MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Sympatyczny kolor słomek wybrałeś. Wyglądają jak z wosku pszczelego. Ja kupiłem przezroczyste bezbarwne. Ciekawe jakie będzie zainteresowanie. Po pocięciu na połówki zaślepiłem je z tyłu gipsem. Tak spreparowane umieściłem warstwami w obramowaniu z cienkiego MDF. Warstwy oddzieliłem przekładkami z kolorowego papieru z obrzępionym nieregularnie brzegiem. Same rurki też obsadziłem na różną głębokość, dzięki temu front powstałej kostki siedliska o wymiarach 15x15x12 (cm) jest bardzo urozmaicony. Liczę na to że taki celowy bałagan ułatwi owadom trafianie do swojej dziurki. Kostka jest niewielka ale oprócz niej w "ulu" będą też inne z innych materiałów. Taka modułowa konstrukcja umożliwia dodawanie pakietów rurek w miarę ich zagospodarowywania. Nie chcę dawać pszczołom od razu wszystkiego co zgromadziłem bo dobór rodzaju gniazd chcę uzależniać od pogody jaka będzie w przyszłym roku. Te które już będą w całości zajęte (mam nadzieję) przeniosę ostrożnie do zacisznego magazynku gdzie będą "dojrzewać" do zimy. Kiedy Murarki Ogrodowe zakończą urzędowanie, w ulu pozostawię jakąś kostkę z wkładkami z papieru dla później latających pszczół i os. Może coś atrakcyjnego skusi się na to zaproszenie. W zeszłym roku Murarki od początku miały nadmiar otworów na gniazda i na koniec sezonu zaślepiały po kolei puste rurki. Chcę teraz ograniczyć to marnotrawstwo. Jako że już w zasadzie zakończyłem przygotowania do nowego sezonu, teraz przystępuję do tworzenia na przyszłość formatek z grubej folii metodą termoformowania. Ma to być coś zbliżonego do oferty Biodaru ale z pewnymi znaczącymi modyfikacjami żeby ograniczyć maksymalnie możliwość wilgotnienia pyłku. Jestem na początku drogi więc za wcześnie na jakieś szczegóły nowego pomysłu.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

diodas1

Dzięki za miłe słowa, taki akurat kolorek mi się spodobał :wink: :wink:
diodas1 pisze: Po pocięciu na połówki zaślepiłem je z tyłu gipsem.
Rozumiem,ze przycinasz te 24cm rurki na pół ale w jakim celu ?
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Z dwóch powodów. Po pierwsze jeden z uczestników forum kilka postów wcześniej miał już pierwsze doświadczenie z tymi rurkami i pokazał zdjęcia z ich rozbierania. Okazało się że pszczoły nie zajmowały całych rurek. Zaczynały zamurowywanie od połowy, zostawiały kilka komórek i kończyły na tym z niewiadomych powodów. Podejrzewam że nie odpowiadała im duszna atmosfera w szczelnym tworzywie. Z krótszej rurki wilgoć powinna mieć lżejszą drogę na zewnątrz. Po drugie kanały w formatkach znanej firmy też mają około 14 cm jako ustaloną doświadczalnie optymalną długość. Słomki do koktajli mocno odbiegają od ideału więc nie przywiązuję się do ich używania na stałe, raczej jako eksperyment i pewne urozmaicenie dla owadów.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Co do formatek ale sa 20cm dlugosci...
https://sites.google.com/site/1234vvvvee/
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Te formatki są ze styropianu który nie jest tak szczelny jak tworzywo z którego robi się rurki koktajlowe. Miałem na myśli te płytki siedliskowe.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Kilka zimowych fotek:

przy dłubaniu
Obrazek

goście, goście
Obrazek

zbiory z pomocą znajomych
Obrazek

nowi mieszkańcy , murarki bedą miały sąsiedztwo:
Obrazek


ozdoby do nowych domków
Obrazek


nowe osiedle willowe na 2017r
Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Piękne domki ;:333 . A będzie jakieś zabezpieczenie przeciw ptakom.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Gipsu nie mam lecz mam gładź chyba się nada co :D :D :lol:
Oto parę fotek z suszenia :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

comandos21 Naprawdę nie masz dostępu w Twojej okolicy do naturalnych materiałów, trzciny albo rdestowca ? Ten plastik to świadomy wybór czy "lenistwo" :wink: ?
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Świadomy wybór...
Do najbliższej trzciny mam ok 25km przez jeziora. Rdestowiec także powędruje do ulika o ile wyrośnie na boisku :)
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Na boisku? To dziadostwo rdestowiec rośnie najlepiej wzdłuż rzek, rzeczek, potoków. U mnie są już niestety całe pasy tego świństwa , po kilometr długie i szerokie na parę metrów. Trzcina najlepiej rośnie przy rowach , błotkach. Nie ma takiej opcji , że nie rośnie w odległości paru km od Ciebie. W Bardzie mieszkasz, bo na paczce był inny adres :wink: ?
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

klik pisze:Na boisku? To dziadostwo rdestowiec rośnie najlepiej wzdłuż rzek, rzeczek, potoków. U mnie są już niestety całe pasy tego świństwa , po kilometr długie i szerokie na parę metrów. Trzcina najlepiej rośnie przy rowach , błotkach. Nie ma takiej opcji , że nie rośnie w odległości paru km od Ciebie. W Bardzie mieszkasz, bo na paczce był inny adres :wink: ?
W Bardzie mieszkałem i wówczas miałem sporo czasu na szukanie trzciny po okolicznych wioskach...
Obecnie w mieście mieszkam i tu nie mam blisko trzciny do Barda jeżdże rzadko więc też mało czasu bd spędzał przy pszczółkach.
W tym roku będę stosował formatki + słomki, zobaczę co z tego wyjdzie.
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Toldi :wit nie zabezpieczam ulików przed ptakami (w ubiegłym roku pod daszkiem jednego kopciuszki założyły gniazdo) Jednie kokony zabezpieczam w czasie gdy pszczółki się klują - to właśnie za tymi wycinankami ażurowymi umieszczam kokony)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”