycznie rolę systemowej przeglądarki obrazów, co jest o tyle wygodne, że nie trzeba otwierać wcześniej programu, wystarczy kliknąć jedynie dwa razy na otwieranym pliku z np. fotografią, a program automatycznie otwiera się, pokazując wybraną fotografię, którą od razu można na nim edytować.

Proszę się nie zrażać, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że instalacja jest skomplikowana.
Jest ona, wbrew pozorom, bardzo prosta. Wygląda może skomplikowanie, lecz to dlatego, że starałem się wytłumaczyć, dosłownie, krok po kroku, wiedząc że są wśród nas osoby, które będą to robiły po raz pierwszy..

Program obsługuje się, w zasadzie intuicyjnie, a co za tym idzie, jest bardzo prosty w obsłudze.

=============================================================

Pobieramy i instalujemy program - "IrfanView"

Program pobieramy np. TUTAJ.

Po otwarciu się witryny, klikamy na >Pobierz program:
Obrazek

Otworzy nam się nowe okno, klikamy na >Zapisz plik:
Obrazek

Otworzy się nowe okienko, gdzie wybieramy miejsce w którym zapiszemy program.
Obrazek

Z zasady jest to "Dysk lokalny [C] > Program files, (w moim przypadku Dysk lokalny [D] > Program files, proszę się tym nie sugerować)
Obrazek

dzie tworzymy nowy folder klikając prawym klawiszem myszy na wolnej przestrzeni okna.
Obrazek

Po otwarciu się menu
Obrazek

klkamy na > Nowy> Folder
Obrazek

Obrazek

i zamieniamy "Nowy folder"
Obrazek

na nazwę programu "IrfanView"
Obrazek

zaznaczamy stworzony przez nas folder i klikamy (podwójnie na folderze lub na > Otwórz) a następnie > Zapisz
Obrazek

Obrazek

Wyszukujemy nasz nowo stworzony folder
Obrazek

Klikamy na ikonę "iview410_setup IrfanView Instaler" znajdującą się na naszym Dysku lokalnym[C:] w folderze >IrfanView
Obrazek

Uruchamia się instalator i pozostało nam już wykonać poszczególne kroki programu instalacyjnego.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedynie tutaj (poniżej) możemy odznaczyć (usunąć kilknięciem) "ptaszki" przy dwóch opcjach. Nie odznaczenie ich spowoduje wstawienie do naszej wyszukiwarki paska wyszukiwarki Google, oraz tego samego w pasku "szybkiego uruchamiania" w dolnym prawym rogu pulpitu.
Obrazek

Po usunięciu zaznaczeń .
Obrazek

klikamy na > Dalej , kontynuując instalację
Obrazek

Po zakończeniu klikamy na > Done
Obrazek

=============================================================

Pobieramy i instalujemy spolszczenie:

Automatycznie otworzy nam się witryna internetowa IrfanView, którą zamykamy,
Obrazek

oraz sam program, pozostawiamy go otwarty, przyda nam się później.
Obrazek

Teraz przyszła pora na pobranie spolszczenia do naszego programu.
Wchodzimy ponownie na witrynę z której pobieraliśmy IfranView

Klikamy na > IrfanView 4.10 Spolszczenie.
Obrazek

Pobieramy program z otwartego nowego okna klikając na > Pobierz program
Obrazek

Wybieramy folder z naszym programem,
Obrazek

po jego otwarciu otwieramy folder > Languages
Obrazek

i > Zapisz
Obrazek

Teraz przyszła pora aby rozpakować ten ściągnięty plik ze spolszczeniem. Wchodzimy do "Eksploratora Widows" klkając po kolei na > Mój komputer > Dysk lokalny [C:] > Program files .
Obrazek

> IrfamView
Obrazek

> Languages, otwieramy folder
Obrazek

Klikamy prawym klawiszem myszy na ikonę ze spakowanym plikiem >polski
Obrazek

Otworzy nam się menu, gdzie klikamy na >Otwórz.

UWAGA! Jeśli program nie otwiera się, to znaczy że nie mamy go na swoim komputerze i musimy go pobrać i zainstalować na przykład z stąd: WinRAR. Program potrzebny jest do rozpakowania skompresowanych plików.
Jeśli go już ściągniemy i zainstalujemy to powtarzamy krok >Otwórz, dotyczący pliku ze spolszczeniem.

