Nowe siedlisko. Etapy budowy i zagospodarowania terenu.Pomoc.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Adrienne123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 cze 2014, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowe siedlisko. Etapy budowy i zagospodarowania terenu.Pomoc.

Post »

Witam
To moje pierwsze kroki na forum, więc przepraszam za ewentualne błędy.
Mam pewien problem i proszę o poradę wszystkich którzy orientują się w tym temacie.

Budownictwo zagrodowe
Problem polega na tym, że dostałam decyzję pozwolenia na budowę nowego siedliska (dom mieszkalny I etap budowy oraz budynek gospodarczy II etap). Zakończyłam budowę domu -potwierdzone w dzienniku budowy, przyłącza i odbiory wszystkie są. Mapa geodezyjna również jest. Chciałam najpierw odebrać budynek mieszkalny jako zakończenie pierwszego etapu budowy. Nie da się bez budynku gospodarczego :(. Help! nie mamy z rodziną gdzie mieszkać.
Nie mogę na razie wybudować tego budynku gosp bo nie mam kaski. Poza tym mam jeszcze 3 lata na jego rozpoczęcie. Mój pomysł jest taki, że może jakiś blaszak na fundamencie (na zgłoszenie) jako trzeci budynek na mojej działce a budynek gosp jednak za 3 lata? Czy takie coś by przeszło? Czy to było by już siedlisko?
Proszę o pomoc :( :( :(
x-W-ss
---
Posty: 98
Od: 6 maja 2014, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe siedlisko - pomocy

Post »

Ja mam blaszany garaż zgłoszony jako budynek gospodarczy.
Adrienne123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 cze 2014, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe siedlisko - pomocy

Post »

Dzięki
Nie orientujesz się czy była by to zagroda (budownictwo siedliskowe)? Blaszak mam zamiar postawić dodatkowo. Jednak drugi etap w moim pozwoleniu nadal czekał by na wykonanie...Czy można ewentualnie wtedy odebrać dom?
x-W-ss
---
Posty: 98
Od: 6 maja 2014, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe siedlisko - pomocy

Post »

U siebie budowałem dom na działce rolnej (pastwisko) więc jest to jak najbardziej zabudowa zagrodowa. Blaszak zawsze ci się przyda więc jeśli masz działkę powyżej 500m2 to spokojnie możesz postawić dwa budynki gospodarcze-blaszak najpierw a później drugi budynek gospodarczy.
Pamiętaj tylko żeby w zgłoszeniu nie używać słowa garaż bo ci z miejsca odrzucą. Napisz budynek gospodarczy na narzędzia czy coś w tym stylu i po 30 dniach jak się nie przyczepią do niczego to go postaw. Jak już będzie to wtedy spróbuj zrobić odbiór domu bo w końcu jakiś budynek gospodarczy stać już będzie. A jak się urząd zmarszczy że to nie taki gospodarczy jak w projekcie to zawsze możesz wnieść aktualizację do pozwolenia na budowę-z tym że jeśli zamienisz w PnB blaszak na ten który jest w projekcie to potem musisz znowu wysłać zgłoszenie na ten drugi.
Adrienne123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 cze 2014, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe siedlisko - pomocy

Post »

Dzięki
Jesteś wielki, jest nadzieja :D
x-W-ss
---
Posty: 98
Od: 6 maja 2014, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe siedlisko - pomocy

Post »

Nadzieja jest też taka że urzędnicy jednak boją się sądów bo według NSA nikt nie ma prawa ograniczać twojej swobody co do gospodarowania ziemią ani też pozbawiać cię możliwości meldunku i miejsca zamieszkania poprzez urzędnicze zagrywki. Pamiętaj że to oni są dla ciebie a nie ty dla nich. W prawie nie ma żadnych określonych norm które nakazują zrobić odbiór domu w określonym terminie-tzn budowa domu skończona i zgłaszasz to do urzędu i ma być odbiór jeśli wszystko jest w porządku.
zmod, pomid.
DarekRz

Re: Nowe siedlisko - pomocy

Post »

