Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: wycinka

Post »

W praktyce mojej gminy wydanie zezwolenia na wycinkę jest z reguły formalnością. Należy wypełnić rzetelnie wniosek, zaproponować z własnej inicjatywy jakieś nasadzenia kompensacyjne. W praktyce urzędnicy nie zawsze fatygują się na miejsce aby sprawdzić zgodność tego co opisano we wniosku ze stanem faktycznym w terenie. Tym bardziej, jeśli do wniosku załączysz szkic sytuacyjny, a do niego nawet zdjęcia na płycie w formie załącznika do wniosku.

Lepiej dopełnić tej formalności i zwrócić się z wnioskiem o wydanie zezwolenia, aniżeli później mocno żałować ewentualnego zaniechania. W przypadku wycinki bez zezwolenia i późniejszego donosu, istnieje wiele metod sprawdzenia stanu faktycznego sprzed wycinki (fotogrametryczne zdjęcia lotnicze, zdjęcia satelitarne, zwykłe zdjęcia, nagranie wideo, czasem kamery monitoringu sąsiednich domostw czy kamery miejskiego monitoringu jeśli to w mieście, itd.), a i sam autor donosu zapewne może dysponować pomocnymi dla urzędu materiałami.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: wycinka

Post »

Z różnych miasteczek nawet na obrzeżach Śląska wiem, że gminy żądają za wycięcie drzewa posadzenie młodego; czasem wytargujesz że zamiast drzewka będzie to cały żywopłot z tui... Jak się nie zgodzisz posadzić, zgody na wycięcie nie będzie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: wycinka

Post »

To u nas w RODz należące do gminy jest wręcz nakaz nie sadzenia wysokich drzew np świerków a jeśli już ktoś takie posiada ma nakaz wycięcia. Zezwolenie od ręki. :D
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Mniemam iż Hosta nie robi nas w bambuko :D. Tak więc spokojnie mogę ciachać krzewy w ogródku, i posadzić coś ładniejszego. Oczywiście poza drzewami, nie zgłupiałem żeby za kilka lat je wycinać.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Ja też mam problem z drzewem kasztanowca który rośnie w ok 3m od domu i 2m od głównej drogi krajowej. Firma która robiła wycinkę drzew wzdłuż drogi poinformowała mnie, że o ile nie zapłacę za zgodę o usunięcie drzewa w UG, to zapłacę za zgodę w Urzędzie Dróg Krajowych za to ,że trzeba będzie wstrzymać ruch Jak to w rzeczywistości wygląda ?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

DecoY - prawo tak DZIŚ wygląda, że krzewy na gruntach "ozdobnych" (jak np. ogrody) możesz wycinać bez zezwolenia. Prawo w tym względzie zmienia się na korzyść właściciela powoli, ale idzie ku zmniejszania wymogów. Idzie powoli, ludzie też powoli się zmieniają.

Jolek - osoby fizyczne które usuwają drzewo na cele nie związane z działalnością gospodarczą, usuwają drzewa niebezpieczne dla mienia, zdrowia czy ruchu drogowego - nie ponoszą opłat - tj. nie płacą ani za wydanie decyzji ani za usuwane drzewo.

zajęcie pasa drogowego - tak, są opłaty, dotyczą wszystkich, ale nie są to duże opłaty. Równie dobrze możesz powiedzieć że Cię to nie interesuje czy firma usuwająca drzewo (bierze odpowiedzialność) będzie potrzebowała w ogóle zajmować pas drogowy. To naprawdę zależy od firmy w jaki sposób kładzie drzewa. Jednym wystarczy 1h na załatwienie sprawy, inny potrzebuje pół dnia a jeszcze inny ma metodę nie wymagająca zabezpieczenia pasa drogowego - dużo zależy od drzewa i przestrzeni wokół. Jeśli idzie linia energetyczna, to na czas jej wyłączenia też może być opłata. Te obowiązki można zrzucić na firmę która będzie usuwać drzewo - mają często większe doświadczenie w tej materii i nie należy im mówić jak mają robić. Tylko od razu trzeba im powiedzieć, że wszystko jest po ich stronie.

