Piwnica naziemna ,ziemianka - warunki,budowa,zezwolenia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Przepraszam ale tytuł postu brzmi 'piwniczka ziemna' czyli ziemianka i o tym głównie piszemy, a nie o budowli na powierzchni :D Hmmm, nie wiem, jakie inni mają lodówki ale do mojej nie wejdą skrzynki z warzywami ani ziemniaki na zimę, nie ma szans.
To, że coś jest stosunkowo trudne do zrobienia, czyli np. sklepienie kolebkowe, nie oznacza, że jest niewykonalne, nie takie cuda budują ludzie z forum.
Mam ziemiankę od lat i zawsze spełniała swoją funkcję, notabene lepiej niż jakakolwiek lodówka, bo u nas są bardzo częste przerwy w dopływie prądu :wink:
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

No i u nas pani od przepisów stwierdziła ,że jeśli piwniczka murowana to musi być pozwolenie a nie na zgłoszenie ......na zgłoszenie to może być np. drewniana. Co wy na to? A jak drewniana to może z bali??
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 252
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Po prostu niekompetentny urzędnik.
Jak budowałem budynek gospodarczy na wsi to o ile dobrze pamiętam do 36m^2 było na zgłoszenie a powyżej na pozwolenie.
Altanę murowaną do 25mkw. na zgłoszenie a powyżej pozwolenie.
Oczko do 30mkw na zgłoszenie.
Napisz na zgłoszeniu że to budynek gospodarczy i po kłopocie, 20mkw pewnie nie przekroczysz.
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Napisaliśmy że będzie 2 x 3 m i wysokie na 2 m. A ona swoje, że tylko drewniana,ponoć każdy urząd wg. swoich zasad. Jutro będę do pani dzwonić i podpytam jak to dokładnie to napiszę tu co i jak.
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Sprawa już załatwiona a może bardziej zamknięta. Będziemy składać nowe pismo, na altankę murowaną i pani powiedziała ,że bez problemu,tylko nowe podanie ,rysunek i czekamy na odpowiedz.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Wybacz lelumpolelum ale tak wyglądały piwniczki ziemne na Mazowszu. Jak chcesz piwnicę to zrób pod budynkiem. A ziemianka to coś zupełnie innego Były kopane w skarpach i szalowane deskami. Miały wystarczyć na kilka miesięcy. Drewno w ziemi nie ma szans na dłużej. Szybko spruchnieje.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Pewnie, że wybaczę, a nawet trochę się wyzłośliwię, co, mam nadzieję, z kolei wybaczysz mi Ty- wbrew temu, co sądzą Warszawiacy, Polska nie kończy się na Mazowszu :wink:
A tak poważnie: nie każdy dom może mieć piwnicę, u nas akurat nie uświadczysz, bo to teren nadrzeczny i jest wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego robi się piwniczki ziemne w najwyższym punkcie, często od domu oddalonym :D I nigdzie nie pisałam, że robi się je z drewna, moja jest całkowicie murowana.
Nie wiem, w zasadzie, o co spór. O nazwę?
Jeżeli zareagowałam nerwowo, to przepraszam, ale nie lubię takiego gadania
Zupełnie nie rozumiem po co Wam te piwniczki? W epoce lodówek?
Jak tak zaczniemy kombinować, to się wkrótce okaże, że nic się nie opłaca, za to będziemy całkowicie zależni: od handlu, energii elektrycznej, wodociągów i "bógwiczego" jeszcze. W końcu po co nam ta uprawa ziemi, skoro wszystko można kupić za grosze?
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

No i wszystko już zakończone, po wielkich bojach...setkach wydeptanych kilometrów i za każdym razem coś nowego trzeba było opisać ,dorysować ...ale mamy pozwolenia i na altankę i na zmianę ogrodzenia płotem zwanym.Ale pani mnie rozbroiła każąc napisać jak będziemy odprowadzać wodę deszczową z płotu..... ;:124
kaczmot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 11 sie 2015, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Naziemna piwnica

Post »

Witam,
Proponuję taką naziemną piwnicę :D
Powierzchnia podłogi ok 15m2
Podłoga 130 cm poniżej poziomu gruntu.
Wysokość stania 210cm.
Izolacja tylko ziemia.
Średnica drzwi 135cm
Koszt ok 7000zł
Oczywiście jeszcze wymaga wykończenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Naziemna piwnica

Post »

No taką piwnicę to ja też chcę, ale działka za mała. Piękna mała architektura ogrodowa i zapewne użyteczna.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Naziemna piwnica

Post »

Kaczmot, te okrągłe drzwi,to świetny pomysł.
Napisz, jaką temp. masz latem, a jaką zimą w swojej piwniczce.
Jeśli byłbyś tak uprzejmy, to pokaż jak wygląda w środku.
Najbardziej interesuje mnie, jak zrobiony jest strop.
Pozdrawiam. Darek.
kaczmot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 11 sie 2015, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Naziemna piwnica

Post »

Witam,
dziennik budowy m.in tej " hobbitówki" jest tutaj
http://enitan.pl/ranczo
Jest tam i pokazany strop (3 strona)
Belki na zewnątrz pokryte są blachą falistą ocynkowana dł 5m i na to ziemia
Piwniczka wymaga jeszcze wykończenia: elewacji, podbitki ,podłogi i ściana.
Aktualnie sa tam tylko prowizoryczne regały na tegoroczny urobek z ogródka i sery
Aktualnie temp =12-13 st.
Jest troche mało ziemi na górze.
Piwnica NIE ma zadnej izolacji ani wodnej (jest sucho) ani termicznej .
Sciany i podloga maja ok 7-8cm grubości aby uzyskac wilgotnośc i temp ziemi w jakiej została wkopana,
140cm oraz przysypana
Ciekawostka -czas budowy od wykopu po zasypanie 7dni roboczych
Pozdrawiam
Karol
Awatar użytkownika
PlantoHolic
50p
50p
Posty: 91
Od: 1 lis 2013, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków - Nowa Huta

Naziemna ziemianka

Post »

Cześć wszystkim.

Chciałbym na działce zbudować coś a'la nora hobbita. W internecie można znaleźć projekty takich siedlisk wykonanych nawet metodą "pierwotną", przy użyciu tego co znajdziemy w lesie.

Ja jednak chciałbym swój domek obsypać ziemią z zewnątrz. Podstawa w założeniu byłby jakiś kontener lub wóz drzymały. Nie mam problemu z ilością ziemi, która byłaby mi potrzebna czy z ewentualnym wzmocnieniem konstrukcji domku tak by wytrzymała nacisk ziemi.

Schody zaczynają się jednak przy kwestii izolacji, wentylacji, zabezpieczenia przed wilgocią.

I tu ukłony w Waszą stronę, miłe widziane wszelakie rady, pomysły, techniki i technologie.

W weekend będę miał więcej czasu postaram się wrzucić jakąś fotkę poglądowe jak chciałbym by to wyglądało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”