Po otwarciu się WinRAR klikamy na > Wypakuj do
Obrazek

Teraz w otwartym okienku wybieramy >Moj komputer > Dysk [C] >Program Files> IrfanView > Languages
Obrazek

Obrazek

I klikamy > OK
Obrazek

Zamykamy win RAR
Obrazek

Tak wygląda teraz, mniej więcej, nasz folder "Languages"
Obrazek

Możemy zamknąć Eksplorator Widows.
Obrazek

Po zamnknięciu Eksploratora mamy otwarte okno z programem IrfanView w wersji angielskiej.
Obrazek

Klkiamy na > Options
Obrazek

I wybieramy z otwartego menu >Change language...
Obrazek

W otwartym oknie zaznaczamy > POLSKI.dll
Obrazek

I zamykamy okno kilkając na > OK
Obrazek

Angielskie napisy w oknie IrfanView zmieniły się na Polskie.
Obrazek

=============================================================

Praca z IrfanView:

Zmniejszamy wymiary (rozmiar) fotografii

Teraz już możemy zabrać się za obróbkę naszych fotek.
Klikamy na >Plik. W otwartym menu wybieramy >Otwórz
Obrazek

Wybieramy folder w którym mamy nasze fotografie (w moim przypadku jest to >Dysk{E] (inaczej mówiąc płytka CD z fotografiami)
Obrazek

Zaznaczamy wybraną fotografię.
Obrazek

I klikamy na >Otwórz
Obrazek

Tak wygląda otwarta fotografia w pełnym rozmiarze.
Obrazek

Teraz bierzemy się za zmniejszanie fotki. Klikamy na >Obraz
Obrazek

w otwartym menu wybieramy >Zmniejsz wielkość/Testuj...
Obrazek

W otwartym oknie "Zmniejsz wielkość obrazu" widzimy podane wymiary fotki przed obróbką.
Obrazek

W zaznaczone okno wpisujemy potrzebny nam wymiar, lub wybieramy go z prawej strony okna, w standartowych rozmiarach, zaznaczając którąś z opcji . Ja wybrałem zmianę w okienku z wymiarem. Pamiętajmy aby nie usuwać zaznaczenia w opcji
Obrazek

Tak to wygląda po zmianie wymiarów,
Obrazek

Klikamy na >OK
Obrazek

I mamy zmniejszoną fotografię, tyle tylko że przy zmianie wymiarów traci ona na ostrości.
Obrazek

W celu wyostrzenia fotografii klikamy na >Obraz
Obrazek

I w rozwiniętym menu na >Wyostrz
Obrazek

Tak wygląda gotowa już do zapisania fotka.
Obrazek

Teraz pozostaje nam już jedynie zapisać fotkę pod nową nazwą, aby nie zmieniać oryginału fotki, który zastanie w naszym archiwum.
Klikamy więc, na >Plik
Obrazek

i w rozwiniętym menu na > Zapisz jako...
Obrazek

W otwartym oknie "Zapisz obraz jako" wybieramy docelowy folder w okienku "Zapisz w" dla małej fotografii i zmieniamy w okienku "Nazw pliku"starą nazwę pliku z fotografią,
Obrazek

na nową.
Obrazek

Klikamy na > OK
Obrazek

W ten sposób mamy zmniejszoną , wyostrzoną i zapisaną pod nową nazwą fotkę,
Obrazek

W archiwum pozostaje nienaruszona duża fotka do ewentualnego dalszego wykorzystania. Praca nad fotką skończona, teraz możemy zamknąć program, o ile już nie będzie nam potrzebny.
Teraz już fotografię możemy śmiało wysyłać na Forum, za pomocą Fotosika, lub jakiegoś innego programu.

