Altanka/domek - czym zabezpieczyć ściany,ocieplenie,rozbudowa

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
flussq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 paź 2008, o 19:51
Lokalizacja: Leipzig

Altanka/domek - czym zabezpieczyć ściany,ocieplenie,rozbudowa

Post »

Witam Wszystkich. Mam prosbe do was mili. Otoz kupilem dzialke i stoi na niej altanka drewniana na posadce betonowej. Chcialbym te altanke ocieplic. W jaki sposob i co wybrac? WELNA MINERALNA czy STYROPIAN?


P.S.

Nie znam sie na ocieplaniu ale kolega mi powiedzial ze lepiej styropian z zewnatrz a plyty gipsowe wewnatrz. Czy mial racje?

Jak powinienem to ocieplic zeby bylo cieplo, nic nie gnilo i oddychalo.

Z gory dziekuje!
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Styropian myszy uwielbiają :twisted:

I tak jak podejrzewasz - jak wykonawcy mimo dobrych materiałów skopią sprawę wentylacji, to wilgoć ( czyli grzyby) zniszczą domek :?
Awatar użytkownika
Renia 4
200p
200p
Posty: 243
Od: 5 paź 2008, o 17:49
Lokalizacja: obecnie opolskie

Post »

Nie jestem budowlańcem, powiem ci tylko z własnego podwórka. Jeśli domek jest drewniany(z bali, desek) i ładnie wkomponowany w dzialke, to moim zdaniem nie powinnaś go otulać styropianem, bo na styropian musowo musi być tynk, i dobra wentylacja, bo po 1 zimie zacznie ci kruszeć, a od mrówek nie opędzisz sie. Ja bym na zewnątrz zabezpieczyła belki i wszystkie drewniane części Drewnochronem, a ocieplenie tylko od wewnątrz. Przecież to nie jest dom mieszkalny? od wewnatrz, "wata szklana" tak to moj M nazywa,myszy tego nie ruszą, i płyta gipsowa, ale ja bym zdecydowała się może na deski lub panele ścienne. Zagalopowałam sie trochę, a nie podałaś nic bliższego .Powodzenia w urządzaniu.
Pozdrawiam wiosennie
flussq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 paź 2008, o 19:51
Lokalizacja: Leipzig

Post »

Renia 4 dziekuje,

Ty masz racje nie będę klasc styropianu od zewnatrz jeśli jeszcze tynk ma dojsc to beda za duze koszta. Zabezpiecze tylko preparatem do drerwna "wkoncu altanka nigdy nie byla ocieplania i ma juz ponad 36lat i sie nic nigdy nie stalo". A od wewnatrz ocieple wata ale mineralna. Slyszalem ze ma lepsze wlasciwoswci izolacyjne. I zakryje chyba jednak gipsowa plyta "tansza niz deski". Wiadomo zrobic izolacje mozliwie jak najtaniej :).

Ale czy tak ocieplony domek bedzie "oddychac" ?? czy nie bedzie wilgoci?
Ostatecznie na betonowa podadzke moglbym tez polozyc styropian i wylac na to posadzke a potem kafelki. Czy to dobry pomysl?
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Spokojnie daj styropian na posadzkę. W domach mieszkalnych daje się styropian ( u mnie była "piątka", ale w altance powinna starczyć "trójka"), na to siatka i warstwa betonu. Na to dowolne pokrycie, mogą być płytki :D .
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Jeśli chodzi o podłogę zgadzam się z poprzednikami, natomiast NIGDY nie ociepla się od środka. Grozi to wilgocią, a przede wszystkim grzybem, który będzie miał świetne warunki do rozwoju.
Dodam jeszcze, że ważną sprawą (i często prostą do ocieplenia jest dach),przez który, latem domek się np. nagrzewa. Wystarczy rozłożyć nad sufitem warstwę wełny.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A po co chcesz ocieplać domek? Chcesz tam zamieszkać na zimę?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Renia 4
200p
200p
Posty: 243
Od: 5 paź 2008, o 17:49
Lokalizacja: obecnie opolskie

