Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
MichalPanda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2016, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

To życzę powodzenia i kciuki trzymam. Potrzebna będzie Ci druga osoba do pomocy przy wyciąganiu. Problem największy póki co to nie waga a długość i chybotliwość zestawu który wyciągam.
Niebawem będę miał rusztowanie rozstawione nad otworem wiertniczym. W teorii ja mam podnosić z dołu, a sąsiad będzie pomagał z góry. Może uda się zrobić jeszcze taki patent:
https://www.youtube.com/watch?v=rIlR3252iNs

Strony jakie polecam do zaczerpnięcia podstaw to:
http://www.drillyourownwell.com/
http://www.instsani.pl/studwier.htm
http://www.bcw.pl/oferta/studnie-wierco ... z,196.html

Ta ostatnia to porównanie tego co robić a czego nie.

Zastanawiam się czy u mnie z warstwami jest wszystko OK. Nie mam pierwszej warstwy wodonośnej nad tą gliną. Chyba powinna być??? Teraz pozostaje nadzieja, że jest chociaż pod nią :).
MichalPanda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2016, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Nie wiem jak edytować post więc podrzucam obiecaną mapkę w nowym.

Obrazek

Link doi dużego zdjęcia http://images75.fotosik.pl/645/a1189f673b17be52.jpg


Komuś coś mówi ta mapka? Nawet nie jestem w stanie ogarnąć gdzie są linie hipsometryczne.
MichalPanda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2016, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

I tak po wczorajszych zmaganiach z sąsiadem dotarliśmy do 7go metra. Nie będę ukrywał, że jest już bardzo ciężko wyciągać i operować zestawem, który obecnie ma długość 9m.
Minimalne modyfikacje zestawu:

Na początku:
Świder fiskarsa 250ka długości koło 1m. Odciąłem rączkę i dałem rurę 1" plus rurę o 1 rozmiar większą (tak aby jedna wchodziła dość ciasno w drugą) do łączenia rur calówek. Minusy są i do spore. Rura calowa wchodzi NA rurę od świdra a miała być takiej samej średnicy. Rura calówka jest dość gruba i ciężka. Wszelkie łączenia lekko się chybotały i im dalej w las tym bardziej wszystko się wyginało.
Obecnie:
Świder ten sam co wyżej. Zamiast kilku kawałków po 1 metrze rury calówki są dwie sztangi o średnicy równej średnicy rury od świdra. Są tam 2 kawałki po 4m + świder 1m = 9m całości. Duuuużo lżejszy zestaw.

Co do samej dziury to odnaleźliśmy z sąsiadem kilka kawałeczków bardzo suchej i zbitej gliny koloru kolorowego :). A tak poważnie to miała kolor piaskowy, rudy i jeszcze jakiś - taki mieszaniec. Opór stawia taki suchar jakby człowiek trafił na kamień. I tak jak poprzenio - woda, uderzanie świdrem i trochę potu.

P.S. dzięki Mod za poprawę obrazka.
albert_ALBI
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2016, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

"Kolorowe gliny" to ił, występują raczej głębiej.
Dość szybko wierci się za pomocą wody, polecam również rozbijanie za pomocą kafaru spuszczanego na lince.
Są takie tereny gdzie jakikolwiek piasek jest dopiero na głębokości 70 metrów. Nie pozostaje nic innego jak wiercenie maszynowe. Jeżeli jest ktoś zainteresowany litologią przekrojów http://www.marwiert.pl/glebokosc-studni/. Zachęcam do zobaczenia źródła.
MichalPanda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2016, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Tylko Albercie jak to ma się przełożyć do mojej działki lub działki jakiegokolwiek innego użytkownika tego forum.
To co znajduje się pod powierzchnią terenu to jedna wielka zagadka. Jeśli ktoś nie studiował geologii na poważnie i nie wie jak czytać to co pokazuje ziemia, to taka mapka więcej namiesza a niżeli wprowadzi merytoryki do dyskusji.

Zdaję sobie sprawę, że piasek może być poza moim zasięgiem. Póki co okolice 7go metra i chwilowy brak czasu na wiercenie. Może w tym tygodniu uda mi się dobić do 8go metra.
Zmiany w dziurze niewielkie - szara glina + małe kamyczki wielkości ziarna grochu lub fasoli.
Mar_D84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 cze 2016, o 03:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam, przyklejam sie z moim tematem tutaj bo moze jest wielu obserwujacych fachowcow w dziedzinie :)

Moglibyscie zajrzec do tego tematu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=5&t=95894

moje perypetie ze studnia.

pozdrawiam
Marcin
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Niestety po dwóch próbach nie udało się, wykopać studni. Pierwsza próba była robiona świdrem na tyle ile się dało, a póżniej rura 110 i szlamówka, rura na 5m się zablokowała. Druga próba odbyła się w studni kręgowej, wystarczyło tylko szlamowanie, ale kiedy doszliśmy do łączenia rury i początek ziemi rura się zaklinowała i zostaliśmy na 6m, lecz nie wypaliło wpuszczenie rury z filtrem, ponieważ mamy kurzawkę do ok. 9m. Co może być problemem, że nie można przebić kielicha rury w ziemi aby rura się dalej się zanurzała. Macie jakieś może pomysły, sposoby ? Straciłem nadzieje na wykopanie studni własnoręcznie. :(
homecactus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2014, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

kielich musisz obciąć, a rury połączyć bez kielicha. Robi się to w ten sposób, że jednej z rur rozgrewasz nad palnikiem końcówkę, a jak zrobi się plastyczna to wpychasz ją na drugą rurę.
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Mój znajomy zrobił mi taką studnię przy tunelu foliowym
Obrazek
Wiercił do 4 metrów a później wbijał szpic do 10 metrów. Wodę mamy płytko i już na 4 metrze pojawiała się woda. Nie mam na razie wody z sieci na działce i musiałem jakoś rozwiązać brak wody. Mam też beczkę 1000 litrów do traktora ale taka abisynka jest lepszym rozwiązaniem
matoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 gru 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

A ja chcę skorzystać z usług zawodowców. Czy takie ceny wg Was są przystępne?
https://beskidstudnie.pl/oferta/studnie ... ebinowych/
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

[quote="tomw"]Mój znajomy zrobił mi taką studnię przy tunelu foliowym
Obrazek
/quote]
Jak ma to być woda do podlewania ogródka to fajna rzecz, ale nie piłabym jej.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

matoo pisze:A ja chcę skorzystać z usług zawodowców. Czy takie ceny wg Was są przystępne?
reklama
Ceny kosmiczne przynajmniej 100-140% zawyżone!
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

marcinbb...Zauważ że są to ceny odwiertu z rurą osłonową. Taka plastykowa rura 110 to jednak tania nie jest. A 100 zł za metr dziury to normalna taksa. Więc cena nie jest taka wygórowana.
matoo...Z Bielska Białej do Zielonej Góry blisko nie jest i doliczą Ci dojazd. Czy w twoim rejonie nie ma żadnej firmy albo speca od studni? Do czego Ci ta studnia potrzebna ? Jeśli do podlewania i mycia to nie musisz robić głębinówki. Wystarczy woda gruntowa i rura wkręcana. Jeśli do celów spożywczych no to musisz wejść ze 20 - 30 m w ziemię. A i to niezbyt pewne czy będzie nadawała się do picia bez oczyszczania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”