Szambo na działce

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
BAŚKA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lip 2006, o 15:52
Lokalizacja: Sochaczew

Szambo na działce

Post »

Witam!
Mam działeczkę 300m2 na ogródkach działkowych. Chciałabym własnymi siłami i oczywiście nie drogo wybudować WC. Czy Ktoś z Państwa może mi poradzić jak to zrobić i co zakupić by było to ekologiczne i nie drogie?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Witaj BAŚKA:lol:
A może toaleta przenośna. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... na+toaleta
Pozdrawiam Andrzej.
BAŚKA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lip 2006, o 15:52
Lokalizacja: Sochaczew

Post »

Dzięki Erazm za szybką odpowiedź.
Wejdę na podaną stronę forum i poczytam :D
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Jakubie już tobie wyjaśniałem właśnie w tym zaznaczonym wątku spójrz. Jak to wygląda w POD lub ROD sprawie jestem dobrze poinformowany ponieważ udzielam się w zarządzie ROD.Toaleta turystyczna wcale nie śmierdzi ponieważ u nas takie toalety rozprowadzamy pomiędzy działkowców.Wszyscy są bardzo zadowoleni.Budowanie szamba samemu kiedyś się zemści to są szamba bez atestu niestety. ;:100
Tu nie chodzi kto ma rację, nie oto mi chodzi tylko zobaczysz że w nie długim czasie przepisy w POD i ROD tak się zmienią że posiadanie takiej toalety turystycznej będzie wymogiem ponieważ zrzut do takich toalet jest lepszym rozwiązaniem niż 360 szamb śmierdzących wokół nas.Może masz inne zdanie ale ja nie mam zamiaru Ciebie przekonywać i ogłaszać że mam racje ,ale takie posunięcia powoli wprowadza Polski Związek Działkowców w Warszawie.
Awatar użytkownika
kocicy_Lwisko
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 wrz 2008, o 08:57
Lokalizacja: pd-wsch kraniec Mazowsza

Post »

Mam pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi na forum, a w internecie parę stron ze sobą sprzecznych:
Zakładając że mam przydomowe szambo, czy mogę ten "preparat" użyć do ogrodu np. po dodaniu jakichś dodatkowych płynów do podlewania roślin niejadalnych?
I czy można to wykorzystać do polewania kompostownika??

I co na to przepisy prawne?? Zezwalają na to??

Bardzo chciałbym znać odpowiedzi na moje pytania. :twisted:
Sypki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 sie 2008, o 10:19
Lokalizacja: Słupsk

Post »

z tego co wiem prawo zabrania wylewania szamba jest to spowodowane tym ze nie czystosci ludzkie moga przejsc do wod gruntowych a co z tym idzie bakterie coli!!! oczywiscie gleba jest jakims filtrem ale o ograniczonej pojemnosc jeśli bedziesz wylewal to na kompost to potem raczej ten kompost posatraj sie zakopac niz go rozrzucac na powierzchni gruntu.
Sypki

Darz Bór
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Szambo a ogród

Post »

kocicy_Lwisko pisze:mam przydomowe szambo, czy mogę ten "preparat" użyć do ogrodu np. po dodaniu jakichś dodatkowych płynów do podlewania roślin niejadalnych?
Nie.

Uwaga: Biopreparaty nie oczyszczają ścieków w 100%, poprawiają jedynie jakość oczyszczania ścieków. Ścieki są nadal groźne dla środowiska naturalnego i nie mogą być odprowadzane do gruntu bezpośrednio z osadnika. Koniecznie należy doczyścić je w procesie tlenowym, np. w prawidłowo wykonanym drenażu rozsączającym.


Tu trochę teorii:

http://www.kpodr.pl/srodowisko/sanitacj ... paraty.php
Awatar użytkownika
kocicy_Lwisko
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 wrz 2008, o 08:57
Lokalizacja: pd-wsch kraniec Mazowsza

Post »

To skoro nikt nie odpowiedział, to mam pytanie czy jeśli istniałby sposób na całkowitą eliminację szkodliwego działania fekali i całego szamba, czy podlewanie roślin byłoby zgodna z prawem?
Wydaje mi się że tak, bo w podobny sposób działają przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Ale nie jestem pewien.

A taki EM-1 jest wg producenta właśnie takim panaceum. I nawet sprzedawany był ma Allegro.