Odradzm oszczędności na firmie, typu wezmę szwagra i położymy. Firma zwykle ma ubezpieczenie OC duże, a szwagier nie ma.....
Więc nie zawsze to tak wygląda:

http://img6.demotywatoryfb.pl//uploads/ ... SdRiFt.mp4
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Hosta - dziękuję bardzo ;:196
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Hosta też dziękuję za informację.. W moim przypadku nie ma mowy o szwagrze :D zbyt ogromne ryzyko a pomiędzy konarami jest jeszcze linia napowietrzna telefoniczna.
Filmik fajny ;:333 ale ta radość z końcowego efektu przebija wszystko ;:138
Kiedyś po wichurze starą pękniętą topolę prawie na 7 pięter ścieli strażacy. Do dziś jestem pod wrażeniem jaką mają wiedzę, że ją tak pościnali, układając jak klocki nie uszkadzając płotu.Dokładnie wiedzieli , gdzie jaki kawałek ma spaść.
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Pozdrawiam Wojtek
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Taaa, PIS -prace nad tym trwają od dawna, niezależnie od rządzących. Tylko jeśli przyjmą w tej postaci, to kiepsko widzę wiele drzew - więc rozumiem obawy ekologów. Bo teren prywatny to nie tylko małe podwórko koło domu i działeczka 400m2 ale także całkiem spore ha parków, zadrzewień itp. będącymi korytarzami ekologicznymi łączącymi poszczególne kompleksy leśne, oazy nieużytków z innymi.

Obecny minister od środowiska - Szyszko robi wszystko by to środowisko zniszczyć. Pozbawia jakiejkolwiek ochrony. A ludzie są pazerni i krótkowzroczni.
Najpierw sprzedaje wolne limity CO2, potem energia elektryczna musi drożeć, wycina puszczę naturalną bo kornik - a LP zacierają ręce, bo tną równo, bo tylko taką metodę odnowienia powierzchni znają. Populacje dzika chce zmniejszyć do 0,5 dzika na 1 km2 - bo ponoć dziki z ASF wchodzą do gospodarstw i zarażają świnie. Złapano kilka chorych (choroba zagrażająca wyłącznie świniom) na wschodzie, ale redukcja ma być w cały kraju.....I jeszcze wiele innych.

Liberalizacja tak - ale czy na pewno w ten sposób?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: wycinka

Post »

Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Proszę się nie obawiać, ludzie nie są aż tak pazerni jak się wydaje, ale często sytuacja ich zmusza, a właściwe prawo (tak zwane). Nie uważam że ta ustawa zmieni sytuację na gorszą, z mojego punktu widzenia. Być może dlatego, że ekologów uważam za ludzi nieodpowiedzialnych i chciwych na pieniądze, a nie broniących natury. Prawo własności powinno stać wyżej niż "prawa drzewa", jest to dla mnie oczywiste. Natura nie może regulować praw, bo dojdziemy do prawa dżungli, a tego nikt chyba nie chce. Co do zwierzyny, to może jestem nie najstarszy na forum, ale pamiętam jak u babci lat temu kilkanaście, zobaczyć sarnę czy bażanta to było coś. Dzisiaj jest tego PEŁNO, a dziki wyrządzają wiele szkód, jak u mnie w ogrodzie w roku poprzednim. To nie są sprawy " w lesie" tylko koło gospodarstw domowych. Odstrzał jest niezbędny.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Niestety prowadzę sprawy związane z wycinką drzew. I wiem które aleje mi znikną z głupich powodów. Najbardziej mi żal 300 letniego zadrzewienia dębowego (około 200 dębów), obecnie naturalnego korytarza przyrodniczego dla popielicy i wielu innych gatunków. Gość kupując te kilka ha skalkulował, że jak usunie te drzewa, to zwróci się mu zakup ziemi....

Był zapis by To gminy decydowały, przez Radę Miejską które drzewa obejmie ochroną a pozostałe można by bez zezwoleń. Oznaczałoby to, że te które są objęte ochroną, z powodów ważnych, na wniosek (by mógł ktoś inny potwierdzić ten powód) można było usunąć. Wszystkie pozostałe, można by ciąć już nie pytając nikogo. A tego już nie ma. Czy wróci, nie wiem. To za szybko się dzieje, pomijane są etapy konsultacji.

Nie, Kowalski w M3 i działeczką na obrzeżach miasta nie jest groźny. Problem się robi z tymi co mają pieniądz - a Oni potrafią "mieć rozmach s...k....n...y" (cytat z "Kilera") bez patrzenia na nikogo. Patrzą tylko na własną kasę i to na dziś. A ich obejmować będzie ta sama ustawa :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”