Wilgoć w drewnianej altanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Sarenka_112
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 6 maja 2012, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilgoć w drewnianej altanie

Post »

Mam pytanie do specjalistów od budowy drewnianych altan działkowych :)

Dwa lata temu na naszej działeczce stanęła drewniana altana. To domek drewniany, składany z gotowych paneli (deski sosnowe i świerkowe) osadzony na betonitach. W momencie, w którym ją stawialiśmy zakładaliśmy jej wykorzystanie wyłącznie jako przechowalnię przedmiotów użytkowanych podczas weekendowych pobytów na działce, nie przykładaliśmy więc wielkiej uwagi do walorów "mieszkalnych" domku. Nie było więc wówczas mowy o jego izolacji z jakichkolwiek przyczyn. Szybko okazało się jednak, że czasu na kawałku naszego trawnika spędzamy więcej niż zakładaliśmy, a i rola naszej drewnianej chałupki nieco się zmieniła. Pozostawione w pierwszym sezonie zimowym wszelkie przedmioty tapicerskie (materiałowe materace, koce, obicia tapicerskie leżaków, itp) wchłonęły sporo wilgoci, czego efektem było nabranie zapachu stęchlizny, a nawet pleśń. Postanowiliśmy więc zrobić izolację domku. O ile izolacja dachu czy ścian wydaje się być sprawą prostą (z wykorzystaniem folii izolacyjnej, styropianu bądź wełny mineralnej krytej deską elewacyjną), o tyle mam problem z podłogą. Grunt na którym stoi domek w miesiącach jesiennych, zimowych i wiosennych jest dość mocno podmokły. Nie chcę więc bezkrytycznie kłaść na podłodze jakichś materiałów izolacyjnych i kryć ich kolejną warstwą desek podłogowych, w obawie przed wilgocią, która zatrzymana na izolacji spowoduje zapewne gnicie desek stanowiących pierwotną podłogę. Ktoś poradził mi, żeby po prostu zrobić drugą warstwę desek na podłodze (kładzionych prostopadle względem pierwotnych), podniesioną o kilka cm, żeby stworzyć w ten sposób poduszkę powietrzną stanowiącą naturalny izolator, a jednocześnie umożliwiającą odprowadzanie wilgoci. Nie mam jednak przekonania czy to nie za mało. Ktoś inny stwierdził, że problem wilgoci w domku skuteczniej rozwiążę stwarzając wymuszoną wymianę powietrza (np. poprzez zabudowanie pracujących całą dobę wentylatorków) niż izolując go bardzo szczelnie, ale co do tego rozwiązania również nie mam pewności, pomijając kwestię, że nie wyobrażam sobie montażu kilku wentylatorków pracujących przez całą zimę.

Od razu zaznaczę, że braliśmy już pod uwagę zamocowanie folii od spodniej strony podłogi, ale okazuje się że prześwit pod spodem jest niewystarczający do przeprowadzenia tej operacji. Nie mam doświadczeń z foliami "oddychającymi", które teoretycznie powinny rozwiązać problem umożliwiając wyprowadzanie powietrza na zewnątrz, bez powrotu do wnętrza domku. Może ktoś z Was ma doświadczenia w podobnych tematach i jest w stanie coś podpowiedzieć? Dotychczas sytuacja zmuszała mnie do tego, żeby co zimę wywozić z domku wszystko co mogło wchłonąć wilgoć i w konsekwencji zapleśnieć, ale w tym roku chcę w altance zostawić jakiś tapczan i nie wyobrażam sobie wywożenia go znów na zimę.

Wszelkie sugestie mile widziane!

pozdrawiam,
Sarenka
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

1. zrób wentylację w obiekcie.

Wilgoć ma prawo być, ale nie w takim stopniu by pojawiała się pleśń. To brak wentylacji, nadmiernego zacienienia obiektu - czylip wentylacja dobra ale ilość dostarczanej wody duża. Tyle że w szopce rybackiej dziadka nic nie pleśnieje, choć stoi nad wodą. Zapach stęchlizny jednak nie do uniknięcia jeśli ciśnienie parcjalne pary będzie takie samo lub niższe. A kiedy będzie?
Kiedy domek złapie wilgoć i niską temperaturę, a gdy wyjdzie słońce i będzie sucho (np. mróz zimą) - z braku wentylacji wilgoć i jak puszka termosowa nie ogrzeje się w środku. Wówczas będzie jeszcze bardziej chłonąc wodę.
Czyli jak widzisz, dodatkowe ocieplenie nie pomoże, a jeszcze zaszkodzi.
Ocieplenie warto zrobić, gdy od środka zwiększyć ciśnienia parcjalne pary. czyli ogrzewać będziesz, chociaż okresowo. Wówczas wilgoć ucieknie wraz z temperaturą na zewnątrz. A to jest Twój cel.

