Czy tak można zwiększyć ciąg w kominie ?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
OloWeb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 kwie 2016, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy tak można zwiększyć ciąg w kominie ?

Post »

Witam

Posiadam altanę ogrodową z wymurowanym paleniskiem/grillem + komin o wysokości ok. 4m (przekrój to 14x14cm)

Palenisko zażyczyłem sobie na 2-3 ruszty.... niestety jeśli rozpalam węgiel drzewny na najniższym poziomie, ciąg w kominie jest zbyt słaby i cześć dymu nie dolatuje do otworu i wychodzi "bokiem"
przy zmniejszeniu otworu paleniskowego czyli podniesieniu paleniska do góry.... to rozwiązuje problem powiedzmy na 90% (ale mam wtedy tylko jeden ruszt i utrudniony dostęp co jest nie wygodne)

W tym sezonie w celu zwiększenia ciągu.... założyłem na czubku komina "koguta".... co poprawiało delikatnie ciąg.... ale nadal nie jestem zadowolony i sprawdza się to w bardziej wietrzne dni....

p.s co do szczegółów technicznych komin ma 4m jednak otwór do którego wpada dym jest na wysokości 1,3m samo palenisko na jest na wysokości ok. 80cm, komin oczywiście ma przekrój od samego dołu 14x14

Nie chciałbym wydawać bo to spory dodatkowy wydatek ok. 2k na mechaniczny wentylator który montuje się na samej górze komina (takie spotykałem na allegro)

Zastanawia mnie czy nie byłoby by tańszym rozwiązaniem.....

a) czy może na zew. komina ku jego podstawie..... zrobić "rewizje" w kominie..... i zamontować tam wentylator o średnicy np: 14x14cm aby mechanicznie wciągał powietrze zew. i je wdmuchiwał do komina od jego podstawy ?? czy to zda egzamin taki dodatkowy podmuch ?? czy przypadkiem takie lewe powietrze nie wpadnie do paleniska otworem który jest na ok. 1,3m ?? i zadziała w przeciwnym rezultatem niż zakładam ??

b) najdroższe rozwiązanie rozebrać komin.... poszerzyć komin do średnicy 20x20 aby zwiększyć ciąg grawitacyjny..... ??? niestety jest on zbudowany z klinkieru i obawiam się że taki zabieg wyniesienie ponad 2k :(

c) zwiększyć długość komina o np: dodatkową rurę ocynkowaną 1m którą wstawił bym na czubku komina pomiędzy kominem a "kogutem" ??? czy to warto takie coś montować ?

p.s komin o wysokości 4m chciałbym aby pozostał z uwagi ze nie przytłacza swoja wysokości samej altany i wygląda "schludnie"
przypuszczam że jest za niski plus problemem są wyższe drzewa i krzaki które są w bliskim sąsiedztwie w/w komina niestety ich usunięcie nie wchodzi w grę

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc
jaro710j
200p
200p
Posty: 216
Od: 29 mar 2015, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy tak można zwiększyć ciąg w kominie ?

Post »

Możesz spróbować zastosować coś w stylu zwężki venturiego. Przymocuj rurę np 50mm co najmniej 1 metr od wlotu spalin i podłącz do niej jakiś w miarę mocny wentylator. Te wentylatory, które się montuje na szczycie komina działają na podobnej zasadzie.
kabzik
50p
50p
Posty: 69
Od: 15 sie 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Czy tak można zwiększyć ciąg w kominie ?

Post »

koguta zdejmij, je się stosuje do wentylacji ze względu na osady spalania. Jeżeli masz dużo rusztów to czy nie lepiej drzwiczki zamykające 2 górne ruszta ? Ciepło się skumuluje i wytworzy ciąg. Czy wiatrak coś da ? Owszem, szybsze spalanie, większą temperaturę ? A może za szybko to ciepło zacznie wywiewać ? Jak dla mnie zasłonięcie 2 ruszt drzwiczkami byłoby sensowne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”