Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Nie, tylko wiem jakie znaczenie w przyrodzie mają drzewa, szczególnie duże i stare. Ostatnio też miałem do czynienia z "ekologiem". Wyszło, że On drzewa kocha, skarży się na właścicieli czy na urząd że dał zgodę na usunięcie drzew bo wartościowe, brak powodu.... a sam teraz wystąpił o zgodę na usunięcie drzew z jego posesji - bo on drzewa lubi, ale te sypią mu liście do rynien......

Moja własność - hmmmm, jako naród musimy się zdecydować czego właściwie chcemy - że cham na zagrodzie równy wojewodzie czy jednak wprowadzamy pewne regulacja dla dobra wszystkich.

Taką swobodę mieliśmy przy melioracjach (od 94 r.) - dziś wiele skarg, problemów i Państwo znów wraca do zarządu nad tym tematem.

Gleby suche, piaszczyste - gatunki rodzime, czyli sosna zwyczajna. Warto jednak dać tez na początek brzozę brodawkowatą.

Sosna jeśli rośnie swobodnie to jedno z najpiękniejszych drzew polskich
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Tą sosnę na początku ktoś się nad nią znęcał i dlatego tak się rozgałęziła, za to teraz jest piękna. Także mam przed domem brzozę, którą chciałem zlikwidować, bo gdy będzie za duża, to mogą być kłopoty ze zezwoleniem, a teraz dopóki mi nie przeszkadza i niechaj rośnie sobie. Nie lubię, gdy mi ktoś nakazuje co i jak mam robić i do tego przedstawia głupoty, szczególnie najgłupsze są efekty cieplarniane i emisja CO2, i inne wymysły urzędnicze.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Ekopom: plantację sobie możesz zasadzić, tylko uważaj żeby Ci cichcem nie przekwalifikował jej jakiś lepiej wiedzący na Ls bez Twojej wiedzy i zgody ;:14
Niestety jeszcze dużo będzie do zrobienia, nawet gdy wejdzie w życie ta ustawa (o ile jej nie wykastrują w sejmie).
Ja będę sadzić po obwodzie, na początek. Mam ponad 1000m granicy do obsadzenia i jakieś 100m dodatkowego zadrzewienia wewnętrznego.
Piszę w metrach bo to głównie granica działki.
Tylko się wkurzę jak za kilka lat będą chcieli powrócić do poprzednich pomysłów i przyjdzie to wszystko ciąć przed wejściem w życie nowej ustawy ;:219
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

No to nowa ustawa w tej dziedzinie już u prezydenta. Będziecie mogli ciąć drzewa do 50 cm obwodu w pierśnicy bez pytania kogokolwiek o pozwolenie. A dla drzew "śmieciowych" ( wierzba, topola, akacja, kasztan, klon ) nawet do 100 cm. Mnie to akurat nie dotyczy bo moje wspaniałe drzewa mają po parę centymetrów średnicy. Natomiast skończy się rżnięcie samosiewek. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Wg mnie super. W końcu może zaczną pojawiać się znów drzewa w ogrodach bo właściciele działek nie będą bać się ich sadzić.
Pozdrawiam
Agneska
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Ustawa - zawiera błędy, które pewnie będą niedługo poprawiać.

np. wskazuje się w art. 83f (sytuacji których ustawa nie dotyczy) w pkt. 3a "drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej"

Niestety, ustawa nie przewiduje własnej definicji "nieruchomości".
W kodeksie cywilnym zaś występuje pojęcie "nieruchomości" i "nieruchomości rolnej".
Oczywiście nie ma rozgraniczenia całości wyraźną linią, bo wiele nieruchomości w ewidencji jest wydzielona jako B (gdzie stoi dom) i R (rola, czyli pozostała część działki) - albo z powodu ochrony gruntów rolnych albo z powodu podatków. Ponadto część gospodarstw jest "siedliskowa", bez wyodrębnienia nieruchomości jako B. Oznacza to, że spór między urzędnikiem a właścicielem może rozkwitnąć poważnymi nieprzyjemnościami, aż do czasów rozstrzygnięcia i wypracowania stanowiska co jest czym.

W tej euforii zalecam ostrożność - sprawdzić czym co jest naprawdę, a nie czym nam się wydaje, bo od lat jest użytkowane w odmienny sposób. A sądy rozpatrują albo formalnie albo merytorycznie. I obydwa podejścia są poprawne!!!.