A to efekt końcowy:
Obrazek

=============================================================

Wstawiamy napis na fotografii:

Otwieramy fotografię >Plik > Otwórz. Ustawiamy kursor myszy w miejscu gdzie chcemy wstawić opis.
Obrazek

Naciskamy lewy przycisk myszy, kursor zamienia się w krzyżyk (+), trzymając naciśnięty przycisk zaznaczamy pole tekstowe.
Obrazek

Możemy zmieniać położenie pola tekstowego poprzez najechanie kursorem na którąś z linii pola, kursor zmienia się w podwójna strzałkę, trzymając przyciśnięty lewy klawisz przesuwamy linię.
Obrazek

Jak już ustawiliśmy pole tekstowe, klikamy w pasku narzędzi na >Edycja i >Wstaw tekst w zaznaczenie...
Obrazek

Otwiera nam się robocze okno "Dodaj tekst do obrazu"
Obrazek

W polu "Tekst" wpisujemy wybrany przez siebie tekst. Tekst możemy sformatować klikając w klawisz "Wybierz czcionkę"
Obrazek

Otwiera nam się nowe okno robocze, gdzie wybieramy czcionkę, jej styl, efekty oraz rozmiar i kolor. W rozwijanym menu "Skrypt" nie zmieniamy nic, to sposób kodowania, pozostawmy go domyślnym.
Obrazek

Po dokonaniu zmian klikamy na >OK.
Obrazek

po powrocie do pierwszego roboczego okna możemy dodać do napisu datę.
Obrazek

Czas
Obrazek

Tutaj wybieramy tło dla napisu, może być przeźroczyste (domyślnie), lub kolorowe.
Obrazek

Ja wybrałem przeźroczyste.
Obrazek

W polach "Przyleganie" Pozycjonujemy tekst w polu tekstowym. Ja wybrałem środek.
Obrazek

Kończymy pracę z edytorem tekstu klkając na >OK
Obrazek

Zapisujemy plik klkamy na >Plik > Zapisz jako...
Obrazek

W tym oknie zmieniamy nazwę pliku
Obrazek

i wybieramy folder w którym go zapisujemy klikając na >Zapisz
Obrazek

I gotowe, zamykamy program.
Obrazek

A to efekt naszej pracy.
Obrazek

=============================================================

Ps. Gdyby były jakieś pytania to zapraszam, w miarę moich możliwości odpowiem.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Świetny program zainstalowałem sobie. :D
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Pawle świetna robota.
Nie wiedziałam,że ten program tyle potrafi.
Może można w nim zmniejszyć jednorazowo więcej zdjęć?
Mam np. folder ze zdjęciami i nie chciałabym bawić się w zmniejszanie każdego
pojedynczo tylko od razu ustawić zmniejszenie wszystkich.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Aniu jednorazowo możesz zmniejszyć dowolną ilość zdjęć w programie Image Resizer

Możesz go pobrać np tutaj

http://www.programosy.pl/program,image-resizer.html
Pozdrawiam, Jagoda
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

flowers pisze:Aniu jednorazowo możesz zmniejszyć dowolną ilość zdjęć w programie Image Resizer

Możesz go pobrać np tutaj

http://www.programosy.pl/program,image-resizer.html
Owszem, w tym programie można zmieniać większą ilość zdjęć jednocześnie. Lecz chcąc mieć ich dobrą jakość trzeba ponownie otworzyć każde z nich aby popracować nad ostrością. Zmiana rozdzielczości (zmniejszanie fotek) powoduje zmianę ostrości fotki, mówiąc prościej pogarsza się jakość fotki.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Ja mam wersję 3.97.Czy ta nowsza mocno się rózni ? Czy warto jest ją instalować?
Jeżeli tak,to czy trzeba wcześniej odinstalować poprzednią?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Kaja pisze:Ja mam wersję 3.97.Czy ta nowsza mocno się rożni ? Czy warto jest ją instalować?
Jeżeli tak, to czy trzeba wcześniej odinstalować poprzednią?
Jeśli myślisz o IrfanView, to mam wersję 4.10. Wcześniejszej nie znam, lecz myślę, że ma więcej opcji, i w tej wersji ważną sprawą są tzw PlugIns (dodatki do programu). Możesz je ściągnąć z tej właśnie strony. Bardzo rozbudowują możliwości programu. Po ściągnięciu nowej wersji, zapisujesz je w folderze, domyślne jest to dysk C:/Program Files/ IrfanView/Plugins.
To samo dotyczy spolszczenia programu, ściągasz plik z językiem Polskim, z tej samej strony, w menu >IrfanView languages i zapisujesz po rozpakowaniu (w zipie) w folderze C:/Program Files/IrfanView/Languages. Teraz pozostało jedynie włączyć program, wybrać w >Options >Change language>Polish i ... hulaj dusza. :lol:
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Zablokowany

Wróć do „Pierwsze kroki na Forum. Informatory. Tutoriale.”