MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Hahahaha buliki z sosny to butelkowe uliki na sośnie ;:223 Nie załapałem w lot :) . Powinny wisieć tam gdzie są , spece nie zalecają przenoszenia zamieszkałych rurek, bo jest ryzyko , że larwy nie przeżyją tej operacji. Po co Ci te siaty gęste? Przeciw komarom :wink: ?
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół. Relacje, porady i Fotografie naszych dzieł- kontynuacja tematu

Post »

comandos21 pisze:Cześć kochani tej późnej jak u mnie wiosny w ostatniej chwili zdążyłem z zakupem murarki... No mam na dzieje, że temperatury +10st je wybudzą mimo tego, że wyłożyłem je tak późno. Temperatury u mnie w górach az do maja oscylowały 15st dzień/ 3 do -2st noca tak więc wyszło jak wyszło.
Witaj.
Gdzie kupowałać murarki, przez internet czy może przez jakiegoś znajomego. Bo bardzo mnie ciekawi w jakiej kondycji są kokony.
Byle tylko ci się murarki wygryzły, bo różnie z tym bywa.
Ja kilka lat temu w 2 roku swojej hodowli miałem około 120 kokonów, pierwszy raz trzymałem kokony w domu, troszkę mi się powygryzały w lodówce, więc wystawiłem na początku kwietnia w ogrodzie. Przyszło troszkę zimno, murarki się pochowały więc w panice dokupiłem 200 kokonów w internecie. Zakup robiłem ok 15 kwietnia. Patrze są jeszcze w ofercie więc klik i paczka w drodze.
To był mój wielki błąd, bo prawie wszystkie nowo zakupione murarki padły. Nie miały sił wydostać się z kokonów.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Mając dziś wolne i czas przysiadłam sobie nieopodal moich rurek i poobserwowałam dłuższą chwilę. Tak sobie poczytuję , że u Was jakiś ruch , akcja z zaklejaniem rurek a u mnie , co podeszłam to nic cisza. Dziś zaobserwowałam ,że tylko czy aż 3 !!! murarki produkują się do 3 rurek papierowych 8 mm. Co dziwniejsze wybrały rurki papierowe pomarańczowe wciśnięte pomiędzy miskantem a innymi z zielsk.
W sumie szału na kwiatach owocowych nie było żadnego. Zainteresowanie w dalszym ciągu jest na jagodzie kamczackiej która jeszcze gdzie nie gdzie rozwija kwiaty. Tu sporo różnych dużych ,,pszczółek", trzmieli i sporadycznie pszczolinka ruda, jak że rzucająca się w oczy.
Dziś policzyłam , że nie wylęgło mi się jeszcze 48 szt. Otwarłam 2 kokony a tam suche pszczółki. Zostawiłam je jeszcze przy uliku.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Raczej w tych 48 kokonach też są martwe pszczoły ;:145 . Jest za ciepło i za późno aby jeszcze mogło coś z nich być.

Natomiast co do ciszy przy ulu to mam swoje teorie. Tylko ile ci się do tej pory wygryzło ? ile miałaś kokonów?
Bo u mnie też szału nie ma. Na 650 wygryzionych mam zaklejone tylko kilkanaście rurek. I tak mam od 2 lat. Mam prawie zerowy przyrost populacji. Mam jedną rurkę z rdestowca gdzie samica ją troszkę obudowała i została jej jedna komora do zapełnienia i nagle wyparowała. ;:202 .Murarki są świetne w pewnych miejscach może w innych się całkowiicie nie sprawdzają. W sadzie handlowym mają raj. Zero zagrożenia ze strony ptaków czy kosiarek. Natomiast w przydomowych ogrodach to różnie z tym bywa. U mnie wkoło drzewa, nawet małe przydomowe laski, ptaków jak w zoo, na dodatek trawniki na starych paletkach uprawnych zarośnięte mniszkiem. Na których co chwilę słyszę kosiarki. I jak tu te moje pszczólki mają przetrwać. Toż to prawie jak na wojnie.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Jolek U mnie ostatnia samica wygryzła się wczoraj, więc nie muszą koniecznie już w kwietniu latać. Dzisiaj była chwila słońca i 15 stopni, dosłownie 30 minut. To wystarczyło żeby zrobił się ruch przy rurkach. Świetna sprawa jak tak zjawiają się po paru dniach nieobecności chyba wszystkie. Z tego co pamiętam zrobiłaś swoim pszczołom w wiadrze ser pleśniowy. To mogło mieć wpływ na ich kondycję. W przyszłym tygodniu ma być prawie lato , więc te które żyją muszą wyjrzeć na światło dzienne, reszta pewnie odeszła do krainy wiecznych lotów.
U mnie ptaków jest zatrzęsienie , wątpię żeby miały większy wpływ na populację pszczół. Niewiele gatunków jest zainteresowanych takim żarciem.
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Zagnieździły się w budce trzmiele. Dzisiaj przyobserwowałem, że budką zaczęły się interesować sikory. Postanowiłem zajrzeć kto tam faktycznie mieszka i to co zobaczyłem. Jeden trzmiel w budce był nieżywy natomiast przyleciał drugi jak widać na następnej fotce. Postanowiłem zawężyć wejście do budki tak aby się sikorki nie zmieściły ( nie to będzie lokum trzmiel). Dla sikor powiesiłem budkę obok
Obrazek
Czy to na fotce to jajka trzmieli czy komórki z pokarmem...?
Obrazek

