Kostka brukowa- wady,zalety, przygotowanie terenu pod ułożenie.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Janocka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 25 kwie 2013, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Kostka brukowa- wady,zalety, przygotowanie terenu pod ułożenie.

Post »

Czy byłby ktoś tak miły i naprowadziłby mnie na instrukcję jak przystąpić do oddzielenia trawnika od kwietnika pasem kostki brukowej? Miałam zamiar oczyścić przestrzeń pod kwietnik, ustalić linię graniczną, wykopać rowek głębokości kilkunastu centymetrów i po prostu ułożyć kostkę. Zastanawiam się teraz jednak czy nie popełnię jakiegoś idiotycznego błędu. Będę wdzięczna za wskazówki.
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kostka brukowa do ogrodu

Post »

Ja u siebie też miałem zamiar tak zrobić, ale kolega który zawodowo układa kostkę doradził mi żebym lepiej układał na zaprawie cementowej- szczególnie jeśli zamierzam czasem zachaczyć kostkę kosiarką. Wtedy będzie pewność, że kostki się nie poprzestawiają i pozostaną na miejscu na lata. Oczywiście takie rozwiązanie podnosi koszty.
Janocka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 25 kwie 2013, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Kostka brukowa do ogrodu

Post »

To trochę komplikuje sprawę. A może w takim razie wystarczyłoby gdybym wysypała pod kostkę warstwę żwiru?
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kostka brukowa do ogrodu

Post »

Żwir też pomoże- przynajmniej kostki nie będą się zapadać, ale lepiej po nich nie chodzić za dużo. Pamiętaj, że kostki na chodniku zapierają się o siebie nawzajem, a jak położysz je w rządku w ziemi to po bokach będzie tylko miękkie podłoże.
Janocka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 25 kwie 2013, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Kostka brukowa do ogrodu

Post »

A no właśnie. Dzieciom nie koniecznie da się wytłumaczyć, że to nie jest do deptania. Mimo wszystko będzie to chyba najprostsze rozwiązanie.
TomaszZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Kostka brukowa- przygotowanie terenu pod ułożenie.

Post »

Witam serdecznie forumowiczów. Czas zacząć nowy rozdział w życiu i ... kupić działeczkę. Po namowie żony sprawiliśmy sobie właśnie takie coś ;:138
Ogólnie z działkowaniem i budownictwem nie miałem nigdy do czynienia a więc liczę na Waszą pomoc (jestem informatykiem - w tej kwestii mogę udzielić porad :D ).
W pierwszej kolejności chciałbym posadzić tuje brabant przy płocie działeczki. (po 20tym sierpnia) Na ziemię pod drzewkami agrowłóknina i kora.
Korę od trawnika oddzielę kostką brukową. I teraz pytanie: Co pod kostkę? Powiedzcie czy dobrze myślę... po wykopaniu "rowka" na spód czyli na ziemię warstwa piasku.. następnie sucha zaprawa cementowa i na to kostka. Po ubiciu i wyrównaniu szczeliny podsypię piaskiem. Dobrze myślę? Pozdrawiam wszystkich i proszę o rady.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kostka brukowa- przygotowanie terenu pod ułożenie.

Post »

TomaszZ pisze: I teraz pytanie: Co pod kostkę? Powiedzcie czy dobrze myślę... po wykopaniu "rowka" na spód czyli na ziemię warstwa piasku.. następnie sucha zaprawa cementowa i na to kostka. Po ubiciu i wyrównaniu szczeliny podsypię piaskiem. Dobrze myślę? Pozdrawiam wszystkich i proszę o rady.
Jak już robisz to rób na mokrą zaprawę, chyba że jest jesień to na wilgotny chudziak. Żadnego ubijania i piasku. Każdą kostkę dobijasz mlotkiem.


Obrazek

Obrazek
TomaszZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kostka brukowa- przygotowanie terenu pod ułożenie.

Post »

Ok, dzięki za podpowiedź. Zobaczymy co z tego wyjdzie. :) Pod chudziak idzie piasek? czy może być bezpośrednio na ziemię?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kostka brukowa- przygotowanie terenu pod ułożenie.

Post »

Ja kładę na ziemię... nic nie siada :) przecież nie będziesz po tym jeździł autem :wink:
TomaszZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kostka brukowa- przygotowanie terenu pod ułożenie.

Post »

hmmm... autem powiadasz? :) chyba będę... a raczej dziecko... zabawkowym ;:215 dzięki za kolejną radę.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kostka brukowa- przygotowanie terenu pod ułożenie.

Post »

Przepraszam że zabieram głos w tej dyskusji ale chciałbym zapytać czy to ma być działka pod tytułem "własne warzywa" czy też co się zdarza coraz częściej pod tytułem "mój skrawek raju". Jeżeli to ma być wersja nr 2 to musisz zmienić sposób myślenia i pamiętać że linie proste obrzeża chodniki pasują w ogrodzie jak garbaty do ściany. Zastosowanie podmurówki czyli cement pod kostkę (betonową) też pewnego dnia będzie przeszkodą. Zmieniając to co się nie sprawdza na inne ponosisz dodatkowe koszty. Moim zdaniem ułożona duża kostka granitowa wygląda bardziej naturalnie i zawsze można ją przenieść w inne miejsce. Zawsze próbując zagospodarować kawałek ogrodu mamy pewną wizję a natura ją koryguje bo w ogrodzie nie ma dwóch identycznych krzaków. Dlatego radzę nic na stałe bo ogród z czasem się zmienia i tylko na początku wygląda jak projekt. Jest w czym wybierać bo kamień polny też ma swój urok. Mam w ogrodzie kilka rodzai obrzeża ( brak kostki brukowej betonowej i plastykowego) resztki rollborderów kończy swój żywot. Zapytam się dlatego co zamierzasz na tej działce uzyskać.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kostka brukowa- przygotowanie terenu pod ułożenie.

Post »

asprokol pisze:... pamiętać że linie proste obrzeża chodniki pasują w ogrodzie jak garbaty do ściany.

Możesz to rozwinąć bo jakoś nie czaję od tego słońca :wink:
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kostka brukowa- przygotowanie terenu pod ułożenie.

Post »

Oczywiście - zwiedziłem setki ogrodów na świecie w Europie Azji i w Amerykach. Widziałem te największe i najpiękniejsze byłem w uroczych domowych ogródkach i widziałem setki typu RODOS czyli te rekreacyjne ogrodzone siatką. Ja pisałem o ogrodzie a nie o działkach które mają dostarczać papu i to jest ich główne zadanie. Może linie proste pasują w niektórych ogrodach francuskich bo tam króluje bukszpan. Jednak są sztuczne jak miód. Tworząc ogród należy pamiętać o co mówił Leonardo Da Vinci że symetria jest pięknem głupców.
Gdybym tworzył mój ogród od początku nie popełniłbym tylu błędów jakich popełniłem.
Oczywiście jeżeli to ma być działka - warzywa do gara, kwiaty do wazonu to estetyka i piękno jest sprawą trzeciorzędną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”