Ocieplenie daj dopiero wówczas, gdy celem będzie utrzymanie niższej temperatury latem w środku niż na zewnątrz i gdy zimą będziesz chciał mieć mniejsze straty ciepła przy ogrzewaniud

Na dzisiaj zrób skuteczną wentylację. Czyli kratka wentylacyjna w dół drzwi (jak drzwi łazienkowe) i kominek wywiewny gdzieś w górnej części. Dobrze jak będzie zakończony czymś co będzie wzmagać wentylację: np. kominek obrotowy (wspomaga wentylację, np. słaba z uwagi na małą różnicę ciśnień np. mała wysokość, brak parcia np. ciepłego powietrza itp.)
http://www.supro.pl/upload/opt/tulipan.jpg
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Dopytam, czy podłoga w altanie autora tematu została źle zamontowana i w ogóle nie powinno się robić tak jak on zrobił? Czyli zabezpieczenie przed wilgocią powinno pojawić się wraz z budową?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Położenie folii od spodu nie jest złym pomysłem. Trzeba zrobić barierę dla wilgoci od spodu. Dobrze natomiast faktycznie byłoby gdyby druga warstwa desek nie dotykała tej folii np. czyli folię przycisnąć do podłogi np. kontrałatami a na to położyć podłogę właściwą. Ale ostatecznie, jeśli nie zapewni się odpowiedniej wentylacji, to będzie bez zmian.
Awatar użytkownika
Sarenka_112
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 6 maja 2012, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Dzięki za cenne wskazówki.
Wnioskuję zatem, że w pierwszej kolejności muszę zadbać o wentylację. Jak rozumiem nie koniecznie musi ona być zrealizowana w sposób wymuszony, powinno pomóc już zapewnienie możliwości przepływu powietrza między jakąś kratką przy podłodze domku i gdzieś w wyższych jego partiach?
A co z wentylacją jeśli zdecyduję się na ocieplenie domku (raczej z uwagi na chęć utrzymania niższej temperatury wewnątrz niż na zewnątrz w letnie dni - nie planuję żadnego ogrzewania)? Zostawić ją w takiej samej formie?

Co do podłogi to rozumiem, że gdyby rozpatrywać kładzenie folii na obecnej podłodze, to należałoby na niej położyć kontrałaty i dopiero podłogę właściwą? Tyle, że taki układ prawdopodobnie prędzej czy później doprowadzi do przegnicia podłogi pierwotnej, na której leżeć będzie folia.

--
pozdrawiam,
Sarenka
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Możesz dokładnie opisać na czym stoi? i jak jest zbudowany? Czy między podłogą a ziemią jest jakaś izolacja, np. pustka powietrzna i przewiew?

Czy zastosowaliście izolacje na beton zanim położyliście na to konstrukcje drewnianą?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Zawilgocenie obiektów nie ogrzewanych zimą dotyczy
nie tylko drewnianych, ale również murowanych.
Miałam dotychczas okna drewniane z "lufcikami"
z czego jeden pozostawał otwarty całą zimę
dla dodatkowej wentylacji.
W ubiegłym miesiącu wstawiliśmy okna plastikowe
i budynek jest zamknięty "szczelnie" na tę chwilę,
ponieważ nie chcę jeszcze zostawiać uchylonych okien
ze względu na włamanie.
Pozostaje tylko wentylacja w kuchni i łazience przez kratkę.
Muszę powiedzieć, że pojawia się już wilgoć w postaci skroplenia
pary na oknie.
Budynki nie ogrzewane muszą być bardzo często wietrzone.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Czyli jest to drewniana altanka na bloczkach betonowych? Wiele wystaje nad teren? Na bloczkach położona papa? Jeśli nie to błąd budowlany i to duży. Nic dziwnego że drewno ciągnie wilgoć z ziemi. Pewnie rynny też nie ma? Ani żadnego odpływu wody deszczowej? Tak jak już pisali poprzednicy przyzwoite wietrzenie wnętrza w sezonie zimowym. Jeśli pojawiła się pleśń, to rychło będzie grzyb. Mariola! MUSISZ mieć wietrzenie. Wstaw w ścianę zewnętrzną zamykaną kratkę wentylacyjną przy podłodze. Wentylacja grawitacyjna nic nie da, jeśli nie będzie nawiewu. Uważasz, że okno plastykowe " uchylone " ułatwi włamanie? Przed włamaniem zabezpiecza solidna krata w oknie.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Krata w oknie to zaproszenie do włamania. Nie ma sensu robić solidniejszego okna, krat niż są drzwi i ściany.
bejrut
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Witam
Chciałbym odświeżyć temat. Postawiłem altanke o konstrukcji szkieletowej. Na zewnątrz płyta osb w środku wełna i znowu płyta osb.
Ściany i strop ma izolacje z wełny. Trochę zawaliłem sprawę po na wylewkę położyłem tylko izolacje-piankę pod panele i na to panele.
Okna szczelne. Czy wystarczy izolacja w postaci kratki w dole drzwi plus kratka wentylacyjna pod sufitem na przeciwległej ścianie? Czy potrzebny jest komin wentylacyjny wypuszczony ze ściany tylnej ponad dach?
Drugi problem to fundament na którym jest altanka, jest trochę za szeroki i wypuszczony jeszcze około 20 cm. Obawiam się stania np. śniegu i puchnięcia płyty osb. Czy dobetonować spadek od ściany do końca fundamentu czy może jakiś inny patent?

z góry dziękuję za pomoc.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Pewnie chciałbyś usłyszeć że będzie git? Nie będzie. Ale pomoże.
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Podstawa to jak piszą poprzednicy - prawidłowa wentylacja.
Często w odruchu ochrony obiektu ludzie mają tendencję do zamykania wszelkich otworów bo "ciepło ucieka" wystarczy się chwilę zastanowić i wiadomo że to droga donikąd.
Mam budynek w formie kontenera, od środka wyścielony płytami pilśniowymi.
Gdy go przejąłem to był dramat - wilgoć w środku, wykwity. Poza pierwszym osuszeniem dalaej z nim nic nie robię, ma do mrozów uchylone okno, później (z uwagi na możliwe zawiewanie śniegu) zostanie ono przymknięte, ale nadal rozszczelnione.
bejrut
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Hosta pisze:Pewnie chciałbyś usłyszeć że będzie git? Nie będzie. Ale pomoże.
tzn.?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”