Ogólnie idzie w dobrym kierunku. Byle usunęli wszystkie niejasności. Ogrody działkowe czasem są własnością podmiotu prawnego a nie osoby fizycznej, choć grunt jest użytkowany przez osoby fizyczne....
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Według mojej wiedzy w ogrodach działkowych jest zakaz sadzenia innych drzew niż owocowe, przynajmniej w moim byłym ROD regulamin tego zabraniał.
Co do innych nieruchomości, to bez szaleństw, niejeden sadząc świerka czy inne drzewko blisko domu płakał za lat dziesiąt, bo miał piwnicę w pokoju "pod świerkiem".
Często wyobraźnia sadzących nie sięga dalej niż kilka lat i później kłopot. Mimo zmiany ustawy nadal nie będę sadzić u siebie drzew do których wycięcia muszę mieć zgodę. Za parę lat ustawę znowu zmienią (a jest to bardzo możliwe) i problem wyhoduje się sam, bo przekroczył te parę centymetrów z ustawy.
Jeśli miałabym działkę -tak kilka ha- to co innego :) Ech, własny las czy park sadzony osobiście...
Ale na moich 10 a absolutnie nie. Dom, sad, warzywnik, rekreacja i starczy ;:108
Pozdrawiam
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Na szczęście istnieje vacatio legis, będzie czas żeby wyciąć ryzykowne drzewa :-)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Aquaforta pisze:Jeśli miałabym działkę -tak kilka ha- to co innego :) Ech, własny las czy park sadzony osobiście...
Ale na moich 10 a absolutnie nie. Dom, sad, warzywnik, rekreacja i starczy ;:108
Tu będzie boleć, gdy taki park zostanie wycięty w pień - "bo tak". Dziadek, ojciec dbali, młody sprzedał a nowy właściciel bez sentymentu..... remizy śródpolne, zadrzewienia liniowe, stare aleje lipowe..... bo nieruchomość to każda działka, nie tylko budowlana - to każdy kawałek grunty wydzielony geodezyjnie....

Argument że niemal 95% decyzji to pozytywne. Tak, bo wiele osób w ogóle nie podchodziło do tematu wiedząc z góry, że zgody nie dostanie... to tych nie policzyli. Niektóre zbiorowiska winne zostać objęte ochroną. Nie chodzi o pojedyncze drzewo. Tak jak z lasem. Las możesz wyciąć - ale masz obowiązek nasadzić w to miejsce nowy.
Tereny rekreacyjne - ludzie działki kupili, bo tak fajnie w lesie..... ale każdy kupił działeczkę 200m2 na której oprocz domku rośnie 1-2 drzewa. Teraz chcą je wycinać "bo liście lecą" (a wczesniej jak kupowali, to tak pięknie bo w lesie :D ). I za 5 lat będzie piękne osiedle mieszkaniowe z płotem na 2m, betonowym podjazdem oraz thujami i wierzbą mandżurkską przyciętą na wysokości płota......
O rolników, poza kilkoma przypadkami się nie boję, większość i tak mądrze dysponowała, wiedząc, że dziadek sadził, on ścina. On sadzi, wnuk będzie miał. Najgorsi jednak przyjezdni, z łańcucha zerwani miastowi...
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Może pomożecie mi w takiej sprawie:
Dąb szypułkowy samosiejka o wysokości 10 metrów został przeznaczony do ścięcia i odpowiednia zgoda została wydana pod warunkiem wsadzenia na działce 2 dębów czerwonych.
Sprawa dotyczy mojego syna. Początkowo odniósł się do tego entuzjastycznie, później gdy doczytał, uznał, że wolałby sadzić inne gatunki drzew ( oprócz owocowych najchętniej iglaste )
Działka jest spora bo ma 26 arów ale.... część jest pod trakcja elektryczną, więc nic nie wolno w dość szerokim pasie sadzić. Musiałby posadzić te dęby w części użytkowej, w której chce założyć sad. Czy jest jakaś możliwość odwołania się od decyzji.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Posadzić pod linią elektryczną, mój kolega ma las i gdy energetyka chce przyciąć, to jeszcze musi mu dać odszkodowanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”