Rusztowanie dla malin i jeżyn

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rusztowanie dla malin i jeżyn

Post »

Planuję posadzić maliny i jeżyny na dł. 16,0 m. Konieczne będzie rozpięcie drutów/linek poziomych dla podtrzymania pędów. Czy ktoś może mi doradzić, jakie słupki, jak zamocowane i w jakim rozstawie.
W oparciu o intuicję ;-) mam taki plan:
Słupki 45x45x1800 mm w rozstawie 1,60 m. Każdy słupek wstawiony do ocynkowanego ostrza (podstawy słupa) 46x46x550 mm. Aby usztywnić konstrukcję górą puściłbym poprzeczki - też o przekroju 45x45 mm. I pierwszy, czwarty, siódmy i szesnasty słupek dodatkowo zamocowałbym prostopadłą poprzeczką do słupków istniejącego ogrodzenia (tak wychodzi mi z rozstawu słupków tego ogrodzenia). W słupkach przewierciłbym otwory i przeciągnął powlekany drut wiązałkowy fi 2,70 mm na czterech wysokościach - licząc od ziemi: 40 cm, 80 cm, 120 cm i 160 cm. A potem bym usiadł i podziwiał... ;-) Co o tym sądzicie? Nie mam doświadczenia - jeśli chodzi o sztywność wbijanych słupków, to co najwyżej mam wyczucie do słupków parawanu i piasku plażowego, żeby nawiązać do zbliżających się wakacji... ;-)
Sytuacja na razie wygląda tak:

Obrazek

******

Uprzejmie proszę Moderatora o nieingerowanie w lokalizację tego wątku i o niełączenie go z innymi moimi wątkami, szczególnie z tym, który dotyczy drzew i krzewów owocowych oraz sposobu ich sadzenia. Niniejszy wątek dotyczy zagadnień innych - "konstrukcyjnych" - i jest skierowany do osób, które majsterkują i niekoniecznie muszą znać się na sadzeniu malin i jeżyn, ok?
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rusztowanie dla malin i jeżyn

Post »

Na 16 m potrzeba 5 słupków.
Na skrajnych daj zastrzały (słupki wkopane od środka pod kątem 45*).
Słupki betonowe wkopane lub metalowe zalewane betonem.
3 środkowe na głębokość 60 cm, skrajne jak dasz rady to głębiej.
Drut 2,2-2,5 mm średnica drutu, nie musi być powlekany. Naciągnięty napinaczami.


Jak nie wiesz skąd wziąć słupki, to zawsze możesz kupić np. w Castoramie słupki ogrodzeniowe - będą po około 20-25 PLN, do tego jest cały system obejm, napinaczy, mocowań - wszystko sprawdzone i działa.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rusztowanie dla malin i jeżyn

Post »

Te słupki będą drewniane jak się domyślam?

Prościej niż wiercić otwory i przeciągać drut byłoby drut puścić przy słupkach i go do nich przykręcić wkrętami.

Jeśl zaś słupki metalowe to jeszcze prościej bo są takie specjalne uchwyty do drutu naciągowego:
https://www.google.pl/search?q=uchwyty+ ... MQ_AUIBigB
wkręcasz to, wkładasz drut i dokręcasz.

Ja mam na tym całe ogrodzenie zrobione i świetnie się to sprawdza.
Tak samo zrobię dla rusztowania pod maliny i winorośla (ja mam właśnie słupki metalowe).

Może warto zastanowić się nad słupkami metalowymi zabetonowanymi w ziemi? To pozwoli Ci zmniejszyć ich ilość znacznie (wystarczy co 4-5m bo będziesz mógł na nich mocno naciagnąć drut i uzyskasz ten sam efekt jak przy słupkach co 1,6m na kotwach) - a więc może i opłacalność będzie porównywalna albo i lepsza a trwałość na pewno.

Kotwy też kosztują - jak policzyć ich ilość + słupki to może wyjdzie taniej a pewniej.

Nie doycztałem jaka ma być całkowita długość tego szpaleru ale zakłądając (jak dla siatki), że mocniejszcze słupki ze skośnymi poprzeczkami wystarczy dać co 50m, to jeśli to masz do 50m, to wystarczy, że skrajne słupki podeprzesz.