Post »

aleksandra 2323 ma rację , dach koniecznie , ale nie wiem jak to chce zrobić na zewnątrz? No bo jeśli tak kategorycznie zastrzega , że NIGDY nie wolno od środka ocieplac? Czegoś chyba nie zrozumialam... A wata rzeczywiście jest to mineralna, tylko M nazywa ją szklaną, sama nie wiem dlaczego. W altance nie powinnaś mieć ani wilgoci, ani grzyba, przecież to nie jest "uszczelniony" dom zamieszkały zimą. Myśle , że chcesz go raczej "ochłodzić" przed letnim upałem?
Pozdrawiam wiosennie
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Renia 4 pisze: chcesz go raczej "ochłodzić" przed letnim upałem?
Większość "budek" na działkach to piekarniki latem, + 40 stopni spokojnie :?
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Ale zimą jest ziiimno. Tak jak na przykład ja, to lubię być 4-5 razy w tygodniu zimą.
Działkowiec z Warmi :)
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Post »

Witajcie. Ja mam ściany takie: panele plastikowe, papa, plyta osb,plyta pilsniowa, osb, regips :) tak że mam ok 10cm ścianę to po poprzednim właścicielu :)
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
kasia151519
50p
50p
Posty: 56
Od: 2 cze 2008, o 23:09
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Witajcie!Ja mam również w planach wyremontować altankę kupiona w tym roku.Altana do połowy jest murowana a dalej drewniana.Ogólnie rzecz biorąc jest okropna.W środku płyta pilśniowa cala zbutwiała-koszmar!Zaczęliśmy od dachu.Mąż położył nową blachę,folię,krokwie itp.Ale teraz ściany.Co mi poradzicie na taką mieszaną altankę?
Kobieta to najcudowniejszy kwiat w ogrodzie!
cx

Post »

Witam.
Po pierwsze ,uwaga..."nigdy nie ociepla się od środka...."akurat do drewnianej altanki nie ma zastosowania.Po drugie ,racja ,styropian jest "lepszy"=cieńszy jest odpowiednikiem właściwości izolacyjnych grubszej wełny,jest mniej wrażliwy na wilgoć...ale-uwaga dotycząca gryzoni jak najbardziej na miejscu.A w takiej altance zawsze sobie znajdą drogę do styropianu iii będą robić z niego perlit.Wełna do izolacji może być:wełna mineralna lub wata(wełna)szklana te wyroby różnią się surowcem z którego są wykonane.Ja wolę pracować z wełną mineralną,jest trochę sztywniejsza=łatwiejsza w układaniu oraz trochę mniej pyli-jednak i tak zawsze pracuję w maseczce(taka za dwa zeta).Patrząc od wewnątrz altanki musisz zrobić tak:
1.Na ściany dajesz jakiś szkielecik drewniany~2cm i nań takerujesz membranę paroizolacyjną=przepuszcza wilgoć na zewnątrz ,a nie wpuszcza do środka(Uwaga!!!przybijać właściwą stroną do ściany).Ten szkielet potrzebny dla wymiany powietrza z pod membrany na zewnątrz budynku.
2.Robisz(dorabiasz)belkowanie,deskowanie o grubości izolacji jaką będziesz dawać(myslę ,że tu wystarczy 10cm)plus 1-2 cm.
3.Kładziesz wełnę,mocując ją "pajęczyną"ze sznurka(polipropylenowego) takerowanego do rusztowania.
4.Przybijasz na to folię budowlaną.
5.Wykończenie...niestety gips zdecydowanie najtańszy.
Styropian pod wylewkę-dobry pomysł,ale lepiej dać 5cm,różnica w cenie niewielka...a drugi raz kuć przecież nie będziesz.
To na razie tyle,przyjemnej pracy,hej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”