Więc jak to jest? Ktoś wie??
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Cytat z ze strony producenta oczyszczalni:


Czy woda opuszczająca przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków może być wykorzystana ponownie?

Tak może być wykorzystana. Woda wychodząca z przydomowej oczyszczalni ścieków jest oczyszczona w najgorszym wypadku w 95% a często nawet w 98%. Jest to woda czysta. Zawiera ona śladowe ilości azotu i fosforu, przez co znakomicie nadaje się do podlewania na przykład trawników czy też roślin i drzew ozdobnych. W tym miejscu należy zaznaczyć jednak, że pod żadnym pozorem nie można podlewać nią owoców i warzyw, gdyż mogą znajdować się tam groźne dla zdrowia ludzkiego bakterie. Woda ta nie może wracać jednak do budynku i służyć domownikom jak woda zupełnie czysta i nieskażona. Innym bardzo częstym wykorzystaniem wody jest budowa różnego rodzaju oczek wodnych i kaskad ogrodowych.



Tradycyjne oczyszczanie biologiczne – opis procesu

Oczyszczanie biologiczne można przyrównać do naturalnej metody oczyszczania zachodzącej w przyrodzie. Stosowane w przydomowych oczyszczalniach ścieków jest procesem bardzo efektywnym. Tradycyjny system składa się z osadnika gnilnego, dziękuję rozdzielczej i systemu rur rozsączających ułożonych na podłożu z tłucznia lub grubego żwiru.

W osadniku gnilnym następuje sedymentacja osadu (I stopień) oraz biologiczne, beztlenowe (II stopień) oczyszczanie ścieków. Aby zapobiec wynoszeniu osadu z osadnika gnilnego powinien on być reguralnie opróżniany. W systemie drenażu rozsączającego, na powierzchni materiału, z którego zbudowana jest warstwa filtracyjna tworzy się błona biologiczna, dzięki której zachodzi redukcja zanieczyszczeń zawartych w ściekach w procesie tlenowego, biologicznego rozkładu (III stopień). W procesie tym niszczone są nawet organizmy chorobotwórcze.




To powinno Ci trochę pomóc porównać złożoność procesów biochemicznych w biologicznej oczyszczalni ścieków z zwykłym wsypaniem aktywatora biologicznego do szamba.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ważne!!!

Oczyszczalnia przydomowa musi być używana non-stop, tj. nie może to być oczyszczalnia ulokowana przy domu na działce, dokąd jeździ się co tydzień, albo robi się dłuższe przerwy w używaniu (np. wyjazd na zimę). W takim przypadku zatykają się kapilary do rozprowadzania oczyszczanych ścieków, jak wytłumaczył nam fachowiec od zakładania takich oczyszczalni. No chyba, że mówiąc "oczyszczalnia" masz na myśli jedynie szambo z dodatkiem środków biologicznych.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
kocicy_Lwisko
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 wrz 2008, o 08:57
Lokalizacja: pd-wsch kraniec Mazowsza

Post »

Czytając dalej o preparacie EM-1 (http://www.blekitne.pl/blekitne/produkt ... ologia.htm) znalazłem informację:
"....obniżają emisję amoniaku i eliminują szkodliwe bakterie typu E. Coli i Salmonella).

Dodatkowo Efektywne Mikroorganizmy mogą być z powodzeniem wykorzystywane wszędzie tam, gdzie dochodzi do gnicia i niewłaściwego rozkładu materii organicznej, a więc w oczyszczalniach ścieków, szambach, wysypiskach śmieci, kompostowniach, systemach oczyszczania wody i zbiornikach wodnych."

To jak to jest??
TAD
100p
100p
Posty: 121
Od: 5 lis 2008, o 21:27
Lokalizacja: GDYNIA

Post »

Przeanalizuj jeszcze raz wypowiedzi 'łysego' i znajdziesz odpowiedź. Pamiętaj jednak ,że bakterie Colii mogą pozostać w śladowych ilościach ! Chyba ,że wątpliwości rozwiążesz w laboratorium . Chociażby przez ciekawość.
Awatar użytkownika
kocicy_Lwisko
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 wrz 2008, o 08:57
Lokalizacja: pd-wsch kraniec Mazowsza

Post »

W innym wątku dostałem odpowiedz dot. EM-1:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=96

W zasadzie to kończy mój wątek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”