Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
LukaszNad
 Tytuł: Glebogryzarka spalinowa - jaką kupić ?
PostNapisane: 17 sty 2008, o 20:27 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Planuje otworzenie firmy zajmującą sie pielęgnowaniem oraz zakładaniem ogrodów. Związane jest to z zakupem niektórych ważnych narzędzi, i bardzo drogich jak np ; Glebogryzarka.
Chciałbym sie dowiedzieć jakie modele są godne uwagi (do 2300 zł).
Chodzi mi o sprzęt wydajny, trwały który będzie mocno eksploatowany.
Proszę was o radę
Pozdrawiam

nikodem
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lut 2008, o 17:46 
50p
50p
Ha, dobre pytanie!
Przede wszystkim gratuluję przedsięwzięcia i życzę powodzenia!
Zakupem glebogryzarki zajmowałem się też przed 2 laty. Kupiłem, jestem zadowolony, używam ją do własnych potrzeb.
Rozumiem, że skoro masz świadczyć usługi, to potrzebujesz uniwersalne narzędzie. Rozważania rozpocząłbym od mocy silnika. Są różne, najpopularniejsze, to 3,5 KM, 5 KM. Myślę, że warto kupić jak najmocniejszą. Ok. 5 KM powinno wystarczyć. Dalej, marka silnika. Proponuję jak najpopularniejsze, np. Briggs&Strt., Honda. Podobno włoskie Tekumshi często się psują.
Szerokość noży. Standardowo dokłada się co ok. 30-40 cm/para. A więc 3 pary noży, to szerokość robocza ok. 90 cm. I to powinno Ci wystarczyć.
Wreszcie producent samej glebogryzarki i jej model, a więc głównie chodzi o przenoszenie obrotów z silnika na noże, a co za tym idzie różne biegi pracy (w tym wstecz). Tu jest parę możliwości. Najpopularniejsze, to pasek klinowy lub przekładnia ślimakowa. Każde ma swoje wady i zalety. Pasek, to proste urządzenie, które się czasami urywa. Przekładnia – rzadko się psuje, wytrzymuje większe obciążenia, ale jak się już zepsuje bądź zatrze, to klapa…
W Polsce popularne są maszynki węgierskiego Robixa. Są w przyzwoitych cenach z różnymi silnikami i z różnym osprzętem, jeśli to Cię interesuje. Są też inne firma, ale myślę, że to drugorzędna sprawa – najważniejsze to silnik, szerokość robocza i rodzaj przełożenia.
Ja kupiłem glebogryzarkę właśnie w takim okresie jak teraz poprzez ofertę z allegrooo. Jednak spotkałem się ze sprzedawcą osobiście, wszystko sprawdziliśmy, działała dobrze, 2 sezony już wiernie nam służy. Zapłaciłem 1000 zł, a jest to sprzęt wartości 2,5 tyś (nowy). Dwa razy na miesiąc spulchniamy glebę, pracuje po ok. 2-3 godziny za każdym razem. Produkcja francuska, silnik Briggs&Straton 4,5KM, szerokość robocza 80 cm, napęd na pasek klinowy. Z urządzeniem nie mieliśmy kłopotów, chociaż nasze pierwsze próby pracy były trudne – ziemia zaraz po przeoraniu była bardzo nierówna i twarda. Teraz praca jest dużo łatwiejsza, choć też się człowiek namęczy…

I jeszcze jedno. Może najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem byłoby zakupienie traktora ogrodniczego (ok. 1 m szeroki) np. Kubota czy Iseki (na allegrooo można kupić w cenie 8-16 tyś.), do którego można podłączyć i glebogryzarkę, i kosiarkę, i pług, brony. Myślę że to by rozwiązało wiele Twoich problemów, pod warunkiem, że masz jakiegoś pick-upa, żeby to transportować.

