Nawadnianie ogrodu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Slawekk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lip 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Bardzo słuszne rozwiązanie podsuwa mój poprzednik...gratuluję teściowi pomysłowości.
Jednakże najprostszym sposobem rozwiązania tego problemu (choć pewnie w części) będzie zastosowanie zraszaczy, które zużywają miej wody podczas podlewania. Gdybyś napisał na jakim zraszaczy to testowałem mógłbym sprawdzić czy będzie jakiś o podobnym zasięgu lecz mniejszym wydatku wody.
Edwardzik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 10 maja 2013, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Można spróbować rozbić wodę końcówką. Mi się udało. Leci drobniej, ale dalej. Trzeba trochę dłużej poczekać, ale daje radę.
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Aby dobrać zestaw należy poznać ciśnienie źródła wody (mierzymy manometrem), wydajność (mierzymy stoperem czas napełnienia10 l wiadra)do tych parametrów dobieramy resztę systemu. Aby zmniejszyć straty wydajności i ciśnienia należy używać węża o większej średnicy. Oraz zraszaczy o małej wydajności, z kolei takie zraszacze mają mały promień. Trzeba wcześniej zaprojektować zestaw by nie wchodzić w koszty. Pompę podnoszącą ciśnienie również można zastosować, niestety profesjonalny sprzęt dużo kosztuje.
NawadOgrodow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 sie 2013, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Można zastosować również nawiertkę ( opaskę na otwór nawiercany ) w różnych kombinacjach. Np rura 32 zraszacz 1/2GW. Pomiędzy rurą a zraszaczem wstawić 30 cm rury 20 z dwoma kolankami 20 / 1/2 ' Jedno kolano do zraszacza drugie do nawiertki. Połączenie miękkie, mamy możliwość manewru podczas osadzania zraszacza. Jest to odpowiednik przyłącza gardeny za 22zł a koszt tych el to: nawiertka 6zł, koloanka 2x1,50 i rura 20 1,49/mb.
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Witam, potrzebuję osoby którą pomoże mi zrobić nawodnienie, posiadam studnie głębinowa, jakimi rurami od studni zacząć, i na jakich skończyć, od studni do pola mam 100 m i id początku pola do końca 150m

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Jeśli pociągniesz rurą PE 40, to powinno być wystarczająco, jedynie odejścia od niej calowe ( 32 ), zbytnie oszczędzanie na przekroju nie opłaci się, bo może zaoszczędzisz 100zł, a tak będzie wyrównane ciśnienie. Reszta, to wydajność ujęcia, czy zasilania.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Przeczytałam ten wątek i niestety nie znalazłam rozwiązania dla siebie, zdecydowałam się więc poprosić Was o pomoc. Moje doświadczenia z nawadnianiem to slalom z konewką, przy którym pewnie bym pozostała, nie mam bowiem zbytnich środków finansowych na luksusy automatyki, które przedstawiano w tym temacie. Niestety często w w lecie wyjeżdżam, co prowadzi do katastrofy, a poprzedni rok swoją aurą przekonał mnie że jednak trzeba przedsięwziąć jakieś kroki.

Problem dotyczy dwóch miejsc. Pierwsze to uprawa balkonowa. Taras 8x2m z 6 większymi skrzyniami na warzywa i kilkunastoma mniejszymi. Bez dostępu do kranu.
Drugi to uprawa podwyższonych grządek - będzie ich razem 8 ( na razie są 4) w miejscu bez dostępu do wody. Trzeba ją nosić z oddalonego jakieś 100m domu
Na tarasie chcę postawić beczkę do deszczówki 120l podłączoną do rynny. Muszę ostrożnie podchodzić do obciążenia tarasu, który i tak dźwiga cały ogródek warzywny.
Dla podwyższonych grządek zbiornik 1000l, który będę uzupełniać w miarę potrzeb (będzie z tym zabawa)
o taki:
Obrazek
Na tarasie prąd jest, na działce nie ma.
Szukam jakiegoś sensownego pomysłu by do tych pojemników podłączyć nawadnianie kropelkowe, które zapewni moim warzywnikom choć minimalną dawkę wody pod moją nieobecność.
Znalazłam coś takiego https://youtu.be/GeUS1hCb4I4 i proszę o Waszą opinię.
Będę też wdzięczna za wszelkie inne pomysły uwzględniające tanią pompę do zbiorników ( bo z przeczytanych już postów zrozumiałam że ciśnienie grawitacyjne nie załatwi sprawy) i linię kroplującą, które mnie nie zrujnują.

