Prawa autorskie

Sekcja zapoznająca z możliwościami Forum
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prośba o wyjaśnienie - prawa autorskie itp.

Post »

Przyznam szczerze, że dokładnie nie mogę odpowiedzieć a tym bardziej natychmiast. Regulamin sporządzali / dopracowywali oddzielnym zleceniem prawnicy. Obecnie by dokładnie interpretować części regulaminu, analizując je, należałoby zatrudnić nowym zleceniem prawników do dokładnej interpretacji, co zapewne nie będzie szybkie a bez oficjalnie sformułowanego pisma do firmy Marolex raczej proces nie ruszy (musi nabrać oficjalnego toku i powinny być dokładnie sprecyzowane pytania ). I w tym trybie byłoby to możliwe oczywiście.

Od strony praktycznej , punkty te nie są wykorzystywane , jak widzimy przez Marolex. Jedyne Państwa zdjęcia pojawiają się tylko na stronie głównej forum w celach "ozdobnych"
Do dziś nie było ani jednego przypadku prośby o prawa do Państwa zdjęć lub ich sprzedaży.

Osobiście część regulaminu o której mówimy, postrzegam jako standardową formułkę chroniącą Państwa zdjęcia przed "firmami/użytkownikami trzecimi"

Jednak w przypadku potrzeby zanalizowania treści regulaminu (w przypadku niejasności ) proszę sformułować oficjalne pismo z zapytaniem na adres firmy MAROLEX Sp. z o.o. , najlepiej wysłać listem poleconym. Wówczas sprawa nabierze oficjalnego toku i na pewno otrzyma Pani odpowiedź.

Jedno jest pewne : autor zdjęć nigdy w żaden sposób nie traci praw autorskich do swoich fotek zamieszczanych na naszym forum (poprzez powyższe zapisy w regulaminie).
Może je także zamieszczać dowolnie w sieci - to są cały czas zdjęcia Autora , które może dowolnie wykorzystywać. Ja interpretuję to tak (jest to moje prywatne stanowisko nieoficjalne), że Marolex uzyskuje dzięki Regulaminowi prawo i swobodę zamieszczania tychże zdjęć np. na swoim forum i http://www.marolex.pl a na pewno nie jest celem handel zdjęciami (Marolexu to nie interesuje po prostu) i absolutnie nie obawiałbym się tego.



Pozdrawiam serdecznie
PS. W przypadku pytań pozostaję do dyspozycji po adresem:: admin (małpka) marolex.pl
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Prawa autorskie

Post »

Witajcie
chciałam wszystkich ostrzec przed wstawianiem czy korzystaniem na własnych stronach www
zdjęć czy grafik niewiadomego pochodzenia .
Moja koleżanka posiada hobbistyczną stronę internetową na której umieściła mapkę dojazdową do rodzinnej miejscowości swoich rodziców ( zaznaczę , że nie pamięta gdzie kopiowała mapkę . Miała od lat w swoim folderze i wykorzystała ją ) Dostała meila od firmy , że naruszyła ich prawa autorskie co oznacza iż obciążają ją karą pieniężną w wysokości 3,000.00 zł. Jest samotną matką z dwójką dzieci .Nie stać ją na zapłacenie takiej kary.Napisała do firmy ,iż umieściła to nieświadoma iż mapa podlega prawom autorskim, ze nie stać ja na zapłacenie takiej kary.Prosiła o ugodę i poinformowała , że usunie mapę ze strony i zamiast niej umieści przeprosiny.
Niestety prośby nie pomogły ugodę jaką zaproponowali to 2,000.00 zł .To opis w skrócie
Okazało się , że firma z tego żyje .

W internecie aż głośno na ten temat bo nie ona jedna jest " ofiarą "

forum gdybyście chcieli poczytać :

http://forumprawne.org/prawo-autorskie/ ... -mapy.html
Pozdrawiam - Iwona
Mój mały ogródek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Prawa autorskie

Post »

Od drugiej strony wygląda to mniej więcej tak:
- W przypadku naruszania praw autorskich należy...(radzimy)

Koleżanka użyła czyjejś własności do swoich celów. Tłumaczenie, że "nie pamięta skąd ją wzięła" jest delikatnie mówiąc nieprzekonujące. Jeśli firma jest w stanie udowodnić, że mapki są tożsame, to koleżanka ma problem. Ale...

Ale czy ta firma założyła sprawę w sądzie? Jest wyrok?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Prawa autorskie

Post »

Póki co jeszcze nie bo to stało się w zeszłym tygodniu. Ona jeszcze nic nie wie co będzie się działo dalej . Tak czy inaczej nie chciałabym być w jej skórze :(

Nalewka uważam jednak , że firma powinna podejść inaczej do tego to nie strona komercyjna a hobbistyczna jak już wcześniej wspomniałam .Myślę , że powinni zacząć rozmowę od upomnienia itp. a nie od razu kara i to jeszcze w kosmicznej wysokości. Z forum wiem , że firma przegrywa sprawy sądowe i piszą , że bliski jej koniec . Wyczytałam też w necie, że bywa, iż firma o której mowa, ponoć nie posiada już licencji na te mapki od kilku lat ( zakupione licencje były w innej firmie) czy aby na pewno prawnie ściągają pieniądze ?


