Problem dot. ogrodzenia ogródka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Problem dot. ogrodzenia ogródka

Post »

Witam.
Mam pewien problem z sąsiadami, a chciałbym to załatwić raz na zawsze.
Otóż ogrodziłem sobie małą część terenu pod moim oknem (mieszkam w bloku) na mały ogródek. Sąsiedzi uważają, że nie mogę czegoś takiego robić, ponieważ uniemożliwiam im pielęgnację ich ogródków. A przecież do tych ogródków jest drugie wejście, a ponad to wg mnie jak chcą to niech sobie wykopią jeden krzak z żywopłotu i zrobią furtkę. Sąsiedzi argumentują się tym, że urosła u mnie za duża trawa (prawda jest taka, że jestem po operacji i nie mogę nic dźwigać - jak więc tą trawę ściąć?)
Otóż potrzebuję jakiejś podstawy prawnej, która gwarantuje mi to, że mogę sobie ogrodzić kawałek ziemi.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A więc popędź do administracji budynku / właściciela / zarządcy budynku i / lub terenu i zapytaj o obowiązujące przepisy. każda Spółdzielnia ma jakieś zasady oparte na przepisach prawa, ale nie napisałeś czy jesteś członkiem spółdzielni. Musisz sprawdzić takie rzeczy u siebie na miejscu.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

jeśli jesteś właścicielem gruntu (kupiłeś mieszkanie wraz z ogródkiem - możesz zbudować ogrodzenie po wcześniejszym zgłoszeniu tego do urzędu oraz uzyskaniu zgody sąsiadów

jeśli właścicielem gruntu (ogródka) jest wspólnota mieszkaniowa, to wszelkie działania muszą być poparte zgodą wspólnoty

pamiętaj, że budowę ogrodzenia należy zgłosić w urzędzie gminy/miasta (zgłasza oczywiście właściciel gruntu)
natomiast żywopłot na nie swoim gruncie (czyli np. gruncie wspólnoty) możesz posadzić za zgodą właściciela/właścicieli
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Ok. Popytam jeszcze w administracji
Pozdrawiam
Michał
Spajk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 23 mar 2009, o 13:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle, opolskie

Post »

Mam podobny problem - otóż mieszkam w 2 rodzinnym domku. Jest wspólne wejście i 2 wyodrębnione lokale mieszkalne. Każdy ma słownie wyznaczony kawałek działki ( trawnik ), ale nie jest to uchwycone notarialnie. Ponoć siię nie da, bo ogórd jest za mały.
Zamówiliśmy taras - drewniana konstrukcja, która będzie przytwiedzona do mojego okna, nie będzie w żaden sposób sąsiadowi z pięrtra widoków zasłaniała. My mieszkamy na parterze. No i "nogi" tarasu będą po naszej stronie ogródka - sąsiad będzie miał dostęp do swojej części - tak czy owak musi deptać po naszym trawniku by do siebie iść (( chyba, że zrobi sobie furtke od ulicy ).

Słyszałam, że na budowe takiego tarasu sąsiad musi wyrazić zgode, bo jest współwłaścicielem działki i garażu. Czy ktoś miał tego typu problem??
Czy będę mogła odgrodzić swój kawałek działki niewysokim płotkiem ( ok. 50cm wysokości )? Mamy pieska i chce by swobodnie biegał po swoim ogródku - sąsiad nie pozwala własnej żonie chodzić po trawie, a jakby zobaczył naszego psa, to :twisted:

Pomóżcie prosze!!
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

sąsiad musi się zgodzic
(i musi to być na piśmie !)

uroki polskiego prawa
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Spajk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 23 mar 2009, o 13:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle, opolskie

Post »

Mam juz totalny metlik w glowie..
Niby on musi sie na nasz taras zgodzic, a my musimy sie zgodzic jakby chcial wymieniac ogrodzenie i ocieplac dom...

Nie wiem czy warto z nim zaczynac - pytac o zgode, ktorej i tak NIE da - tym bardziej nie na pismie. :twisted:
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem dot. ogrodzenia ogródka

Post »

Witajcie !

1. Żeby cokolwiek Wam podpowiedzieć musicie opisać stan prawny Waszych nieruchomości.
2. Odpowiedzieć na podstawowe pytanie. Czy jesteście najemcami lokalu, czy jest to lokal własnościowy spółdzielczy, lokatorski itd.
3. W każdej z wymienionych sytuacji żądzą inne przepisy, a w wypadku spółdzielni, statut, regulamin i inne.

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Spajk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 23 mar 2009, o 13:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle, opolskie

Re: Problem dot. ogrodzenia ogródka

Post »

Taras stoi od sierpnia/września, ogród przedzieliśmy niską siatką, a pół domu ( parter ) jest nasz wykupiony na własność.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem dot. ogrodzenia ogródka

Post »

Spajk !

Czy dobrze rozumiem ?

Wykupiliście odrębną własność -samodzielny lokal na parterze i związaną z tym własność lub wieczyste użytkowanie, 1/2 część działki ?
Czy sąsiad jest na podobnych prawach właścicielem lokalu / piętro/ i działki ?
Jeśli tak, to jesteście współwłaścicielami działki i bez zgody współwłaściciela nic nie możesz zbudować.
Rozważ proszę, zawarcie z sąsiadem formalnej umowy o sposobie współużytkowanie działki.
Rozumiem ,że dokonaliście już podziału działki dla użytkowania / siatka- płot /

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Mung
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lut 2017, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem dot. ogrodzenia ogródka

Post »

O, świetnie, że trafiłam tutaj, bo znalazłam właśnie odpowiedź na moje wątpliwości. Mam nadzieję, że przez lata nic się w prawie nie zmieniło. Też postanowiliśmy postawić ogrodzenie na działce, ale niestety zdaliśmy sobie sprawę, że nie jesteśmy jedynym właścicielem działki. Mam nadzieję, że uda się dogadać z sąsiadem.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Problem dot. ogrodzenia ogródka

Post »

Tylko kupno całej wyspy pozwoli na nie martwienie się że mamy sąsiedztwo. Myślę że myślenie że coś jest niczyje (czytaj: państwowe) to spuścizna dawnej epoki.
Niespodzianki sąsiedzkie to temat rzeka i łatwiej przełknąć to że jeżeli coś chcemy (płot, ogrodzenie) to szykujmy się na 100% kosztów. Mniej goryczy i niespodziewanych siwych włosów.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”