Woda ze studni, zbiornika na deszczówkę i z sieci na jednym wyjściu.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
kimer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2016, o 02:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Woda ze studni, zbiornika na deszczówkę i z sieci na jednym wyjściu.

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Czytuję od czasu do czasu to forum ale zalogowałem się, aby napisać ten post.
A mianowicie, proszę o podpowiedzi rozwiązania takiej sprawy:

Obrazek

Powyżej schemat poglądowy.

Chodzi o to że:
Planuję wyprowadzenie na 0,5ha ogród, wody z trzech źródeł:

1; Ze studni kręgowej. Średnica 1m, głębokość 4m, lustro wody na 1,6m.

2; Ze zbiornika na deszczówkę. Zbiornik po szambie, do którego doprowadzona jest woda z dachu domu. 2,6m x 7,5m i głęboki ok 1,2m.

3; Z sieci wodociągowej

Plan jest taki: Potrzebuje wodę na ogrodzie. Tam mam w 4 miejscach doprowadzoną wodę w rurach PE 1 1/4cala. Woda bd używana do zraszaczy, kroplowników i wszystkiego do czego woda przydaję się w ogrodzie. Najprościej byłoby połączyć to z wodą z sieci, ale szkoda nie wykorzystać lepszej wody ze studni i deszczówki.
Dlatego planuje tak to połączyć, żebym, mógł regulować skąd mam czerpać wodę.

Wymyśliłem to tak:
Woda ze studni 1, pompą idzie do zbiornika 2, a stamtąd pompą ciśnieniową, na ogród.
W momencie kiedy kończy się woda w zbiornikach, przełączam sobie na wodę ze sieci.

Wykopałem dodatkową studnie tzw "techniczną" nr3. Ona ma 1,5m głębokości i jest szeroka na 1,2m, żeby było wygodnie.
W niej planuję umieścić zawory i elektrozawory, ewentualnie hydrofor jeśli potrzebny, sterowanie pompami 1 i 2. W niej również znajduję się 3fazowy prąd.

Myślę sobie tak. W studni 3, będą znajdować się dwa włączniki. Jeden do uruchomienia pompy 2 i elektrozaworu linii zbiornika 2, drugi do elektrozaworu który uruchomi przepływ wody z sieci.
Nie wiem czy jest taka możliwość że jeśli skończy się woda w zbiorniku 2, automatycznie uruchomi się pompa przepompowująca ze studni1 do zb2?

Przepraszam za zagmatwanie. Jeśli czegoś nie napisałem proszę pytać, wiem że jest to nie małe przedsięwzięcie i jeśli nie dostanę pomocy skończy się na wezwaniu fachowców i sporym koszcie dodatkowym...

Pytania:
Jaką pompę do studni 1? (gł 4m, lustro wody 1,6m oddalenie do zb 2 ok 10m) Będzie ona stale zanurzona i musi posiadać pływak. Trzeba kupować taką za 500-700zł czy takie jak na allegrooo za np200zł? link-ciach/KaRo

Jaką pompę do zb na deszczówkę. Ona musi podać ciśnienie na ogród ok 60 - 70metrów. Czy może to być pompa ciśnieniowa czy musi być hydrofor. Ciśnienie na wyjściu na ogrodzie chciałbym mieć nie niższe niż 2,5bara. Tu podejrzewam że pompa bd mnie kosztować ok 1000zł..

Jakie elektrozawory, filtry, zawory zwrotne i gdzie. Pytań mam jeszcze wiele, ale czy w ogóle ktoś się podejmie mi pomóc?

To może jeszcze raz dla wyjaśnienia.
Podlewam sobie ogródek i w tym celu uruchamiam sobie linie z pompą ze zbiornika na deszczówkę. Kończy się deszczówka, załącza się pompa ze studni 1 i dolewa się do zbiornika na deszczówkę i dalej sobie podlewam, ewentualnie czekam aż przepompuję dost ilość wody.
Kończy się woda w zb 1 i 2, lub wolę aby leciała z sieci lub z jakiegoś innego powodu, wyłączam linie z wodą "darmową" i uruchamiam zawór z wodą z sieci. I tyle.. Da radę?? :?:
Obrazek
sadrak
50p
50p
Posty: 61
Od: 16 mar 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Woda ze studni, zbiornika na deszczówkę i z sieci na jednym wyjściu.

