Odnowa starej studni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
LunarSand
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 maja 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Odnowa starej studni

Post »

Czesc,

Wybaczcie brak polskich znakow. Nie zainstalowalem jeszcze odpowiedniego jezyka dla klawiatury.

Planuje przeniesc sie z powrotem na wies. Dzialka polozona jest w gminie Opinogora Gorna, miejscowosc Kolaczkow. Do wsi w linii prostej mam okolo 200-300 metrow, ponadto miedzy siedliskiem a najblizszymi zabudowaniami plynie niewielka rzeka. Dzisiaj wyglada to bardziej jak row, 15-20 lat temu byla to typowa rzeka wylewowa/zalewowa. Z drugiej strony sa same pola i w poblizu niewielki lasek.

Niestety do najblizszego przylacza wodociowego mam okolo 250 metrow. Gmina wniosek o budoowe wodociagu odrzucila, tlumaczac sie brakiem srodkow na realizacje przedwsiewziecia. Powiedziano mi, zebym porozmawial na ten temat bezposrednio z wojtem, jednak facet zmarl na poczatku kwietnia. W tej chwili sprawa zostala odlozona do jesieni, poki nie pojawi sie ktos nowy.

Zatem skonczylo sie tym, ze mam z bratem stary domek (do remontu ale to inna historia), w ktorym mieszka babcia, spora dzialke i jakies 5 hektarow pola. No i.. studnie. :)

Studnia zostala wykopana pod koniec lat 50 lub na poczatku 60. Zbudowana z kregow, kopana recznie. Babcia twierdzi, ze od momentu wykopu, nigdy nie byla czyszczona i odmulana. W ubiegle lato studnia wyschla i byl ogromny problem z woda. W tej chwili wrocila do normy.

Moje pytania:

1. Czy jest sens odnawiac taka studnia z mysla o podlaczeniu do budynku mieszkalnego czy lepiej skupic sie na odwiercie glebinowym, zakladajac ze w promieniu 300 metrow nie ma innych budowli i "nikomu nie ukradne wody"?
2. Czy ktokolwiek orientuje sie, jak wyglada sytuacja z pokladami wody na terenie tej gminy? Dodam, ze to wojewodztwo Mazowieckie.


Niestety sytuacja finasowa zmusila mnie do tego, ze kombinowac, ile tylko da sie. Z pomoca rodziny chcialbym zrobic tyle, ile bedzie mozliwe. Poki co planuje mieszkac sam dzialce, chociaz biore pod uwage to, ze brat bedzie chcial rowniez skorzystac z urokow tego miejsca.

Po kilku latach zycia w miescie mozna zwariowac. ;:14
Belfedor
200p
200p
Posty: 409
Od: 10 maja 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odnowa starej studni

Post »

Witam! Moja ciotka i sąsiad czerpią wodę ze swoich studni za pomocą pomp. Szczerze powiedziawszy nie wiem jak jest u Ciebie z wodociągami, ale ostatnio okazuje się, że moi znajomi wychodzą na studniach lepiej od ludzi podłączonych pod wodociąg, gdyż bardzo często zdarza się, że z wodociągów leci brudna (brązowa) woda. Ich studnie nie są jakieś mega głębokie, ale jeszcze nigdy nie mieli problemów z wodą.
Ja bym chyba był za odnowieniem tej studni. Zawsze wyjdzie to taniej niż wiercenie nowej. Ale musi być też nieźle zasyfiona jak przez tyle czasu nie byla czyszczona. :D
Ostatnio gdzieś czytałem, że im głębiej tym gorsza woda, więc jestem nastawiony dosyć sceptycznie do studni głębinowych.
Grzegorz887
100p
100p
Posty: 117
Od: 7 lip 2015, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Odnowa starej studni

Post »

Studnia - żeby miała wodę - musi być używana. Inaczej się "zaklei". A czy jest wykopana we właściwym miejscu, to powie Ci różdżkarz. Większość studniarzy posiada takie umiejętności. Znajdź kogoś polecanego w okolicy. Tacy fachowcy znają geologię danego terenu, wiedzą, gdzie i jaka studnia być powinna. Studnia wiercona jest stabilna i niezależna od pogody, ale woda najczęściej wymaga uzdatnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”