Nie ma potrzeby wtedy dawać żadnej poprzeczki na górze (drut wystarczy).

Jeśli dodatkowo dołki byś wiercił a nie kopał, to na całość Ci wyjdzie kilka worków cementu - takie coś da się zrobić nawet bez betoniarki tylko ręcznie mieszając.

Ja takie konstrukcje robiłem pod winorośle i aktinidie (ale jeszcze nie zawiesiłem drutów) - możesz zerknąć do mojego wątku - coś tam widać na którymś zdjęciu.

W moim przypadku - jeden szpaler 50m pod winorośle i maliny a drugo 40m ale z dospawanymi poprzeczkami w literę T pod aktinidie - w sumie jak pamiętam wyszło 13 słupków. Dobrze to sobie zaplanowałem i kupiłem rurki w skladzie budowlanym (można poszukać na złomowiskach ale wolałem mieć wszystkie takie same a nie każdy z innej parafii), "wąsy" i poprzeczki dospawałem sam (kilka elektrod), do tego farba (ja akurat miałem ale przy małej ilości mała puszka załatwi sprawę), 4 worki cementu, piach (pozostałość z budowy) i mieszanie ręczne metodą "przerzuć z kupki na kupkę 4-5 razy).

Całkowity koszt zamknął się chyba w kwocie 300zł - a trwałość jakiej nie uzyskasz przy drewnie.


EDIT: Widzę, że odpisywaliśmy razem. Teraz też doczytałem, że to ma być 16m (tym bardziej nie wiem jak Ci wyszedł słupek numer 16 skoro zakładasz co 1,6m).

Potwierdzam - wystarczy słupków.
Te z Castoramy - nie próbowałem - ale jak kupisz rurkę na składzie budowlanym to wyjdzie ok 10-12zł za rurkę ogrodzeniową - w większości przypadków utną Ci na wymiar - jednak pozostanie Ci pomalowanie - pewnie te gotowe już są malowane.

Ja byłem w firmie co robi siatki i ogrodzenia i chciałem kupić te 13 słupków - policzyli mi po 30zł (ale ja chciałem 2,5m - standard to jest 2m bo tak im najwygodniej ciąć bez odpadów ze sztangi 6m). Uznałem, że się nie opłaca skoro mogę mieć taką rurkę za ok 12zł.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rusztowanie dla malin i jeżyn

Post »

Panowie, dzięki za zaangażowanie. Widzę, że obydwaj jesteście zwolennikami słupków metalowych i betonowania. W sumie tego nie napisałem, ale ze względu na sąsiadującą z miejscem sadzenia architekturę działkową, tj. nowoczesny drewniany domek w stylu "modernizmu działkowego" ;-), wolę ładnie pomalowane drewno jako materiał na konstrukcję rusztowania.

Zastanawiałem się jednak przez chwilę nad słupkami metalowymi, ale te wyższe (interesuje mnie wysokość nad gruntem ok 180 cm - chcę się nieco "odciąć" od alejki działkowej) są dość drogie. Jednak głównym powodem rezygnacji była jednak metoda osadzania takiego słupka - betonowanie. Chcę go uniknąć - duży nakład pracy, dość brudna praca (chodzi o trawnik wokół, nie o mnie ;-)) i w sumie to wielkość fundamentu spora. A z takim ostrzem sprawa jest prosta - jak dobrze pójdzie wbiję je zaraz obok obrzeża trawnika, nie robiąc przy tym zamieszania.

Jeśli chodzi o przypory, tj, skośne elementy - też niestety odpadają. Uznaję tylko kąty proste ;-). Mam już zaprojektowany taras w sposób, który eliminuje zastrzały (rysunek poglądowy w tym wątku) i chcę zachować konsekwencję. Ale czując, że trzeba to usztywnić wymyśliłem te poprzeczki do słupków płotu.