Post »

Witam,
Temat nie jest zbyt zagmatwany - dzięki rysunkowi poglądowemu :D .
1. Pompa w studni nie będzie droga gdyż jej głębokość to tylko 4m. Pompy to których podałeś link są to pompy do wody brudnej - ich cena jest bardzo przystępna. Mają one zwykle dobrą wydajność lecz podają niskie ciśnienie. Zatem jeśli chcesz ją wykorzystać to pamiętaj o dwóch rzeczach - wybrać pompę o jak najwięszej wysokości podnoszenia i drugie - wodę poprowadzić wężem co najmniej 3/4 cala lub o większym przekroju. Pompa ta sprawdzi się wtedy dobrze to przelewania wody z punktu A do punktu B.
2. Pompa w zbiorniku na deszczówkę będzie musiała już podawać odpowiednie ciśnienie do instalacji więc - albo mały hydrofor (z filtrem na króćcu ssącym) lub pompa zanurzeniowa ale nie taka jak wyżej. Musi ona podawać odpowiednie ciśnienie + wydajność. Tu musisz sobie policzyć ile będzie pracować jednocześnie spryskiwaczy i jaki będzie ich sumaryczny wydatek wody (plus naddatek na opory w instalacji). Ponieważ będziesz miał linie kroplujące - obstawiałbym za małym zestawem hydroforowym z zabezpieczeniem suchobiegu lub dodatkowy pływak.
3. Zawór zwrotny na wyjściu z pompy "ciśnieniowej" i co najważniejsze - zawór antyskażeniowy na wyjściu wody z sieci!!!.
4. Jeśli będziesz przełączał ręcznie zbiornik - wodociąg to w sumie tyle. Jeśli ma się przełączać automatycznie na sieć jak zabraknie wody w zbiorniku to już sterownik + elektrozawory...
pozdrawiam
kimer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2016, o 02:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Woda ze studni, zbiornika na deszczówkę i z sieci na jednym wyjściu.

Post »

Dzięki za odpowiedz :D
Jednak:
1:Ta pompa to raczej najmniejszy problem. Jednak sporo ludzi narzeka na trwałość. Może znasz pompę która jest wyjątkowo trwała? Będzie ona zanurzona stale bez wyciągania nawet zimą.

2:
Alko hydrofor HWF 1004, Co myślisz o tej? Posiada filtr i zawór zwrotny. I do tego np to: Regulamin forum,nie umieszczamy linków do żadnych portali aukcyjnych/KaRo

3:W/w zawór zwrotny jest przy pompie. Antyskażeniówkę się zamontuje.

4:no właśnie, wolałbym sterownik z elektrozaworami.. Jednak, nie orientuję się, jaki można zaadoptować do tego celu. Bo chyba taki od nawadniania się nie sprawdzi?
sadrak
50p
50p
Posty: 61
Od: 16 mar 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Woda ze studni, zbiornika na deszczówkę i z sieci na jednym wyjściu.

Post »

No cóż...

1. Co do pompy to nie mam przeglądu - popytaj u sprzedawców co polecają.
2. Wygląda ok tylko sprawdź czy jest dostosowany do pracy ciągłej - w przypadku spryskiwaczy będzie spore zużycie wody i przy zbiorniku 20l to będzie pewnie chodził na okrągło (sprawdź jego wydajność vs. ilości spryskiwaczy które ma naraz obsługiwać). Przy linii kroplującej nie zapomnij o reduktorze ciśnienia.
3. ok
4. Po dłuższym zastanowieniu myślę że nie byłoby to może zbyt skomplikowane i można by to połączyć ze sterownikiem nawadniania... Po drodze musiałby być przekaźnik który na podstawie pływaka (lub czujnika poziomu) w zbiorniku przełączałby zasilanie na pompę lub na zawór od wodociągu. Oczywiście tory prądowe pompy (220v) i elektrozaworu (zwykle 24v) całkowicie rozdzielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”