Po prawej budka trzmieli z zawężonym wlotem, po lewej dla sikor
Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

klik zgodzę się z Tobą, że ten epizod mógł mieć wpływ na murarki.
Tak nieraz się zastanawiałam, do jakiego stopnia szkodzi spleśniały pyłek na kokonach. Przecież nie wszyscy oczyszczają kokony.Widocznie jakieś mikrotoksyny zrobiły swoje.
Podsumowując, z 200 kokonów wylęgło się 151 szt.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

norbi007 pisze: Obrazek
Czy to na fotce to jajka trzmieli czy komórki z pokarmem...?
Wygląda na komórki z czerwiem. Zobacz sobie na tym filmiku
https://www.youtube.com/watch?v=5q_DZS4ctEs

PS. Ten domek to zwykła budka dla sikor ze starym gniazdem, czy na bazie budki dla sikor zrobiłeś lokum dla trzmieli. Jaka była tam średnica otworu ?
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Ja nadal prowadzę obserwację pozostałych kokonów i murarki nadal się wygryzają, więc cierpliwości, nie skreślajcie ich tak łatwo :wink:
Dziś wygryzło się kolejne kilkadziesiąt sztuk z pozostałych kokonów, nawet widziałem samczyka :) Ale u mnie to już raczej końcówki, zostały głównie mniejsze kokony i pewnie są martwe, ale dam im jeszcze z tydzień nim podsumuję ile % się nie wygryzło, na pewno jest to mniej niż 10 %.

Norbert - tylko pogratulować zasiedlenia budki przez trzmiela ;:333

U mnie przy rurkach duży ruch i duży hałas, tak to wygląda na chwilę obecną:


Obrazek
Pozdrawiam, Maciek.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Jolek No to się nie przejmuj jak tyle masz wygryzionych. Masz szansę naokoło 50 samic , wpadną nagle pojutrze pewnie. Czyli po sezonie jakieś 500 do 800 kokonów, a to już jest niezła armia na przyszły rok. Tylko wyrzuć to wiadro :wink:
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

DaniM pisze:
norbi007 pisze: PS. Ten domek to zwykła budka dla sikor ze starym gniazdem, czy na bazie budki dla sikor zrobiłeś lokum dla trzmieli. Jaka była tam średnica otworu ?
Damianie - to zwykła budka dla sikor o wejściu średnicy 30 mm. Trzmielica zrobiła gniazdo w starym ptasim.
Macieju oby coś z tych trzmieli było ;:136
Moje murarki (mialem 100) kokonów do dzisiaj zamurowały 6 rurek ;:138 Myślałem, ,że nie zasiedlą ani jednej a tu taka niespodzianka.
Przy rurkach kręcą się malutkie bardzo zwinne muszki :idea: ....i jakos im źle z oczu patrzy.
jagusia111

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Po jakim czasie od wygryzienia samice zaczynają zalepiać rurki?
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Aga u mnie minęło około 2- 3 tygodnie od wygryzienia przy bardzo zmiennej, kapryśnej pogodzie i 100 kokonach.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”