Zdalne zarządzanie nawadnianiem,sterownik

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
nodan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 mar 2015, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Zdalne zarządzanie nawadnianiem,sterownik

Post »

Wybiłem wodę w ogrodzie w tym tygodniu. Chcę zacząć od doboru właściwego systemu zasilania wodą ogrodu. Lustro wody mam na poziomie 5-6 metrów. Nie wiem czy mam zrobić samą pompę czy pompę z hydroforem. Energia 230v.

Działka z domem ma wymiar 25mx40m. W dużej części zagospodarowana. Trawnik w dwóch kawałkach 300m2(przy źródle zasilania) i 40m2 ( ok 45 metrów od źródła zasilania. Dodatkowo według mnie 4 linie kroplujące: 90+50+30+30m

Jeżeli istnieje taka możliwość prosiłbym o propozycję co mam zainstalować. Chciałbym dobry produkt w rozsądnej cenie

Dzięki ,pozdrawiam
W dążeniu do piękna
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa, hydrofor to systemu nawadniania

Post »

Hydrofor czyli zespół pompa + zbiornik przeponowy sprawdza się lepiej w domach, bo ogranicza częstotliwość załączania pompy, bo w zależności od wielkości zbiornika można z kranu pobrać nawet 20 l wody i dopiero potem załączy się pompa ładująca zbiornik. Przy podlewaniu jednak pompa będzie pracować częściej albo nawet ciągle, bo wody potrzeba więcej. Także przy podlewaniu samego trawnika pompa by wystarczyła. Ale linia kroplująca musi działać dłużej, więc mając hydrofor możesz zrobić 2 obiegi, osobny do trawnik, a drugi do linii kroplującej, wtedy włączasz hydrofor i sobie idziesz a włącznik ciśnieniowy sam załacza i rozłącza pompę w zależności od ilości pobranej wody. W miare przystępny cenowo zestaw hydroforowy to np. pompa omnigena MH 1300 + zbiornik przeponowy 80 - 100 litrów. Jak masz więcej gotówki, to pompa np. Nocchi, ale to wyższa półka. Jak chcesz mieć stałe ciśnienie wody, to pompa z falownikiem, ale cena od 3000 zł w górę. Ważna jest też czystośc wody, która pobierasz, nie może byc piasku, brudu i innych smieci, bo uszkodzisz pompę w kilka minut, to raz, a dwa, jak sie na sitku owinie brud, to tez pompę zamęczysz, bo na sucho szybko się zatrze. Dlatego jeśli ta woda jest niezbyt dobrej jakości, to warto kupic pompę do wody brudnej + jakiś sterownik załaczania. Jeśli jest w miare czysta, to filtry przed pompą i na rurze ssącej powinny wystarczyć. Głebokość źródła wody masz dobrą, pompa zasysająca da radę, tylko jak najbliżej tego ujęcia ją zamontuj, im bliżej tym lepiej.

A tak z innej strony, to za koszty pompy, zbiornika i osprzętu można kupić sterownik nawadniania i podłączyć do instalacji wodociągowej, ceny wody nie są aż tak zaporowe, najlepiej z osobnym podlicznikiem (legalizowanym) żeby nie płacić za ścieki za dużo. Ale to tylko moje zdanie, warto przeliczyć co wyjdzie taniej.
nodan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 mar 2015, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Pompa, hydrofor do systemu nawadniania.

Post »

Woda czysta, większość sąsiadów używa. Mam wodę ogrodową na osobnym liczniku, ale w cale nie wypada to tak kolorowo. Kolejnym problemem jest to, że musiałbym prowadzić całą instalację pod kostką. Ujęcie znajdować się będzie praktycznie pod pompą.

A czy zbiornik przeponowy 100 litrów wystarczy czy lepiej 150?
W dążeniu do piękna
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa, hydrofor do systemu nawadniania.

Post »

Ja mam w domu 80 i spokojnie daje radę, ale 100 byłaby ciut lepsza. Trzeba też wziąc pod uwagę moc pompy, im większy zbiornik tym mocniejsza powinna być pompa. No i im większy zbiornik tym rzadsze załączenia pompy po nabiciu ciśnienia. Z 80 weźmiesz 20 litrów i pompa ładuje a ze 150 może 40 litrów pociągniesz. Ale tez dłużej musi pompa nabijać wiekszy więc suma sumarum na jedno wyjdzie. Tyle, ze pompa chodzi rzadziej ale dlużej.
nodan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 mar 2015, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Pompa, hydrofor do systemu nawadniania.

Post »

WIdzę, że są moce 1300, 1500,1800W i tu też jest zagwostka
W dążeniu do piękna
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa, hydrofor do systemu nawadniania.

Post »

Im wyższa moc tym mniej męczy się pompa przy nabijaniu większego zbiornika. I większy zbiornik podepniesz do pompy 1,8 kW niż do 1,3 kW. Teoretycznie można podpiąć nawet 150 l do małej pompy, ale długo ona nie pociągnie. Jeśli ma to być zastosowanie typowo ogrodowe to nie ma co przepłacać za duże zbiorniki i mocne pompy, przez większość roku będzie nieuzywane. A masz możliwość zbioru deszczówki? I sprawdzaj poziom wody w studni, bo jak sa upały to czasem mocno się obniża i pompę można spalić, chyba, że masz zabezpieczenie przed suchobiegiem.
yendreck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 mar 2016, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zdalne zarządzanie nawadnianiem,sterownik

Post »

Witam

Zostałem szczęśliwym posiadaczem działki, na której chcę posadzić trochę warzyw. Nieszczęście w tym, że działka jest oddalona o 70 km i mogę się na niej pojawić raz w tygodniu (weekend). Na działce jest studnia zbudowana z kręgów, planuję kupić zbiornik na wodę 1000 litrów, napełniać go raz w tygodniu z tejże studni i podłączyć pod niego linię kroplującą. Wielkość ogródka na początek to 8mx5m (pomidorki, ogórki).

No i pytania:

Czy to zda egzamin?

Czy w przypadku słoty, są jakieś (jakie) urządzenia, dzięki którym mógłbym wyłączyć zdalnie (GSM) nawadnianie?

Ile to mnie będzie kosztować ?

Pozdrawiam
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Pierwszy ogródek. Zdalne zarzadzanie nawadnianiem

Post »

Witam, są takie rozwiązania. Np. sterownik amerykańskiej firmy Signature. Cena detaliczna za sam sterownik to ok 1200-1300zł :)

signaturecontrolsystems.com
kuba435
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 10 mar 2015, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki sterownik do nawadniania polecacie?

Post »

Witam,

Chciałbym kupić sterownik do nawadniania. Jaki polecacie?

Mam dwa rzędy tuj do podlania liniami kroplującymi ale nie wykluczam dalszej rozbudowy systemu.

Proszę o rady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”