Generalnie w moim pytaniu chodziło mi bardziej o to, jak zachowują się takie stalowe szpikulce przy słupkach o wys. 1,80 m. W zasadzie wszystko pochodzi z supermarketu budowlanego i sąsiaduje ze sobą na półkach, więc zakładam, że powinno się sprawdzić zmontowane na działce, ale wiecie, jak to jest: kwestia rozstawu, przekroju słupka (są jeszcze 70x70 mm) itd.

Jeśli chodzi o zaczepy na drut, to rozpatrzę nowe możliwości. Zakładałem początkowo, że wkręcę w drewno takie oczka na gwincie, ale potem doszedłem do wniosku, że pobawię się w wiercenie, bo będzie ładniej. Choć niekoniecznie mocniej ;-)

Cena... Kosztorys w oparciu o supermarket dla 11 słupków i szpikulców, drutu wiązałkowego, 2 słupków na poprzeczki, 10 słupków jako ewentualne zwieńczenie:
- ostrze ocynkowane 46 x 46 x 550 mm: 11 x 11,78 zł = 129,58 zł
- kantówka 4,5 x 4,5 x 180 strugaczka frezowa: (11+2) x 8,98 zł = 116,74 zł
- drut wiązałkowy OPP 2,70 mm x 80 m powlekany: 22,73
- ew. zwieńczenie - znów kantówka 4,5 x 4,5 x 180 strugaczka frezowa: 10 x 8,98 zł = 89,80 zł
co daje razem 269,05 zł lub 358,95 zł (do tego czarne wkręty do drewna, ale zostało mi sporo różnych z budowy domku)

PS. Marcinie, wszedłem w wątek z Twojej stopki. Powalający różnorodnością ;-). Podziwiam rozmach przedsięwzięcia i determinację w realizacji, ale dzięki temu, po lekturze, mam wiele początkowych zagadnień z głowy ;-) Już znalazłem coś dla siebie - agrest pienny (chcę mieć wszystko co się da na pniach - ładniejsze, można formować), winorośl, może kiwi... W odpowiednim czasie popytam, jak Tobie idzie. I pochwalę się wtedy swoim kompostownikiem - bo widzę, koncepcje mieliśmy bardzo podobne - teraz tylko mała zajawka jeszcze nieskończonego (czyli taki off-topic ;-)):

Obrazek
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rusztowanie dla malin i jeżyn

Post »

Jęśli masz rzeczywiście preferencje w kierunku drewna to tutaj nie ma co za bardzo się "przekonywać" - tym bardziej, że Twój kosztorys wcale nie jest taki zły (jeśli brać pod uwagę koszty).

Dojdzie Ci jeszcze tylko praca i materiał na konserwację tego (dlatego ja wolałem metal bo zrobione raz na dłużej a nie bardzo wyobrażam sobie malowanie za kilka lat drewna jak wszystko będzie zarośnięte). A jak wiadomo - te "niedrogie" marketowe słupki to nie jest drewno orientalne czy modrzew syberyjski - więc trzeba dobrze zabezpieczyć.

Co do konstrukcji - nie sądzę by to był priorytet bo maliny nie będą tego za bardzo obciążać a i tak prawdopodobnie co rok większość będziesz skracał/wycinał. Co innego jakby to miała być konstrukcja pod pnącza wieloletnie, które z czasem nabierją masy (aktinidie, wisteria itp).

Więc wydaje mi się, że będzie ok.

Co do agrestu piennego (jak i porzeczki) - mam mieszane uczucia. Wygląda to fajnie ale wymaga dobrych palików lub wręcz ramek (rusztowania). W moim przypadku rośłiny pięknie ruszyły w pierszym roku i są mocno obciażone masą liści i owoców - z tego powodu jedna się ułamała w miejscu szczepienia. Czytałem też opinie, że to bardziej efekt wizualny niż praktyczny, gdyż normalną pożeczkę też można fajnie wyprowadzić i formować od ziemi.
Na pewno jest inny plus (poza wrażeniami wizualnymi ale to kwestia gustu) - jeśli masz je w trawie i jeździsz kosiarką to koła piennego łątwiej wykosić.

