MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 189
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

markonix

Dzięki piękne za spostrzeżenia, też takowe posiadam formatki, w tym roku je wystawię.... Powiedz mi fest je zasiedliły? Ile miałeś pszczółek a ile było w formatkach ? :wit


Ja w oczekiwaniu na pierwsze wiosenne dni kompletuję sprzęt do produkcji własnych formatek z drewna ;:138


Już zakupiłem:
- szlifierkę taśmową - "czołg"(Parkside) z reg. obrotów
A oto dzisiejszy szał zakupów ;:oj ;:138 ;:14 ;:215 ;:215
Dodam, że wydałem już półroczny "zapasik" na kupno elektronarzędzi haha :tan :tan
Moja żona jak tylko zobaczyła mnie idącego ze sklepu z bułkami i..... rzecz jasna narzędziami to prawie osiwiała :tan :;230 :;230 ;:215

Dziś doszły:
-frezy 5, 8 i 10mm (Condor)
-frezarka mjej ulubionej firmy (Verto)
-piła ukośnica (Parkside) co ciekawe piłę z Lidla wyprodukowała bardzo droga i znana z narzędzi stolarskich firma Scheppach
-tarcze tnące 80z metal/plastik/drewno precyzyjne też z lidla

Ale jestem podjarany chłopaki .... Mówię Wam ;:215 ;:138 ;:138

A tak nawiasem to jakie są Wasze doświadczenia z firma Parkside? Powiem szczerze, że są to pierwsze moje elektronarzędzia z Lidla ;:333

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
hosting images
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Zasiedlonych - zatkanych miałem około 450 z prawie 700 szt , jedne zatkane do bólu w innych tylko zatyczka a w środku pusto .
Przestałem je wyjmować bo się mocno zdenerwowałem ....

Comandos - to sprzęt dla majsterkowiczów , mam w domu podobne , szlifierka taśmowa to kicha dla mnie bo drogie są do nich taśmy ścierne , co do piły ukośnicy to wytrzyma aczkolwiek nie licz na precyzję ustawień kątów według tych oznaczeń na pile ..
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 189
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

markonix pisze: Comandos - to sprzęt dla majsterkowiczów , mam w domu podobne , szlifierka taśmowa to kicha dla mnie bo drogie są do nich taśmy ścierne , co do piły ukośnicy to wytrzyma aczkolwiek nie licz na precyzję ustawień kątów według tych oznaczeń na pile ..
No w końcu mam 3 lata gwar. na to , zrypie się to wymienię ;)
Co do precyzyjnych cięć, ja takowych nie wykonuję a 3 lata gwar też się przyda.

Sprawdziłem luzy na osi tarczy i nie wyczówam, dla pewności dokupiłem tarczę 80 zębową by nie było poszarpanych krawędzi.

Laser idealnie wskazuje, nie wiem może Tobie się jakaś sztuka felerna trafiła czy coś :wink:
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

markonix w jakich warunkach trzymałeś te formatki to znaczy czy były pod dachem i jest to tylko sprawka wilgoci z powietrza?
comandos21 jestem pod wrażeniem też lubię sobie czasem kupić jakąś zabawkę ale tyle na raz ;:oj . Żeby tylko żona nie była zazdrosna o twoje przyjaciółki :;230
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 189
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

toldi pisze: comandos21 jestem pod wrażeniem też lubię sobie czasem kupić jakąś zabawkę ale tyle na raz ;:oj . Żeby tylko żona nie była zazdrosna o twoje przyjaciółki :;230
HAHA no przez to już w tamtym roku przechodziłem :;230 :;230 te spojrzenie.... Haha, teraz to zdębiała jak zobaczyła szlifierkę, pilę, tarcze i frezarkę :tan :tan :;230
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

toldi pisze:markonix w jakich warunkach trzymałeś te formatki to znaczy czy były pod dachem i jest to tylko sprawka wilgoci z powietrza?

wszystko pięknie zadaszone , to pewnie wilgoć z pyłku - nie ma się jak wydostać reszta to juz kwestia czasu - choć niektórzy przecież mają dla pszczół rurki do picia i nic się nie działo - więc gdzie leży problem ? ;:223 ;:223 ;:223
Awatar użytkownika
orzech36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 cze 2013, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Limanowej