Adrienne. Nie stawiaj żadnego blaszaka - to nic nie da.
Nie chodzi bowiem o to , że ma być jakikolwiek budynek gospodarczy, tylko ma być ten budynek, który masz w projekcie budowlanym i pozwoleniu na budowę. Po prostu nie wykonałaś calości pozwolenia na budowę i w związku z tym nie możesz zwyczajnie zgłosić zakończenia budowy. Błąd polegał na tym, że uzyskałaś pozwolenie na budowę od razu II etapów. Trzeba było jedynie projekt zagospodarowania terenu opracować i zatwierdzić dla II etapów, natomiast pozwolenie na budowę uzyskać dla etapu I - domu mieszkalnego. Nic straconego.
Zrób tak: rozpocznij budowę etapu II - tzn. zgarnij trochę ziemię z miejsca gdzie ma być budynek gospodarczy, opalikuj obrys budynku, porozciągaj sznury - kierownik budowy niech wpisze do dziennika budowy, że "rozpoczęto budowę budynku gospodarczego, zgarnięto humus i wytyczono wstępnie lokalizację budynku".
Jeszcze zanim to zrobisz - czyli już - napisz pismo do Straży Pożarnej (Komendy Powiatowej) i drugie do Powiatowego Inspektora Sanitarnego (Sanepid Powiatowy), treści takiej: "W związku z obowiązkiem uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku, przed wykonaniem całości robót budowlanych - Art. 55. ust.1, pkt. 3) Ustawy Prawo budowlane, zgłaszam zakończenie budowy I etapu inwestycji polegającej na budowie domu jednorodzinnego oraz budynku gospodarczego w zabudowie zagrodowej - t.j. wykonanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
W załączeniu kopia decyzji pozwolenia na budowę."

Składasz te dwa papiery, uzyskujesz na kopiach pieczątkę kiedy wpłynęło (lub wysyłasz pocztą ZPO [zwrotne potwierdzenie odbioru] i czekasz 14 dni od otrzymania przez adresatów.
Po dwóch tygodniach składasz do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego - na mocy wspomnianego Art. 55. ust.1, pkt. 3) Ustawy Prawo budowlane. Załączasz wszystko jak do zgłoszenia i oświadczenie, że powiadomione organy Straży Poż. i Inspekcji Sanitarnej nie wniosły sprzeciwu w terminie 14 dni od zawiadomienia (możesz dołączyć kopie pism z pieczątkami z kancelarii lub zwrotkami z poczty).
Nadzór wyznacza datę kontroli, odbiera twój budynek, wpisuje do dziennika i wydaje decyzję pozwolenia na budowę, dziennik odzyskujesz z powrotem i możesz budować swój budynek gospodarczy choćby i 20 lat - byle raz na 2-2,5 roku (mniej niż 3 lata) pojawilł się jakiś wpis w dzienniku budowy.

Powodzenia,

Darek
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Nowe siedlisko - pomocy

Post »

W pozwoleniu na budowę (w ramach siedliska rolniczego) miałem wpisane: Budowa domu jednorodzinnego z budynkiem gospodarczym, rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej, oraz wjazdu z drogi publicznej" Nie mogłem zrobić odbioru dopóki nie wykonałem wszystkich elementów. Nadzór nie odpuścił nawet wjazdu, a mnie bank poganiał. To co proponuje Darek jest sensowne, ale nie w przypadku gdy bank nadzoruje realizację inwestycji.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
DarekRz

Re: Nowe siedlisko - pomocy

Post »

Skoro wziąłeś pożyczkę na całość - to trzeba wykonać całość. To z punktu widzenia banku. Natomiast z punktu widzenia nadzoru budowlanego - musisz wykonać te roboty, które są niezbędne do użytkowania tej części, którą chcesz użytkować. Różnica polega na tym, że zamiast zgłoszenia zakończenia budowy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie części inwestycji.
Ewa5
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 paź 2016, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Nowe siedlisko. Etapy budowy i zagospodarowania terenu.Pomoc.

Post »

Ile jest czasu na rozpoczęcie budowy budynku gospodarczego po wybudowaniu domu dla siedliska.
Co się stanie jeśli nie zgłosi się rozpoczęcia budowy budynku gospodarczego w określonym terminie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”