Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia ręczne wiercenie

Post »

Powiem Ci że z gliną miałem odmienne doświadczenia. W tamtym roku pod koniec lipca kopałem na działce rów pod ławę do bramy. Kopałem po 2 tygodniach 40 stopniowych upałów. Fakt że humus wycinałem siekierą i wlewałem wodę do rowu, żeby namiękło, ale tak od 40 cm to już było u mnie wilgotno. Glina u mnie ma taką, przeplataną 1-3 cm warstwami piachu, strukturę. Glina u mnie zaczyna się jakieś 50 cm od wierzchu i dlatego czekam na opadnięcie wód gruntowych. Tutaj masz link do innego forum .....takie informacje - może na PW?/Adm.
:)
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Studnia ręczne wiercenie

Post »

:wit A ja mam pytanie trochę z innej beczki - również rozważam wywiercenie na działce studni takiej tylko do podlewania - czy potrzebuję do tego jakieś pozwolenia???
czy wystarczy tylko sprowadzić jakiegoś speca od geologii coby sprawdził czy mam w ogóle szanse na jakąś wodę na działce???
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia ręczne wiercenie

Post »

zadzwoń do wydziału geodezji, tam Ci powiedzą wszystko. Te przepisy są porąbane teraz i może twoje starostwo wymagać samego zgłoszenia. Wtedy potrzebna jest mapka z 30-40 zł i cała inwestycja.
:)
sgr76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 maja 2016, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

kopanie i wydajność studni

Post »

witam wykopałem studnię na 9m jak wierciłem to cały była glina z początku sucha a później mokra a dalej pokazała się szara nito glina nito ił wykopałem na 9 m i niedało się dalej kopać bo się zbierał i przestałem ale nie dokopałem się do żwiru po 2 godzinach było 1,5 m wody a po 14g 2,8m nie wiem czy to wystarczy do podlewania
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

No to nieźle :)
Szkoda tylko że nie dokopałeś się do wody. Ja będę kopał gdzieś za 2 miesiące, bo u mnie woda stoi 40 cm od powierzchni. Sprawdzam to taką prowizoryczną studzienką. Sam też mam podobno samą glinę, która zaczyna się od 30-50 cm. Skoro masz samą glinę, to zastanów się, czy nie warto zrobić drenu do studni. Ja się zastanawiam nad takim właśnie rozwiązaniem. Tak, aby woda mogła spokojnie napływać. Druga opcja to zamiast studni betonowy zbiornik na wodę takie 0,7 m na 0,7m i 3 m głębokości, do drenu. Koszt wykonania niewielki, a woda będzie elegancko nachodzić :)
:)
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Czy można zamiast rury plastikowej, tej co pozostaje w ziemi. dać rurę drenarską z włókniną ? oczywiście jeszcze bym ponawiercał tą rurę bardziej :) Wiercił bym najpierw zwykła rurą osłonową plastikową :)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

andrzej20
Powiem Ci że pomysł może być ciekawy :) na pewno finansowo opłacalny. Zastanawia mnie tylko jaka będzie jej wytrzymałość i trwałość. Ja chcę u siebie zrobić 160 PCV tak, żeby spokojnie wsadzić w nią pompą białoruskę.
:)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Znalazłem na znanym portalu aukcyjnym rurę drenarską fi 160 :) i 125 :) dla mnie bingo. Muszę kupić i sprawdzić wytrzymałość, ale moim zdaniem powinno działać :)
Dzięki wielkie za pomysł :) ;:136
:)
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Czy najtańsza pompa głębinowa ruska wejdzie w rurę pcv110 ? :)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Andrzej20 pisze:Czy najtańsza pompa głębinowa ruska wejdzie w rurę pcv110 ? :)
Najwęższe jakie widziałem białoruski miały 10 cm więc teoretycznie powinna wejść. Piszę teoretycznie bo średnica 110mm to jest zewnętrzna.

https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8

To zostanie Ci jakieś 2 mm z każdej strony. Może lepiej już kupić rurę drenażową 125 albo 160 ? Przymierzam się do tego, ale osobiście nie testowałem :) :heja
:)
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Jeśli mam lustro wody na 2,5m a studnia będzie miała ok6m to ile musi być minimalnej długości filtra ? :)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Szczerze nie mam pojęcia. Ja nie będę wkręcał filtra tylko filtr będę robił z rury pcv lub drenażowej obsypywanej żwirem na całej długości. Poszukaj na youtube człowieka Ryszard Balawajder. W komentarzach pod filmem podaje nr telefonu. Zadzwoń do niego. On robił kiladziesiąt szpilek i chętnie dzieli się swoją wiedzą.
:)
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Czy ktoś wie jakie są w Małpolsce ceny za metr wiercenia studni?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”