Gardena ma coś takiego https://youtu.be/zO5cFronHGA wydaje się dużo solidniejsze, ale to podłącza się do kranu, czy da się do takiego zestawu podłączyć jakąś tańszą pompę niż ta z Gardeny. Sam system nie jest bardzo drogi kosztuje 170zł ale pompa to już koszt 280zł, sterownik solar to 370zł a rozbudowa to koszty też spore bo każdy drobiazg do systemu kosztuje 15-20zł jak choćby szpilki czy nyple. Razem wychodzi 820zł z górką jeśli chce się mieć dłuższą linię razy 2 uwzględniając taras i działkę. Plus koszty zbiorników jakieś 350 zł . Mój budżet tego nie wytrzyma.
Czy ktoś ma pomysł jak to zrobić taniej?
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Witam jakich używacie lini kroplujących ? jakie polecacie ? potrzeba mi około 2000m
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Montaż to można samemu zrobić,rozkładasz rurę PE kupujesz u nich odpowiedni dziurkacz i kapilary o wybranej przez ciebie wydajności zakładasz tam gdzie potrzebujesz,przed tym dajesz filtr dyskowy o odpowiedniej wydajności , reduktor ciśnienia i zakończenie rury PE.Ot,cała filozofia :wink:
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Na pewno linia kroplująca będzie lepszym rozwiązaniem ale ciśnienie ze zbiorników zawsze jest mizerne lepiej jak wodę tłoczy pompa niż tylko siła ciężkości .Żałożenie linii to nie wielki koszt 30-50 gr za metr, kup przewody i zrób próbę.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

sq9sxx

Należy zastosować pompę i linię kroplującą. Podniesienie na 10m wys. daje nam jedynie 1bar ciśnienia. Jest to zdecydowanie zbyt mało dla linii kroplującej.
panol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lut 2014, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Teraz moje pytanko. Może ktoś podpowie, potwierdzi. Mam studnię głębinową z pompą głębinową śrubową na głebokości 28m. Pompa raczej mało wydajna ale myślę że wydatek jej to 1.2-1.5m3 (bo tyle obserwujemy w kranie przy studni) a wysokość podnoszenia okolo 80m (bo tak chyba te pompy mają - niestety nie mam instrukcji i nie znam modelu).
40m od studni mam działkę prostokątną 40x50m jaką chciałbym wykorzystać na rozsadnik. No i myślę żeby kupić 2 albo 3 zraszacze pulsacyjne jak ten...CH-KT230B-Bradas połączone szeregowo.



Nie wnikając dokładnie w geometrię terenu i długość wężą. zastanawiam się czy taki zestaw by pracował. Z moich wstępnych dywagacji to jakoś to powinno pracować (zakladam że cisnienie jakies bedzie na zaworach:) bo 8 barów minus 2.8 bara na głębokość studni i może 1-1.5 bar na straty po drodze to i tak coś pozostaje. Ale to wszystko na co mnie stać jeżeli chodzi o logikę...bo nie wiem jakie są straty ciśnienia na takich zraszaczach....nie przeszkadza jak promień rozrzutu wody będzie trochę mniejszy...
Zresztą może ktoś mądry coś podpowie co do moich teorii. Bo to trzeba rozsadnik robić.
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Mam zrobione nawadnianie, czyli ze studni głębinowej pompuje wodę do zbiornika wodnego ze zbiornika pompuje na pole po przez linie kroplujące, i chciał bym wstawić coś do oczyszczania wody żeby glony i inne zabrudzenia nie pozatykały mi emiterów, co polecacie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”