Mam cichą nadzieję , że koleżanka wyjdzie z tego bez szwanku

Ale nie znam się na tym i polemizować nie mogę . :)

Tak czy inaczej bądźmy czujni i ostrożni :)
Pozdrawiam - Iwona
Mój mały ogródek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Czym podsadzić różaneczniki

Post »

sasanka_ pisze:O jeju ale masakryczne zasady (o zdjęciach mówię nie o hostach)
.
Regulamin forum 2.1 pkt k ;:108 ,a wszystko opiera się na prawie autorskim!
( później pousuwam te uwagi)
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
sasanka_
200p
200p
Posty: 289
Od: 10 maja 2011, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Silesia

Re: Czym podsadzić różaneczniki

Post »

ja jestem dyletantem ale zawsze mi się wydawało że jak się cytuje kogoś podając źródło to nie jest to łamanie prawa autorskiego. oczywiscie rozumiem że taki jest tu regulamin i nie mam zamiaru z nim dyskutować. to jest moja opinia o tych zasadach i tyle.
Ewa
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Czym podsadzić różaneczniki

Post »

To nie tak sasanka_ . Możesz publikować na warunkach na jakich właściciel pozwala. Dam Ci przykład
Np stronie szkółki P. Tomaszak http://www.tomszak.pl/ a w linku http://www.tomszak.pl/buy.php
..3.W przypadku niekomercyjnego wykorzystania moich (tj. Stanisława Tomszaka) zdjęć, mogę wyrazić zgodę na ich nieodpłatne wykorzystanie pod warunkiem podania autorstwa zdjęcia i odsyłacza do strony http://www.plantsphotos.net ...

albo strona z różanecznikami http://hirsutum.info/ ma na dole w linku Copyright policy -> http://hirsutum.info/copyright/index.html - niestety

itd, jak widzisz są też strony z info, że warunkiem jest umieszczenie linka źródła i autora pod publikowanym niekomercyjnie cudzym zdjęciem. Nie zawsze nasi moderatorzy to sprawdzają :D mimo, że my sprawdzamy :D

W tym przypadku nie wiem jaki jest warunek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Czym podsadzić różaneczniki

Post »

Moniko jak sądzisz jakie są szanse, aby moderatorzy sprawdzali zasady zamieszczania każdego zdjęcia z sieci? :shock: Toż to doby by brakło :roll: Dlatego zasada jest jedna i dla wszystkich - podajemy linki do stron, na których jest umieszczone zdjęcie.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Prawa autorskie...

Post »

Skoro ktoś umieszcza cudze zdjęcie sprawdzając wcześniej czy mu wolno a Moderator wycina od razu i wstawia link ze stosowną uwagą - więc może niech Moderator zwróci najpierw uwagę - wklejający zdjęcie może na taką uwagę moderatora odpowiedzieć że robi to zgodnie z prawem. Jeśli tak nie odpowie to rozumiem wycięcie. A jeśli moderator ma wątpliwości lub trochę czasu to czasem może sprawdzić sam.
W każdym razie ja kiedy będę wklejać cudze zdjęcie podpiszę, że jest zgodne z prawem (zrobię wszystko co trzeba) i wstawię link zasad określonych przez właściciela
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Witam, chciałbym na swoją stronę internetową wstawić zdjęcia roślin. Niestety u mnie w ogrodzie niektórych brak. Chciałbym zrobić je na prywatnej posesji, ale jak się to ma do praw autorskich? Trzeba spisać jakiś dokument? Jak on wygląda? Wiem, że jest tutaj dużo firm ogrodniczych którzy zakładają ogrody, a potem wstawiają zdjęcia z prywatnych działek na stronę. Może ktoś wypowie się?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdjęcia z prywatnego ogrodu a prawa autorskie

Post »

Zdjęcia ogólnie należą do fotografa, bądź do osoby zlecającej wykonanie zdjęcia.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zdjęcia z prywatnego ogrodu a prawa autorskie

Post »

Zgoda właściciela pisemna lub zawarta w umowie.
Hosta pisze:Zdjęcia ogólnie należą do fotografa, bądź do osoby zlecającej wykonanie zdjęcia.
On nie pyta o to do kogo należą zdjęcia czy może je opublikować bez zgody właściciela.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdjęcia z prywatnego ogrodu a prawa autorskie

Post »

PiotrekP pisze:Zgoda właściciela pisemna lub zawarta w umowie.
właściciela zdjecia czy rośliny? Zdecydowanie właściciela zdjęcia. A właściciel zdjęcia wie natomiast na jakich warunkach fotografował rośliny. (w niektórych ogrodach, zdjęcia robione są za opłatą czyli zgodą (opłata to w końcu taka forma zgody.).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze kroki na Forum. Informatory. Tutoriale.”