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Ja miałem w rurkach do picia o czym pisałem kilka stron wcześniej i w kilku lub kilkunastu faktycznie była pleśń w środku, ale wszystkich rurek miałem koło 1000 więc nie było to tak dużo. U mnie w części rurek też widać było trochę wilgoci, zwłaszcza na niewykorzystanym pyłku, ale pleśni nie było.
Otwierałem swoje rurki w listopadzie i początkiem grudnia więc dość dawno... może po prostu kokony nie zdążyły zapleśnieć jeszcze do tego czasu, a teraz już by było to samo co u Ciebie markonix.
W tym roku chcę zrobić część formatek z poliwęglanu komorowego i zastanawiam się nad zastosowaniem jako przekładek tektury falistej. Myślę, że to pochłonie część wilgoci.
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Moi drodzy można się sporo dowiedzieć poprzez Waszą wymianę zdań :) ja w tym roku pierwszy raz będę hodował murarki, wszystko już prawie gotowe, tylko jeszcze trzcina :) Macie jakieś sprawdzone źródła, czy wszyscy sami ją pozyskujecie ? :)
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Wygląda na to, że kokony trzeba by wyciągać wcześniej. Tak się przestraszyłem tą pleśnią, że zajrzałem do swoich w pudełku ale wszystko wygląda w porządku :D
Pozdrawiam. Jacek :uszy
anz_anz
50p
50p
Posty: 92
Od: 22 lut 2016, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

markonix Też miałem w zeszłym roku wystawione formatki styrodurowe. Zasiedlenie kiepskie jakieś 100 otworów na przeszło 2000, ale miałem dużo trzciny, która została zasiedlona prawie w całości. Formatkę odpaliłem jako pierwszą już w połowie października, gdyż bałem się, że z biegiem czasu może tam się robić tylko gorsze środowisko - wilgoć, pleśń. Ale jak otwarłem formatki pleśń była już w ok 50% otworów, miejscami znaczna. Sprawdziłem, czy maluchy wewnątrz żyją. Otwarłem jeden z najbardziej zapleśniałych kokonów - samiczka wyglądała na całkiem rześką, kokon delikatnie przywróciłem do stanu prawie wyjściowego i Majucha poszła na strych do reszty bandy. Uważam, że formatki styrodurowe nadają się do zasiedlenia, ale trzeba w miarę szybko wyłuskiwać kokony. Liczba kokonów i ich wielkość były zadowalające, rekordowe po 17 szt. Łuskanie kokonów faktycznie nie takie proste, ale na pewno znacznie szybsze niż z trzciny. I czyszczenie formatki też nie najłatwiejsze, a wszystko delikatne.
Pytanie tylko czy gdybym nie miał trzciny zasiedlenie byłoby większe?
W styrodurze osiedlił się też jeden hoplitopodobny okaz, który stworzył glinianą budowlę, której wcześniej nie widziałem, później wstawie jakiś fot.
Gratuluję misternych gniazdek z płatków liści. Chyba zagnieździła się jakaś pszczółka z rodzaju Megachile.

orzech36 jaką miałeś średnicę słomek do napojów? Mam na oku rurki 24 cm, 8mm średnicy i w dodatku transparentne, może będą się nadawać. Pytanie czy nie będą zbyt widne jak na gniazdo dla pszczół?

maniolek większość raczej sama pozyskuje, bo to zmniejsza koszta :P ja pozyskuje sam, choć muszę się trochę najeździć, żeby obczaić dobre źródło odpowiedniej średnicy trzciny, a to że w jednym roku była w danym miejscu dobra trzcina, nie znaczy, że w przyszłym roku też taka będzie, zwłaszcza w suche lata. No i czasem jest zonk, bo zdarza się, że wykaszają trzcinę...
Nie było nas - był las, nie będzie nas - będzie las :)
Awatar użytkownika
orzech36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 cze 2013, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Limanowej

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

anz_anz ja miałem dokładnie takie rurki jak piszesz, czyli o średnicy 8mm i długości 24cm.
Co do kolorów to nie zauważyłem różnicy w zasiedlaniu przez pszczoły poszczególnych kolorów, ale czarne były najmniej praktyczne przy wydobywaniu kokonów bo nie było widać ile ich jest w środku.
Pisałem już wcześniej, że moim zdaniem takie rurki najlepiej byłoby przeciąć na połowę bo u mnie prawie żadne nie zostały zasiedlone na całej długości... widać to na zdjęciach, które dodałem http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8#p5696488
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

orzech36 gdzie te rurki kupujesz?
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

anz_anz pisze:markonix Też miałem w zeszłym roku wystawione formatki styrodurowe. Zasiedlenie kiepskie jakieś 100 otworów na przeszło 2000, ale miałem dużo trzciny, która została zasiedlona prawie w całości. Formatkę odpaliłem jako pierwszą już w połowie października, gdyż bałem się, że z biegiem czasu może tam się robić tylko gorsze środowisko - wilgoć, pleśń. Ale jak otwarłem formatki pleśń była już w ok 50% otworów, miejscami znaczna. Sprawdziłem, czy maluchy wewnątrz żyją.
Zawsze to jakaś pociecha , napisz czy czyściłeś je z pleśni ? Poszukam bardzo drobnego piasku w sklepach akwarystycznych i spróbuję je wyczyścić , ostatecznie ale z bólem spróbuję je wykąpać . ;:185
Troszkę sie zwiodłem na formatkach , w tym tygodniu odbieram deski od stolarza i pożyczę frezarkę więc zobaczę jak mi pójdzie ta robota . Zastanawiałem się nad płytą mfp ale są nasączone przy sklejaniu żywicami nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie .


Zapraszamy do części 6 tutaj
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”