P.S.
Z tego co pamiętam, to ci najbardziej aktywni ‘sprowadzacze’ używanego sprzętu z zachodu są gdzieś z Sycowa, a to chyba niedaleko Wrocławia…

PiotrBe
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lut 2008, o 18:45 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Również zakładam firmę ogrodnicza w tym roku, z ta różnića, ze dzialającą na terenie Poznania, więc tym bardziej zyczę powodzenia i otwartego rynku na usługi;)
Pytałem znajomego ogrodnika, odradził mi kupowanie maszyny z przekładnią, z tych samych względów o których pisał mój poprzednik - awaria bardzo kosztowna, natomiast łańcuch lub pasek zmieniasz na miejscu i można pracować dalej.
Dla mnie podstawą jest silnik hondy, na b&s raczej bym sie nie zdecydował, ze względu na moje zeszłoroczne doświadczenia z kosiarką z takim właśnie motorem. Po prostu tragedia do potęgi.
Ja znalazłem maszynę marki Pubert z silnikiem hondy i przekładnia łancuchową za ok 2600, poszukaj w gogolu, może Cię zainteresuje. Gdy tylko będę miał ja przetestowana chetnie posłuże radą.
Pozdrawiam

wojanna
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lut 2008, o 19:25 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Z doświadczenia wiem, że glebogryzarka z silnikiem poniżej 5KM nadaje się tylko do użytku amatorskiego, jeśli chcesz nią zarabiać zapracujesz się :)
Lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i kupić sprzęt, który posiada wałek odbioru mocy.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

nikodem
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lut 2008, o 23:50 
50p
50p
wojanna napisał(a):
Z doświadczenia wiem, że glebogryzarka z silnikiem poniżej 5KM nadaje się tylko do użytku amatorskiego, jeśli chcesz nią zarabiać zapracujesz się :)
Lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i kupić sprzęt, który posiada wałek odbioru mocy.

Popieram! Dlatego właśnie proponowałem koledze mały traktorek ogrodniczy, który będzie mógł wykorzystać do różnych celów, a glebogryzarka będzie jednym z możliwych elementów wyposażenia.

PiotrBe
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lut 2008, o 14:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Z doświadczenia i obserwacji wiem też, ze traktorkiem ogrodniczym nie wszędzie da się wjechać, więc moim zdaniem lepiej dokupić go później, a jako rzecz pierwszej potrzeby kupić glebogryzarkę "ręczną" - oczywiście mocniejszą niz 5KM. Traktorek, ma dużo więcej zasstosowan niż zwykła glebogryzarka, ale tez więcej kosztuje, a maszyny typu VARI - traktorek, który po odkręceniu kół i założeniu noży staje się glebogryzarka, niestety są drogie w przypadku naprawy przekładni no i naprawa jest długotrwała w porównaniu do wymiany łańcucha, o czym pisałem wcześniej.
Dobre są też glebogryzarki z silnikami diesla, którymi dużo pracowałem w Niemczech- idealne do uprawy ciężkiej ziemi, zwłaszcza modele na kołach żelaznych- niestety waga minusem staje sie w przypadku koniecznosci załadowania maszyny na skrzynie dostawczaka. Drugą sprawą jest to że nie wiem czy w naszych warunkach jest sens kupować tak mocne maszyny, bo do najtańszych nie należą.

LukaszNad
 Tytuł:
PostNapisane: 1 mar 2008, o 22:27 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Dziękuje za wszelkie uwagi, są bardzo cenne. Traktorek niestety odpada (za duże koszty niestety) Planjue zakup jednej z glebogryzarek vikinga model vh 540. Z prezkładnią ślimakowa z silnikiem b&s z biegiem wstecznym. Może ktoś z Was wyrazi opinie na temat tego modelu. Dzięki za zainteresowanie tematem.Pozdrawiam

Kaśka33
 Tytuł:
PostNapisane: 14 mar 2008, o 22:54 
100p
100p
Też kiedyś miałam taki pomysł (zakładanie ogrodów). Dobrze, że nie kupiłam wtedy glebogryzarki, bo nie wytrwałam długo przy tym pomyśle. Wypożyczałam taką jaka mi była potrzebna w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Na początek to bardzo dobre rozwiązanie. Po pierwsze poznajesz swoje potrzeby a po drugie na pierwszych ogrodach możesz zarobić na konkretny sprzęt.

Pozdrawiam :wink:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Andzia11111111, BartekOpole i 28 gości