MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
wojteks2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 lip 2013, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

U mnie na działce jest mnóstwo pszczół podobnych do murarek ale gnieżdżących się w norkach wykopanych w ziemi. Czy to są murarki czy jakiś inny gatunek? Czy jak zbuduję im domek to czy się do niego przeniosą?
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Murarka jest bardzo plastycznym gatunkiem jeżeli chodzi o miejsca gnieżdżenia, ale gniazduje nad ziemią. Pewnie może się zdarzyć , że jakieś pojedyncze egzemplarze zamieszkają w ziemnej norce już gotowej, bo sama nie kopie nor. Jeżeli jest ich mnóstwo to nie są to murarki , a najprawdopodobniej pszczolinki (Andrena) . Nie da się ich skusić na to co nazywamy domkiem. Najlepiej zostawić je w spokoju, niech sobie kopią i latają. Domek możesz wywiesić , lokatorki znajdą się na pewno, z tym że nie te ziemne.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

wojteks2 pisze:U mnie na działce jest mnóstwo pszczół podobnych do murarek ale gnieżdżących się w norkach wykopanych w ziemi. Czy to są murarki czy jakiś inny gatunek? Czy jak zbuduję im domek to czy się do niego przeniosą?
Raczej na to nie licz......a może to nie pszczoła , ale coś co na nie poluje - taszczyn pszczeli - przyjrzyj się w ciągu dnia czy cos znoszą do jamek
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Taszczyn wyglądem przypomina bardziej osę.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Normalnie nieprawdopodobne. Nie wiedziałem , że można nasze pszczoły używać zamiast obcęgów :wink:

https://www.facebook.com/chris.downes.3 ... 331346455/
wojteks2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 lip 2013, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

markonix pisze:
wojteks2 pisze:U mnie na działce jest mnóstwo pszczół podobnych do murarek ale gnieżdżących się w norkach wykopanych w ziemi. Czy to są murarki czy jakiś inny gatunek? Czy jak zbuduję im domek to czy się do niego przeniosą?
Raczej na to nie licz......a może to nie pszczoła , ale coś co na nie poluje - taszczyn pszczeli - przyjrzyj się w ciągu dnia czy cos znoszą do jamek
Znoszą do jamek pyłek po bokach tułowia.
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
wojteks2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 lip 2013, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

diodas1 pisze:To pewnie pszczolinka https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2012/04/
Dzięki! Poczytałem w necie i jestem już pewien, że to pszczolinka.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

No i zaczęło się - samice się odnalazły :wink: Dziś cały ich rój oblegał siedzibę, a one same oczyściły już z trzcinowej "waty" większość z przygotowanych rurek i z zapałem znoszą pyłek :)

Kilka dni temu wprowadziłem mój zamysł w życie - spryskałem nie wygryzione kokony wodą. Trochę je to posklejało i musiałem je przemieszać na drugi dzień. Jednak dziś zajrzałem do pudełka i okazało się, że ponad połowa z nich się wygryzła. Nie chcę tu wyciągać zbyt pochopnych wniosków, czy to zasługa zmoczenia, ale jak widać im to nie zaszkodziło.

Tak więc bądźcie cierpliwi i nie skreślajcie ich zawczasu, po prostu na każdą murarkę musi przyjść pora :wink: Poniżej zdjęcia jak to wyglądało przed przesortowaniem kokonów i po:


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Wczoraj zabrałem do domu resztki kokonów. Ze 100 sztuk nie wyszło 5. Wiec postanowiłem sprawdzić dlaczego. Delikatnie małymi nożyczkami rozciąłem kokony. W dwóch były nieżywe samce a w trzech żywe samice, które po ogrzaniu odleciały na okno ;:333
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

norbi007 pisze:Ze 100 sztuk nie wyszło 5. Wiec postanowiłem sprawdzić dlaczego. ... W dwóch były nieżywe samce a w trzech żywe samice...
Super wynik. Ja sezon z wygryzaniem zakończyłem tydzień temu. naokoło 700 kokonów zostało 40 niewygryzionych z czego po dzisiejszej sekcji zwłok sytuacja przedstawia się następująco.

W około 10 kokonach znalazłem martwe larwy murarek, to były małe kokony, nie do końca wykrztałcone.
W 25 kokonach były padnięte zassuszone murarki.
Obrazek
Natomiast w około 10 kokonach larwy Monodontomerus obscurus
Obrazek

A tutaj zawartość jednego kokona. Małe larwy Monodontomerus obscurus i szczątki ofiary. Po prawej stronie dla porównania wielkości 3 larwy z pozostałych kokonów.
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Muszę chyba i ja przepatrzeć tę resztkę kokonów, które jeszcze nie wygryzione. Dziś zimno i nie widać specjalnie ruchu.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

No to w końcu u mnie ruszyły solidnie samice , ale dopiero z kokonów :wink: Zauważyłem , że niektóre po oblocie okolicy i "uzupełnieniu płynów" wracały i zaglądały na chwilę do pudełka z kokonami. Wierne jak pies , a właściwie kot :wink: , bo przywiązane do miejsca.

DaniM niezłe poglądowe zdjęcia Monodontomerus obscurus
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”