P.S. Co do kompostownika - Twój w porównaniu z moim to "wyższa myśl technologiczna". Podziwiam bo wygląda to fajnie i przemyslanie. Ja poszedłem na łatwiznę - założyłem, że zrobienie kompostownika nie może mi zająć więcej niż pół godziny do godziny - i tak oto powstała ta moja prowizorka.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rusztowanie dla malin i jeżyn

Post »

Jeśli chodzi o coroczne wycinanie - celuję w maliny owocujące na pędach jednorocznych, aby można było po owocowaniu wyciąć je przy ziemi i finito. Nieco trudniej z jeżynami. Poza Reubenem jest jeszcze jedna nowa odmiana, owocująca na pędach jednorocznych, podobno bardziej przystająca do naszych warunków - PrimeArk 45. Może uda mi się ją zdobyć. W każdym razie założenie jest takie, aby na jesieni została tylko goła konstrukcja drewniana (stąd dbałość o jej estetykę). I sam pomysł na konstrukcję, bo nie wyobrażam sobie corocznego wyplątywania pędów z oczek pobliskiego ogrodzenia, na którym teoretycznie też można by było puścić te pędy. Istotną informacją dla mnie jest to, że, jak piszesz, tę pędy nie będą zbyt ciężkie. Bo na razie nie mam wyczucia i zastanawiałem się, czy te 550 mm szpikulca w ziemi wystarczy i czy może 70x70 mm jest lepsze. Ale 45x45 wystarczy, tak?

Jeśli chodzi o paliki dla piennych agrestu i porzeczek - to tu właśnie jest cały zamysł obecnego rusztowania ;-) Bo w zasadzie paliki mogę zrobić dokładnie w tym samym systemie - czyli ostrze ocynkowane do ziemi, w to kantóweczka. I w zależności od potrzeb - zacznę od jednego słupka, ale mogę łatwo go zmienić na potrójny lub poczwórny, jak rośliny podrosną. I te dwa ostatnie wyposażyć w oczep, który będzie usztywniał konstrukcję (ten potrójny nieco trudniej, ale też da się zrobić to ładnie). Skorzystam z okazji - jakie masz podkłady pod pienne rośliny, do jakiej wysokości mają dorosnąć?

Kompostownik... Zbieram dokumentację fotograficzną z każdego etapu, mam rysunki techniczne z obmiarami i kosztorysy ;-) Jak znajdę więcej czasu to wrzucę to na forum w osobnym wątku dla potomnych. Nie ukrywam, że budowa była jednak czasochłonna (dwa rodzaje siatki zamocowane takerem, malowanie, podstawa z kontenerów na butelki po piwie itd.). Ale ja to lubię ;-). A będzie jeszcze bardziej ciekawy, bo będzie obity deskami jak elewacja domku (oczywiście w tym wypadku z szczelinami pomiędzy tymi deskami) i w tym samym kolorze.

******

Jak nawadniasz trawnik w swoim sadzie? Ja mam zraszacze, ale zastanawiam się nad wymianą na podziemny system kroplujący. Założyłem o tym wątek, aby zebrać opinie.
MrPomO
200p
200p
Posty: 251
Od: 20 paź 2013, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rusztowanie dla malin i jeżyn

Post »

Witam.

Dołączę do tematu. Co myślicie o drucie CRAPAL 4- ARBOLU ? 3.00 lub Crapal TOP50 ? 2,8 mm?

Pozdrawiam.
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rusztowanie dla malin i jeżyn

Post »

Wątek o majsterkowaniu przy podporach , pozwolę więc sobie wcisnąć moje pytanie.. Zrobiłam podporę dla winogron z akacjowych słupów. Drewno świeżo ścięte. Jak zabijałam pale w ziemię niestety rozpękły się od góry od uderzeń. Praktycznie rozpołowiły się jakieś 30 cm od góry. Bardzo martwi mnie czy te rozpęknięcia nie będą postępować w miarę jak słupy będą schły. Co mogę zrobić żeby ten błąd zniwelować i zapobiec dalszemu zniszczeniu ?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Rusztowanie dla malin i jeżyn

Post »

Do akacjowa:
Są obejmy, (cybanty) skręcane o różnych rozmiarach. dostępne w dziale "mocowania' w każdym supermarkecie
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”